Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa potvrdila plány na regulaci a podporu vývoje stablecoinů v USA, uvedl Trumpův poradce pro kryptoměny David Sacks.
Podle Sackse patří stablecoiny mezi hlavní priority Trumpovy administrativy spolu s přijetím Bitcoinu a rozvojem blockchainové technologie. Uvedl to 4. února v pořadu CNBC Closing Bell Over Time.
Stablecoiny jako nový digitální dolar?
Trh se stablecoiny „už expandoval, ale většinou mimo USA,“ uvedl Sacks a dodal, že Spojené státy nyní chtějí „tuto inovaci přivést pod domácí regulaci.“
Stablecoiny představují odvětví v hodnotě 227 miliard dolarů, přičemž 97 % trhu tvoří stablecoiny navázané na americký dolar, jako je Tether’s USDT. Podle dat z CoinGecko tvoří samotný USDT více než 60 % celkové tržní kapitalizace stablecoinů.
Sacks vidí stablecoiny jako nový digitální dolar, který by mohl rozšířit globální dominanci dolaru a přenést ji do digitálního světa. Podle něj by stablecoiny mohly vytvořit „potenciálně biliony dolarů“ nové poptávky po amerických státních dluhopisech, což by mohlo pomoci financovat státní dluh a snížit dlouhodobé úrokové sazby.
Sacks zdůraznil, že stablecoiny by mohly významně posílit globální vliv amerického dolaru.
Bílý dům se již dříve zavázal chránit suverenitu dolaru, a to i podporou „rozvoje a růstu legitimních stablecoinů krytých dolarem po celém světě“. Tento závazek byl součástí výkonného příkazu podepsaného Trumpem 23. ledna.
Zatímco administrace podporuje stablecoiny, stejný příkaz zakázal vydávání a jakoukoli implementaci digitální měny centrální banky (CBDC). Zaměřuje se tak na stablecoiny jako digitální ekvivalent amerického dolaru.
Podle Sackse se Bílý dům snaží umožnit legislativní podporu pro vydávání stablecoinů. Nicméně stablecoin USDC společnosti Circle je už nyní regulován v USA. Emitent jej prezentuje jako „regulovaný a plně krytý stablecoin“.
USDC je po USDT druhým největším stablecoinem na trhu, s podílem 24 % na celkové tržní kapitalizaci stablecoinů.
Na rozdíl od USDC, který je v USA široce vnímán jako regulovaný stablecoin, se Tetherův USDT potýká s problémy v jurisdikcích, jako je Evropská unie, kde je stále častěji označován za nevyhovující stablecoin.
USDC naopak získal právní uznání v několika globálních ekonomikách, včetně Kanady a EU. V červenci 2024 se stal prvním emitentem, který splnil požadavky nového regulačního rámce pro trhy s kryptoaktivy v Evropě.
Vzhledem k tomu, že USDT ovládá více než polovinu celkového trhu se stablecoiny, pravděpodobně přitáhne větší pozornost v USA, kde Trumpova administrativa dává jasně najevo svůj záměr dostat stablecoiny pod domácí regulaci.
Generální ředitel Tetheru Paolo Ardoino v říjnu 2024 uvedl, že Tether je „nejlepším přítelem americké vlády“, protože drží více amerických státních cenných papírů než Německo a výrazně více než jakýkoli jiný konkurent či finanční instituce na světě.
„Jsme rádi, že můžeme decentralizovat vlastnictví amerického dluhu, což činí Spojené státy mnohem odolnějšími,“ dodal Ardoino.