Analýza komodity platinum – Platina na hraně propasti

0

První analýza na platinu byla kvůli přehlednému znázornění situace na týdenním časovém rámci. Pokud jste jí tedy nečetli, tak to určitě udělejte. Budete se v aktuální situaci, ve kterém se platina právě nachází, lépe orientovat. Platina je v podstatě na hraně propasti. Proč? Protože na weekly grafu jsme v obrovském bearish patternu klesající triangl, a pokud by doopravdy došlo na průraz skrze spodní stranu útvaru, tak by to znamenalo další obrovské poklesy na ceně tohoto drahého kovu. Nyní bychom tedy měli sledovat denní časové rámce, abychom věděli, co konkrétně se každý den na trhu odehraje, což na vyšším TF nemůžeme tak dobře pozorovat. To bylo k úvodu vše a teď pojďme na samotnou analýzu.

Aktuální situace na 1D TF Platinum Futures

analýza platinum

Support tvrdý jako skála

Teď máte tedy před sebou denní graf, který sahá až do února minulého roku, kdy můžeme vidět, že zrovna vládla klesající tendence. Cena nakonec poklesla až k velmi silnému supportu na hodnotě 780 USD/unce, což je zároveň spodní hrana velkého trianglu z týdenního grafu. Proto znovu opakuji, že je velmi důležité se podívat na analýzu minulou. Kurz se v této oblasti hezky odrazil, což bylo víc než očekávané. Cena po několik týdnů pomalu rostla, ale pak došlo zase k obratu, který znamenal vyklesání až po spodní hranu patternu.

S/R levely

Není tedy nic překvapivého, že došlo k dalšímu odrazu a za krátkou dobu zase k dalšímu, protože cena znovu vyklesala. Pojďme si ale tentokrát rozebrat S/R hladiny v této oblasti. Aby se býkům povedlo zabránit nejhoršímu, tedy průrazu spodní strany, tak bylo nutné prorazit rezistence v úrovních 811 USD/unce, 828 USD/unce a 849.2 USD/unce. Další rezistence je 880 USD/unce, kterou se býkům také povedlo prorazit. Ze střednědobého hlediska se ale nedaří cenu vypumpovat nad hladinu odporu 915.2 USD/unce.

Odtud totiž kurz zase vyklesal ke spodní hraně trojúhelníku, kde se momentum opětovně obrátilo up. Trh měl ale tentokrát problémy už s úrovní na 880 USD/unce a od té doby máme pokles v zakresleném útvaru, který já osobně považuji za bull flag. Z toho důvodu očekávám, že průraz bude směrem nahoru, což by mělo cenu vypumpovat minimálně po hranici odporu 915 USD/unce a s velkou pravděpodobností by to znamenalo i její průraz. Díky tomu by to měli býci zase o něco blíže k horní hraně trianglu, což je jejich cílem.

Indikátory

Je vidět, že za posledních 18 měsíců trh dost bojuje s tím, aby se křivka RSI vůbec dostala do překoupené oblasti. A když už se to nakonec povede, tak se pak momentum velmi rychle obrací. V současnosti je jasné, že křivka má dostatek prostoru pro další růst. Na MACD jsme měli doposud negativní setrvačnost, ale zdá se, že se schyluje k bullish crossu. A to by momentum zase obrátilo up. Breakout z patternu up je tedy zase o něco pravděpodobnější. U Stochastic RSI je momentum prozatím pozitivní, ale blíží se do překoupeného pásma.

Závěr

Aby se trh vyhl průrazu spodní hrany trianglu, tak je potřeba cenu vyhnat nad jeho horní hranu a tam se udržet. Je třeba říci, že tento triangl byl v poslední době na krypto aktivech (BTC v minulém roce) dosti častým jevem a vždy to skončilo výplachem skrze tu spodní stranu. Kdyby se to stalo i u platiny, tak asi nemusím říkat, že by to znamenalo další obrovské ztráty, a navíc by to asi znamenalo další pokračování bear trendu, ve kterém se už tento drahý kov dlouhodobě nachází.

Co číst dále?

Analýza akciového indexu DAX – Německo chystá proti recesi ochranný val o hodnotě 50 miliard eur


Jak použít tuto analýzu?

Trading11 není stránka, na které vám řekneme kdy nakoupit a kdy prodat. Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni udělat správné rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.

Jestli se chcete naučit lépe obchodovat, zkuste naši školu (ZDARMA).

Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji.. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na