Základní pojmy v tradingu – Druhy obchodů a analýz

btc
Trading je svým způsobem řemeslo a v každém řemesle se používá i speciální názvosloví a slang. Dnes si povíme, jaké jsou ty nejzákladnější druhy obchodů a analýz a čím se od sebe odlišují.

Druhy obchodů

Scalping (skalpování) – jde o využívání a obchodování na 1 až 5minutových grafech. Jde o velmi rychlé obchodování, které není pro začátečníky. Je třeba mít nejen extrémní znalost trhu a technické analýzy, ale také se umět rychle rozhodovat a dokázat udržet emoce pod kontrolou. Fundamenty v tomto případě nejsou až tak důležité.

Day trading (denní obchodování) – obchody na 15 až 30minutových grafech. Většinou by mělo platit pravidlo, že obchody se otevírají a uzavírají v ten samý den. Takže například ráno po příchodu do práce obchodník něco nakoupí a než odejdete z práce, tak obchod zase uzavře. V porovnání se scalpingem by to “mělo být” zejména méně stresující.

Short term trading (krátkodobé obchodování) – může být v rozmezí od jedné hodiny až po několik dní (maximálně). Grafy bývají v tomto případě většinou předpřipravené, a proto není tak velký tlak na rychlost rozhodování. Opět to tedy znamená zejména méně stresu (protože času na rozmyšlenou je více).

Swing trading – obchody na několik dní až týdnů. Menší intenzita obchodů. Opět se hodně kreslí dopředu a tím pádem je při této formě obchodování nejméně stresu (ideální pro začátečníky). Dá se tak vyhnout velkých chybám a ztrátám

Ještě jedna velmi podstatná informace: Je třeba vždy dodržet strategii, kterou si zvolíte. Pokud totiž vstoupíte do obchodu jako swing trader a pak se zachováte jako scalper, tak můžete tímto chováním ohrozit své zisky.

Druhy analýz

Technická analýza (TA) – Je to analýza grafů a jejich chování. Každý obchodník by tak měl mít stejné informace (z daných grafů) a to, jak bude obchodovat, tedy závisí pouze na jeho zkušenostech.

Fundamentální analýza – Tento způsob analýzy by měl hodnotit zejména skutečnou hodnotu a potenciál investice. Investoři mají v tomto případě jiné druhy informací. To se týká i novinek a rychlosti jejich zhodnocení a zapracování.

Sentimentální analýza – Asi nejméně používaná analýza. Zkoumá, jak moc je dané aktivum (v našem případě kryptoměna) u lidí oblíbené.

Jednoduchý slovník důležitých slov

Long – dlouhá pozice, kdy nakoupíte a věříte v růst ceny

Short – krátká pozice, kdy prodáte a věříte v pokles ceny

Bull/Bullish/býk/uptrend– scénář, kdy se trh (nebo konkrétní kryptoměna) pohybuje s cenou směrem nahoru

Bear/bearish/medvěd/downtrend – scénář, kdy se trh (nebo konkrétní kryptoměna) pohybuje s cenou směrem dolů

Závěr

Tento článek je důležitý zejména kvůli „žargonu“ a základním definicím. Všechna tato slova jsou úzce spojena s technickou analýzou a obchodováním a obchodník se s nimi potkává každý den. Z tohoto důvodu je nezbytné jim dobře rozumět.