Analýza akcií společnosti Boeing – Předchozí ztráty se částečně povedlo smazat, bude v tom trh pokračovat?

0

V minulé analýze jste se mohli dozvědět, že americký producent letadlových strojů má čím dál více problémů a to včetně toho, že přichází o velmi významné zákazníky, kteří ruší své objednávky na stroje, u kterých není vůbec jasné, zda budou provozuschopné. I přesto se ale od minule povedlo trhu trochu posílit. Nicméně, stále jsme ze střednědobého hlediska v downtrendu a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se to v blízké budoucnosti mělo změnit. Alespoň po technické stránce. Co se týče fundamentu, tak nějaká vlaštovka tu je, protože Pentagon udělil Boeingu kontrakt v hodnotě miliardy dolarů a to na výrobu komponent do armádních letounů.

Aktuální situace na 1D TF akcií společnosti Boeing

analýza boeing

Megafón

Snažil jsem se nějak rozumně nakreslit supportní a rezistenční přímku, kterou kurz od začátku výše zmiňovaných problému respektuje. A vyšel z toho zase pattern megafón, který můžeme poslední dobou dost často v grafech pozorovat. S horní stranou si sice nejsem úplně moc jistý, ale myslím si, že to aktuálně můžeme považovat za relevantní. Co se ale vlastně za poslední měsíc na trhu vše odehrálo? Při zpracování minulé analýzy kurz činil 345 USD/akcie, takže cena atakovala support v pásmu okolo 340 USD/akcie.

Tahle hranice podpory se ale jen tak nedala a byl zde pokus propady zastavit. Snaha ale vydržela jen po několik obchodních dnů a průraz této úrovně se stal nevyhnutelným. To logicky vyvolalo další pokles, který dovedl cenu až po další support v oblasti okolo 320 USD/akcie, kde netrvalo moc dlouho, a pozitivní reakce byla na pořadu dne. Býci tuhle hladinu hezky dokázali využít a růst velmi rychle akceleroval, a díky tomu nebylo ani moc těžké prorazit S/R level na 340 USD/akcie.

Zamítnutí

Cena rychle pumpovala, až se dostala k další rezistenci v pásmu okolo 370 USD/akcie, kde se zároveň nachází i horní hrana útvaru megafón. Jak můžete vidět díky dlouhému knotu poslední uzavřené denní svíce, tak postup byl v této úrovni velmi rázně zamítnut.

Z toho právě vyvozuji, že budeme zase pokračovat v dalších poklesech a to minimálně po hladinu 320 USD/akcie. Vzhledem k tomu, že jsme ale v tomto patternu, tak je pravděpodobnější, že cena pumpne up. Proti tomuto scénáři hraje ale fakt, že si s útvarem nejsem zcela jistý.

Když z něho kurz pumpne, tak se situace dosti změní a už to nebude po technické stránce tak negativní. Naopak, když se cena z patternu vylije, tak se s velkou mírou jistoty podíváme pod cenu 280 USD/akcie, což by znamenalo od all time high oslabení o minimálně 37 %. V neprospěch trhu hlavně hraje fakt, že celkově se hrnuly trhy od nového roku nahoru.

Akcie Boeingu oproti tomu klesaly, a pokud se velké akciové indexy překlopí do downtrendu také, tak to s sebou stáhne i trh s cennými papíry této společnosti. Což by byl pro tu společnost dost velký horor a trvalo by nejspíše strašně dlouho, než by se z toho dokázala vzpamatovat.

Indikátory

Díky vývoji křivky indikátoru RSI šlo identifikovat trojúhelníkový pattern, který můžete vidět zakreslený. Křivka RSI právě na horní křivku naráží, ale vzhledem k té svíčce s dlouhým knotem to půjde asi dolů. Ať bude průraz z tohoto útvaru jakýkoliv, tak to bude mít na další vývoj vliv. Když se křivka vylije, tak negativní.

Když se stane opak, tak samozřejmě pozitivní. Na objemovém indikátoru OBV křivka stále klesá. Co se týče MACD, tak máme čerstvě po bullish crossu, takže máme momentum pozitivní. Křivky Stochastic RSI doputovaly do překoupené oblasti, takže se setrvačnost každou chvílí může obrátit.

Komentář/zprávy

Jak už jsem načal v úvodu, tak letectvo Spojených států oznámilo, že se společností Boeing uzavřelo smlouvu o výměně křídel na letadlech A-999 a to ve výši 999 milionů dolarů. Letecký gigant bude odpovědný za řízení výroby maximálně 112 sad a náhradních souprav.

Zároveň Pentagon uvedl, že ukončí současnou smlouvu, kterou má s Boeingem na vývoj přepravního vozidla a to kvůli přetrvávajícím technickým problémům a to i přesto, že na projekt už šlo 1,2 miliardy dolarů.

Boeing má za sebou další měsíc bez jakýchkoliv objednávek na jejich nové stroje 737 MAX. Tato situace trvá už od května a kvůli uzemnění všech letadel tohoto typu má firma náklady v objemu 4,9 miliard dolarů.

A navíc vedoucí federální letecké správy (FAA) Stephen Dickson v pondělí oznámil, že Boeing 737 MAX nebude létat. A to až dokud nebude naprosto jisté, že je tento stroj bezpečný. Správce poukázal na to, že uzemnění těchto strojů je na dobu neurčito.

Závěr

Po technické stránce tu šance na up je. Nemyslím si ale, že by to bylo hned a to především kvůli viditelnému zamítnutí (dlouhý knot svíčky). Fundamentálně nevidím žádnou velkou změnu. Boeing se topí v problémech, a dokud budou ty nové letouny uzemněny, tak se toho moc nezmění. Společnost si musí na trhu znovu vybudovat prestiž, kterou ztratila a to opravdu moc nejde, když letadla, která vyrábíte, nejsou letuschopná. Technicky nám ale nejvíc napoví průraz ze zakresleného útvaru, který máme před sebou.

Co číst dále?

Analýza komodity platinum – Platina na hraně propasti


Jak použít tuto analýzu?

Trading11 není stránka, na které vám řekneme kdy nakoupit a kdy prodat. Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni udělat správné rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.

Jestli se chcete naučit lépe obchodovat, zkuste naši školu (ZDARMA).

Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji.. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na