Trh sa pripravuje na skutočnú bitcoinovú rally poháňanú ETF

Share This Post

Cena bitcoinu, najväčšej svetovej kryptomeny podľa trhovej kapitalizácie, začala v týždni od 23. októbra výrazne stúpať. Stalo sa tak po tom, čo sa väčšinu leta pohybovala na úrovni 26 000 dolárov. Nedávno sa dostala nad hranicu 35 000 USD a dotkla sa najvyššej úrovne od mája 2022.

Graf páru BTC/USD na dvojmesačnej časovej osi.
Graf páru BTC/USD na dvojmesačnej časovej osi. Zdroj: tradingview.com

Prečo bitcoin zvyšuje svoje ocenenie?

Niektorí poukazujú na náznaky, že americké regulačné orgány možno čoskoro schvália rad burzovo obchodovaných fondov, ktoré držia skutočné bitcoiny – tzv. spotové Bitcoin ETF. Takéto schválenie (ak bude udelené) poskytne investorom ďalšie produkty pre prístup k bitcoinovej expozícii. Môže tiež navyše prilákať účastníkov trhu, ktorí však doteraz investovali do iných tried aktív.

Schválenie futures fondu ProShares Bitcoin Strategy ETF (BITO) sa v októbri 2021 zapísalo do histórie ako jedno z najsilnejších uvedení ETF v histórii. Len za dva dni nazhromaždilo aktíva v hodnote viac ako 1 miliardy USD a naďalej priťahuje záujem investorov.

Ďalšia populárna teória, prečo by sa cena bitcoinu mohla pripravovať na ďalšiu rally, je spojená s nadchádzajúcim halvingom bitcoinu. K ďalšiemu, v poradí už štvrtému halvingu, by malo dôjsť v polovici apríla 2024. V minulosti sa táto udalosť a s ňou spojené zníženie ponuky BTC zhodovali so silným nárastom ceny.

Geopolitické a makroekonomické pozadie nadchádzajúceho halvingu je veľmi odlišné od predchádzajúcich. Dostupnosť regulovaných, solídnych a likvidných futures a opcií na bitcoin od skupiny CME znamená, že investori majú k dispozícii dôveryhodné a otestované produkty. Vďaka týmto produktom sa môžu zaistiť proti riziku volatility ceny bitcoinu.

Využite futures na bitcoin na pozicovanie svojho portfólia

Investori, ktorí obchodujú na trhu s futures, majú zvyčajne jeden z dvoch cieľov: buď zaistiť cenu aktíva uzamknutím budúcej ceny, alebo špekulovať na smer vývoja ceny aktíva a snažiť sa profitovať z vzostupov a poklesov cien futures.

Futures na bitcoin spoločnosti CME Group.
Futures na bitcoin spoločnosti CME Group. Zdroj: coindesk.com

CME Group Bitcoin, Micro Bitcoin, futures a opcie môžu investorom pomôcť orientovať sa v rizikách trhu s kryptomenami. Môžu pomôcť potenciálne profitovať z určitých trhových príležitostí.

Objem obchodovaných futures na Micro Bitcoin sa zdvojnásobil z 59 000 kontraktov v septembri 2023 na 119 000 kontraktov obchodovaných v októbri 2023. Zatiaľ čo u futures na Bitcoin došlo v rovnakom období k 38 % nárastu denného objemu, a to na 13 300 kontraktov.

Prečo obchodovať s kryptomenovými futures CME Group?

Kryptomenové futures prinášajú investorom tri hlavné výhody:

  • 1. Kontrakt je vysporiadaný v hotovosti v USD. Mince nie je potrebné opatrovať, čím odpadá riziko nutnosti ich bezpečného uloženia. To znamená, že nemusíte vlastniť kryptomenovú peňaženku. Nemusíte sa obávať hackerských útokov. Futures jednoducho sledujú cenu bitcoinu alebo etheru a vysporiadajú sa v USD, takže obchodovaním s futures na kryptomeny namiesto so samotnými coinmi môžu investori obísť niekoľko prevádzkových prekážok.
  • 2. Jedná sa o kontrakty regulované CFTC (Americká komisia pre terminované obchody s komoditami). To znamená, že ponúkajú niekoľko ochranných opatrení pre zákazníkov. Vaše prostriedky sú napríklad úplne oddelené a každý obchod je centrálne zúčtovaný.
  • 3. Futures na bitcoin uľahčujú investorom shortovanie. Nie je potrebné si nič požičiavať, stačí jednoducho predať a získať krátku expozíciu. Bitcoinu a etheru nie je volatilita cudzia. Zatiaľ čo niektorí investori ju môžu prijať, iní sa oveľa radšej naopak riziku vyhýbajú. Predaj futures kontraktov by v ich stratégii mohol hrať dôležitú úlohu.

Open interest o bitcoin stúpa

Záujem inštitúcií o futures na bitcoin neustále stúpa. Open interest, ktorý je meradlom dopytu klientov, dosiahol 25. októbra historické maximum 20 380 kontraktov. To zodpovedá 101 900 BTC, čo predstavuje 3,5 miliardy dolárov vo fiktívnej hodnote.

Rovnako počet veľkých open interest držiteľov (LOIH – subjekt, ktorý drží aspoň 25 kontraktov) futures na bitcoin spoločnosti CME Group vzrástol 24. októbra na rekordných 122.

To je ďalším dôkazom toho, že inštitucionálni investori začínajú dôverovať bitcoinu a riedia svoje portfóliá v atmosfére bitcoinového optimizmu.

Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

Related Posts

Bitcoin se blíží 60 000 USD po 3,7% denním zisku

Bitcoin vzrostl o 3,79 % za posledních 24 hodin...

Pro hongkongské kryptoburzy se blíží konečný termín pro podání žádosti o licenci

Kryptoburzy v Hongkongu musí do 29. února požádat o...

Mad Lads‘ Backpack Exchange překračuje objem obchodů 300 milionů dolarů za 24 hodin

Kryptoměnová burza Backpack založená na síti Solana dosáhla hranice...

Americký ministr financí vyzývá federálního regulátora, aby dohlížel na stablecoiny

Janet Yellenová, ministryně financí Spojených států, řekla zákonodárcům, že...