Evropská unie pod temným mrakem obchodní války – USA uvalí cla na dovoz z EU

0
USA_EU

V mých analýzách na akcie Boeingu a Airbusu jsem hodně často řešil problémy, ve kterých se právě americký výrobce letadel Boeing už dlouhodobě zmítá. Z toho samozřejmě těžilo Airbus, a nejenže příjmy rostly, ale někteří zákazníci amerického producenta k Airbusu i přecházeli. Zdá se ale, že Boeing nyní vrací úder. Tedy, vrací za něj úder americká administrativa, která už hodně dlouhou dobu usilovala o posvěcení na uvalení cel ze strany Světové obchodní organizace (WTO). 

Posvěcení WTO

Američané se dočkali, protože Světová obchodní organizace (WTO) povolila Spojeným státům uvalit cla na zboží a letadla z Evropské unie. Učinila tak poté, co se prokázalo, že státy EU nezákonně subvencovali evropského výrobce letadel Airbus. Cla budou uvalena na dovoz v hodnotě 7,5 miliardy dolarů (177 miliard korun). Výše celního tarifu na evropská letadla budou 10 % a 25 % na zemědělské a průmyslové zboží. Z toho tedy vyplývá, že evropské firmy a zemědělci, kteří mají vysoký odbyt právě na americkém trhu, těžce ostrouhají.

Uvalení cel

Administrativa Donalda Trumpa už i vypracovala předběžný seznam zboží, na které bude clo uvaleno. V tomto seznamu je například Whisky z Velké Británie, italský sýr, francouzské víno a španělský olivový olej. To vše patří mezi zboží z Evropy, které bude čelit novým dovozním clům Spojených států, a to poté, co Světová obchodní organizace rozhodla, že Evropská unie nedodržela pravidla na podporu výrobce letadel Airbus.

Clům neunikne ani německá káva spolu se strojírenskými výrobky. Tarify se dotknou i britských oděvů a vlněných produktů. Termín pro uvalení cel je 18. října a nyní se vyčkává na formální souhlas orgánu WTO pro řešení těchto sporů. Tarify se nebudou vztahovat na letecké díly, což výrobní provozy výrobce letadel Airbus v americké Alabamě ušetří další náklady.

To, že mají letecké díly tuto výjimku, má své opodstatnění. Boeing dost dílů právě z EU kupuje, takže kdyby se jich tarify také týkaly, tak by na tom domácí producent tratil. Potom by úplně ztratilo smysl cla zavádět.

Co na to akciový trh?

Není určitě velkým překvapením, že evropské akciové trhy zareagovaly dost negativně. Kvůli obavám z obchodní války mezi USA a EU oslabily skoro o 3 %. Z toho vyplývá, že evropský akciový trh zažil v tento moment nejhorší obchodní den v letošním roce. Americký akciový trh zareagoval taky negativně, ale už to nebyl takový držkopád. Nicméně, zanedbatelný pokles to také nebyl. Dow Jones oslabil o cca 1,86 %, což je největší pokles za posledních šest týdnů.

Co číst dále?

Analýza německého akciového indexu DAX – Jak se daří německé ekonomice?

avatar
  Subscribe  
Upozornit na