TRON do roka předběhne Ethereum! – říká vývojář Bitcoinu

Share This Post

Ethereum – mnohými milované, mnohými nenáviděné. Druhá největší kryptoměna podle kapitalizace drží mnoho prvenství. První decentralizovaná platforma s funkčními smart kontrakty, první ekosystém decentralizovaných aplikací… Ethereum patří mezi nejdůležitější projekty současnosti a jeho vznik zapříčinil vzestup blockchainů druhé generace.

Ethereum však ani zdaleka není jediné. Má množství silných konkurentů a jedním z nich je i kontroverzní TRON – kryptoměna, o níž bitcoinový vývojář Udi Wertheimer prohlásil, že do roka překoná Ethereum.

ETH – TRON flippening je prý nevyhnutelný. Udi svůj (kontroverzní) názor zveřejnil na Twitteru po rozhovoru se zakladatelem Tron Justinem Sunem.

V dalším tweetu se pokusil porovnat některé důležité vlastnosti TRONU, které podle něj Ethereu chybí.

TRON

  • Více bloků
  • Více transakcí
  • Rychlý vývoj
  • Zaměření na byznys
  • Více využití
  • Rezistentní vůči cenzuře

Ethereum

  • Pomalé
  • Neefektivní
  • Neflexibilní
  • Peklo pro vývojáře
  • Bez zaměření na byznys
  • Tyrani cenzurují, cokoliv se jim zlíbí

Pokus o šíření dezinformací?

Velmi kontroverzní a jednostranně zaměřený tweet, očividně ovlivněn emocemi. A nebojím se dodat, že jde o vědomé rozšiřování nepravdivých informací. To se však na Twitteru děje neustále.

Jistě, pokud se na Ethereum a TRON podíváme zcela povrchně a budeme ignorovat vše, co není na první pohled zřejmé, dospějeme ke stejnému názoru jako Udi. Naštěstí realita je o něco komplexnější. Tvrdit o Ethereu, že je cenzurováno tyrany a je to peklo pro vývojáře, je velmi krátkozraké.

A co byznys?

Absence fokusu na byznys je největší výhodou Etherea, které tento aspekt nechává na vývojáře decentralizovaných aplikací. Ethereum je neutrální platforma, na kterou může přijít kdokoliv a dostane stejnou příležitost jako kdokoliv jiný. TRON se vydal jinou cestou, je více centralizovaný a jeho směr udává tým z TRON Foundation.

Jde o zcela rozdílný přístup. TRON a Ethereum by se daly přirovnat k Windows a Linuxu – dva rozdílné přístupy k budování operačních systémů pro počítače. Linux dnes jasně převažuje a Windows je omezen hlavně na klasické počítače a notebooky, ale oba mají svá pro a proti a svět je díky nim lepší.

Projekty TRON jako BitTorrent, blockchain.org nebo nedávno oznámené partnerství se směnárnou Poloniex jsou sice fajn, ale cílem Etherea není vytvářet aplikace, ale vyvinout rychlou a spolehlivou platformu, kterou jednou možná bude využívat celý svět.

Může vás zajímat: Tron spouští dlouho očekávané projekty BitTorrent Speed a BitTorrent File System!

Pomalý Ethereum blockchain

Udi při své kritice Etherea samozřejmě nezapomněl zmínit i jeho pomalý a neefektivní blockchain. Ethereum bohužel stále funguje na podobném principu jako Bitcoin. Dnes již víme, že PoW konzenzus algoritmus je pro smart kontrakty nevhodný, protože je neefektivní.

Vývojáři Etherea se tento problém snaží vyřešit několika způsoby. Nejslibněji momentálně vypadá řešení, které vytváří tým Ethereum Foundation v čele s Vitalikem Buterinem. Ethereum 2.0 přinese obrovské změny celého ekosystému a mělo by vyřešit všechny současné problémy.

Problémy s vývojem Etherea 2.0

Bohužel, tento projekt je velmi komplexní a jeho vývoj trvá déle, než se předpokládalo. Zpoždění softwarových projektů však není žádná novinka, vlastně je to spíše pravidlo a při vývoji blockchainů to platí dvojnásob. I malá chyba v kódu totiž může nenávratně zničit celou multimiliardovou platformu.

Co se týče TRONU, ten problémy s rychlostí a efektivitou řeší částečnou centralizací blockchainu, což z dlouhodobého hlediska není dobrý nápad, a přesně to je důvod, proč TRON není vhodný kandidát na vytvoření globální decentralizované platformy se smart kontrakty.

Vše se však za několik let může změnit. Kdo ví? Vývojářům Etherea se možná nikdy nepodaří naplnit svou vizi a komerční projekty TRONU budou mít obrovský úspěch. Nezbývá nám nic než čekat. A když už čekáte, možná byste se více mohli vzdělat v oblasti blockchainů. Připravili jsme pro vás skvělý článek o důležitém aspektu Etherea 2.0. Ethereum Sharding vypadá slibně a v blízké budoucnosti by mohl být reálně nasazen do produkce.

(článek pokračuje pod odkazem)

Všetko, čo potrebujete vedieť o Ethereu a o škálovaní: Sharding, Casper a Plasma

Závěr

Ethereum i TRON jsou rozhodně kvalitní projekty a mají svá pro a proti. Jde o dva zcela rozdílné přístupy k vývoji turingovsky kompletních blockchainů. Můžeme srovnávat, ale nezapomínejme na kontext. To, co udělal Udi, bylo krátkozraké a měl by se za to stydět.

Related Posts

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...