Bitcoin se nachází v downtrendu, ale kritický support prozatím drží, co můžeme čekat v dalších dnech? Bitfinex si neodpočine a opět čelí další žalobě. Tentokrát je firma podezřelá z manipulace trhu s kryptoměnami. Známý podporovatel kryptoměn, John McAfee, spouští vlastní decentralizovanou burzu.
Bitcoin se drží zuby nehty
Situace kolem Bitcoinu a klesajícího trojúhelníku, ve kterém se cena pohybovala, došla rozuzlení. Bitcoin se vydal na cestu směrem dolů. Propad se zastavil na dně EMA Ribbon, které je na úrovni kolem 7 700 USD. Tuto hranici testuje BTC již třetí týden a prozatím drží.
Na grafu můžete vidět indikátor EMA Ribbon, který v rámci týdenního grafu tvořil support celý předchozí bull market. A prozatím se i nyní zdá, že se jedná o silný support. Tři týdny po sobě tak cena BTC atakuje spodní hranici EMA Ribbon.
Při dlouhodobějším průrazu pod EMA Ribbon existuje nebezpečí otočení trendu a pokračování v bear marketu. Pokud ovšem support bude nadále držet, tak jsme na dobré cestě a bull market bude dále pokračovat.
Více informací – LIVE Trading 2.0 – Ako zarobiť na altcoin rallye? – o 13:00
Trh s altcoiny se momentálně jeví jako nerozhodný. Bitcoinová dominance ovšem postupně klesá, což mnozí analytici vidí jako známku toho, že BTC dominance dosáhla svého vrcholu okolo 74 %. Altcoiny tak prozatím přestaly krvácet.
Bitfinex opět v problémech
Bitfinex a jeho Tether jsou častým cílem soudních sporů. Zatímco poslední léta se řešilo, že tether nebude krytý jedna ku jedné americkými dolary, tak nynější soud se bude zaměřovat na manipulaci s trhem.
Roche Freedman z newyorské právní firmy podal žalobu na Bitfinex a Tether (organizaci zajišťující provoz stable coinu). Podle Freedmana jsou tyto společnosti zapojeny do vytvoření největší ekonomické bubliny v historii. Podle žaloby je Bitfinex a Tether viněn z podvodu, pump and dumpů a také praní špinavých peněz.
Analýza cenového vývoje BTC – LIVE STREAM – Dnes o 21:00 Prehľad trhu s Jakubom Kraľovanským
Klíč je nakonec opět u tetheru, který Freedman považuje za klíčový. „Trh uvěřil, že tether je kryt dolarem jedna ku jedné, což vedlo k tomu, že Tether a Bitfinex měli sílu na manipulaci trhu a také ji využívali. Společnosti vytvořily cyklus bublin (boom and bust), na kterém následně profitovaly.“ znělo vyjádření žalobce.
Tether a Bitfinex tak čelí dalším problémům a čím dál více vychází najevo, že je potřeba více kvalitních stable coinů, na které se budou moci uživatelé spolehnout.
McAfee DEX
John McAfee je znám pro svou prostořekost a nenávist k centralizovaným vládám. Jedním z řešení, jak oslabit vlády a vyhnout se tak státnímu tlaku, je vytvoření finančního systému, který bude na národních vládách nezávislý. K tomu má podle McAfeeho posloužit jeho nový DEX.
DEX je výraz pro decentralizovanou burzu. Fakticky je to pak série smart kontraktů, která běží na decentralizované síti a umožňuje trading bez bariér. Díky decentralizované nátuře není DEX možné zastavit. Zároveň většina DEXů neumožňuje ukládání financí na cizí platformu a tak obchody probíhají bez toho, aby třetí strana držela finance svých klientů.
Technická analýza ceny BTC – 07.10.19 Technická analýza BTC/USD – Tak kde budeme přikupovat do pozic
To výrazně zvyšuje bezpečnost, ale díky tomu, že nynější blockchainy jsou stále pomalé, tak obchodování na DEXech není uživatelsky přívětivé. Podle nedávného výzkumu tvoří DEXy pouze méně než 1 % celkových obchodů v kryptoprostoru. To je stále extrémně nízké číslo. Mnoho týmů se ovšem snaží vytvořit funkční a uživatelsky příjemné DEXy.
Ty jsou kritické pro boj s regulacemi, protože centralizované burzy jednoduše podléhají regulacím a jsou často terčem hacků. Decentralizace samotného obchodního procesu je tak pro budoucnost kryptoměn velmi důležitá.
Co číst dále?
Je sezóna altcoinů skutečně za dveřmi? Grafy tomu nasvědčují