Týden na akciových trzích: Kam až sahají drápy Amazonu

Share This Post

Bezosův internetový gigant způsobil v minulém týdnu ztráty mnoha společnostem. Mezi raněnými byly přepravní společnosti FedEx a UPS, ale i hráči z řad farmacie. Proč ostatní odepisují, jak Amazon píská?

Ve čtvrtek 28. června Amazon oznámil spuštění služby Delivery Service Partners (DSP), kterou mohou zájemci využít k vytvoření vlastního přepravního podnikání s až 40 nákladními vozy pod značkou Amazon. K začátku partnerského podnikání bude zájemcům stačit pouhých 10 000 dolarů a splnění ověřovacího procesu. Partnerům budou balíčky zasílány na jednu ze 75 poboček Amazonu rozmístěných po celých Spojených státech.

K tomuto rozhodnutí došlo kvůli velkému zpopularizování online podnikání. Současné dopravní společnosti již nezvládají uspokojovat zvyšující se poptávku a své služby logicky zdražují. Amazonu se náklady na dopravu mezi lety 2015 a 2017 zvýšily z 11,5 milard na 21,7 miliard dolarů. DSP by měla jejich růst alespoň částečně ztlumit.

Aby toho nebylo málo, vyzdvihl Amazon i rizika týkající se spolupráce s FedEx a UPS, jelikož prý může být obtížné se dohodnout na podmínkách, které by akceptovaly všechny strany.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. Tržní kapitalizace FedExu se propadla o 823 milionů dolarů. UPS pod tlakem ztratila dokonce 2,16 miliardy.

Analýza1

FedEx (NYSE: FDX)

20. června společnost zveřejnila své výnosy za fiskální Q4, které končilo v květnu. Čistý zisk společnosti vzrostl z 1,02 miliardy dolarů (3,75 dolarů na akcii) na 1,13 miliard (4,15 dolarů na akcii).

I takto pozitivní zprávy však tržní hodnotě nepomohly, která se dokonce i cenou akcií propadla Jedním z hlavních katalyzátoru tohoto poklesu byla, vyjma Amazonu, také obchodní válka mezi USA a Čínou, kterou rozpohyboval Donald Trump se svým týmem. Kvůli ní by mohlo dojít k výraznému snížení toku peněz mezi oběma zeměmi, což by samozřejmě markantně ovlivnilo podnikání FedExu.

United Parcel Service (NYSE: UPS) 

Podle finanční zprávy UPS se v prvním čtvrtletí čistý zisk navýšil na 1,345 miliardy dolarů, což je o dost více než o 200 miliionů dolarů více než ve Q4 2017. Zpráva byla zveřejněna v dubnu a ceny akcií od té doby stabilně rostly. Ovšem jen do doby, než se jim stala ta samá příhoda jako FedExu – nejdříve obchodní válka a poté novinky z Amazonu. Cena akcií se následně drasticky propadla.

analyza2

Rozvířené vody farmacie

Během několika dalších hodin zasáhl Amazon i farmaceutické odvětví v USA, a to po oznámení akvizice společnosti PillPak, jejíž nákup údajně vyšel na miliardu dolarů.

PillPak byla založena v roce 2013 a zaměřuje se na dodávání denně užívaných předepsaných léků především pro ty, kteří trpí vysokým tlakem, obezitou a pro diabetiky.

Akvizice jasně prokázala zájem Amazonu o zdravotní péči, a to není dobrá zpráva pro nikoho, kdo má v tomto odvětví zainvestováno. Konkurence bude o to větší a pouze ten nejsilnější přetrvá. Amazon přitom představuje velice bohatého a mocného konkurenta pro každého.

Amazonu se taktéž podařilo „oslabit“ cenu akcií Walmartu (NYSE: WMT), která měla taktéž v plánu koupit PillPak, i když za nižší cenu. Tento maloobchodní gigant přišel o 3,04 miliardy dolarů tržní kapitalizace, ale na rozdíl od ostatních společností tato čísla odpovídají běžné tržní volatilitě.

analyza3

Do problémů se dostalo i několik dalších společností, včetně Walgreens Boots Alliance (NASDAQ: WBA), největší maloobchodní farmaceutické společnosti. Walgreens Boots Alliance vlastní přes 13 100 lékáren a obchodů s kosmetikou v 11 zemích. Její tržní kapitalizace klesla o 6,51 miliardy dolarů a cena akcií se z propadu ještě nedokázala vzpamatovat.

analyza4

McKesson Corporation (NYSE: MCK) je velká farmaceutická společnost, hlavní distributor a farmaceutický řetězec sídlící v San Francisku. Pobočky společnosti naleznete také v Austrálii, VB, Irsku, Nizozemsku a Francii. McKesson Corporation vlastní řetězec franšízových lékáren působících pod značkou Health Mart. Po zprávě o akvizici firmy PillPak Amazonem odepsala z tržní kapitalizace 1,79 miliary dolarů a stále se propadá.

analyza5

AmerisourceBergenCorporation (NYSE: ABC) je společnost se zaměřením na prodej léčiv v USA i mezinárodně. Společnost vznikla 2001 fúzí Ameri Source Health a Bergen Brunswig a sídlí v Chesterbrooku, PA. Po zveřejnění zpráv od Amazonu se tržní kapitalizace společnosti propadla o 818 milionů dolarů, avšak začala opětovně růst ještě před koncem obchodní seance.

Cardinal Health (NYSE: CAH) se zaměřuje na prodej léčiv a výrobu zdravotnických produktů, jako jsou zdravotnické rukavice, lékárničky a produkty pro sběr kapalin. Kromě toho CAH prodává měřiče radioaktivity a výživu do více než 75 % nemocnic v USA.

Tržní kapitalizace společnosti po fúzi Amazonu a PillPaku spadla o 795 milionů dolarů a cena akcií stále padá.

CVS Health Corporation (NYSE: CVS) byla založena v roce 1964 a sídlí ve Woonsocket na Rhode Islandu. Společnost se zabývá prodejem léčiv a dalšího lékařského zboží. CVS Health Corporation začínala jako řetězec obchodů pro péči a krásu, ale přidala do svého portfolia i léčiva. Společnost momentálně vlastní 6 900 lékáren ve 41 státech USA.

Tržní kapitalizace se ve čtvrtek po oznámení novinek při otevření trhu propadla o 4,34 miliardy dolarů a pokračovala v poklesu i v pátek.

Nakonec za povšimnutí stojí, že cena všech akcií (vyjma AmerisourceBergen Corporation) se při zveřejnění zpráv nacházela pod 200denním SMA, což samo o sobě napovídalo, že by se mohl blížit pokles a nové zprávy tak pouze „urychlily“ proces.

Tuto analýzu připravil hlavní trader brokerské společnosti RoboMarkets, kde lze obchodovat kryptoměny, forex i akcie.


Při tradingu je důležité získávat relevantní informace včas. Proto si na naší stránce můžete aktivovat odesílání notifikací (návod najdete zde) a budeme rádi, když nás začnete sledovat na facebooku.

Jak použít tuto analýzu?

Trading11 není stránka, na které vám řekneme kdy nakoupit a kdy prodat. Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni udělat správné rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.

Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na krypto trzích jsou velmi rizikové! Trading11 ani autor článku nenese žádnou zodpovědnost za výsledky obchodních aktivit založených na doporučeních a shrnutích v této analýze.


Disclaimer: Tento článek patří firmě Medial Base s.r.o. a je chráněný copyrightem. Jakékoliv zneužití (např. kopírování) je trestné! Uveřejněné informace jsou autorským dílem a bez souhlasu autora není další šíření tohoto materiálu povoleno.

Related Posts

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...

Cena etherea na cestě ke 4 000 USD

Obchodníci dnes 27. května pokračovali v tlačení ceny Etherea...