Analýza komodity platinum – Platinum na svém minimu, praskne klesající triangl na weekly?

Share This Post

Tak jsem se rozhodl, že do svého repertoáru přidám další komoditu. Je to drahý kov, který stejně jako zlato, zažil své nejlepší časy v roce 2008, kdy byla finančí krize v USA v plném proudu. Krize se následně přelila do zbytku světa jako recese. Jedná se o platinum, které oproti zlatu výrazně zaostává a dle weekly grafu se dá říci, že balancuje nad propastí. Pro lepší přehlednost bude úvodní analýza na weekly grafu. Je třeba, aby si každý uvědomil hned po prvním zhlédnutí grafu, že tento trh může dosti ztratit. A to i přesto, že od svého all time high je už o více jak 60 % dole.

K čemu je vlastně tento kov dobrý? Slitiny platiny se využívájí ve sklářství (součást pecí), v chemickém průmyslu (katalyzátory), medicíně (cytostatika – léky proti rakovině) a pro výrobu termočlánků. V omezenější míře se s platinou můžeme setkat i ve šperkovnictví.

Aktuální situace na Weekly TF Platinum Futures

analýza platinum weekly

All time high z roku 2008

V roce 2008 byly trhy s drahými kovy jedny z nejsilnějších, ale od té doby víceméně stále klesají. Jenom zlato se v poslední době dere nahoru, ale ani tento příbuzný platiny nemá vyhráno a vše se může díky externím vlivům velice rychle obrátit – viz. analýza na zlato. Jak můžete z grafu zaznamenat, tak od roku 2006 postupoval kurz směrem UP v parabole. Byl to velmi strmý růst ceny, na který se tehdy dost lidí nachytalo. Těm střízlivějším muselo být jasné, že takový agresivní růst není dlouhodobě udržitelný.

Kurz platiny akceleroval čím dál více a až v únoru 2008 došlo k první známce oslabení. Cena poté konsolidovala, až z toho byl viditelný trojúhelník, který se ale nakonec vylil. Propad ceny byl následně dost extrémní. Během pouhého půl roku platina oslabila o více jak 66 %. Půl roku stačilo pro takový monstrózní sešup dolů. Dovolil bych si tvrdit, že kdyby se tohle stalo nějakému korporátu, tak končí. Obecně se uvádí, že když spadne hodnota akcií o více jak 60 %, tak je ta firma dead.

S/R levely

Pojďme si nyní identifikovat S/R levely. Jak vidíte, tak kurz proletěl všemi hranicemi podpory a k zastavení dalšího oslabování došlo až na S/R hranici 770 USD/unce. Kurz zde po několik týdnů konsolidoval a poté se konečně vydal up. První rezistence, co trhu stála v cestě, byla hladina 880 USD/unce. Cena platiny se předtím pohybovala právě mezi 770 – 880 USD. Díky prolomení této zdi došlo k dalšímu posílení, které trh dovedl až k rezistenci na 1 033 USD/unce. Průraz se povedl a po něm proběhla několikatýdenní konsolidace, kdy si trh z předešlé rezistence vytvořil support.

Díky dalšímu vývoji se kurzu povedlo dostat skrze rezistence na úrovních 1 195 USD/unce, 1342 USD/unce a 1532 USD/unce. Další rezistenci na 1 747 USD/unce se medvědům povedlo ubránit. Býci se sice o tuhle úroveň statečně porvali, ale nakonec stejně dostali nakládačku v podobě velké červené svíce, která znamenala oslabení až k supportu 1 532 USD/unce. Jak si můžete všimnout, tak další vývoj pokračoval v zakresleném trojúhelníku, u kterého bylo pravděpodobnější, že prorazí down. Nakonec se ale stal opak.

Trhu se i po dalším neúspěšném pokusu nakonec povedlo předchozí rezistenci překonat. Následující hranici odporu 1 886 USD/unce se ale už medvědům povedlo ubránit. Na této ceně se vytvořil nižší vrchol a od té doby kurz prakticky jen oslaboval až do supportu 770 USD/unce, kde se platině na konci roku 2008 povedl úspěšný odraz. Tentokrát bylo ale oslabování postupné a trvalo okolo sedmi let. Nakonec padly všechny supporty až na ten poslední, který se býkům podařilo nakonec ubránit.

Klesající trojúhelník

Díky vývoji za poslední dekádu je dle indikátoru Volume profil nejsilnějším supportem cena 979.1 USD/unce. Pokud se na indikátor pozorně podíváte, tak můžete postřehnout, že nejvíce objemů bylo zobchodováno v cenovém rozmezí 1000 – 770 USD/unce. Tuhle oblast můžete tedy považovat za takovou pomyslnou zeď. Problém ale je, že za ty roky se nám  zformoval medvědí pattern klesající triangl, který by mohl způsobit další dramatické oslabení na ceně. Pokud by praskla spodní hrana trianglu, tak je target až pod 100 USD/unce. Býkům se musí povést dostat skrze horní stranu útvaru. V opačném případě by to pro tento drahý kov znamenalo velký problém.

Indikátory

Dle indikátoru RSI můžeme hned poznat, že trh je už dlouhodobě medvědí. Jak? Všimněte si, že se křivka indikátoru není schopna dostat do překoupených hodnot (nad 70). V posledních pár letech se dokonce není schopna ani přiblížit k této hodnotě, aniž by nedošlo k obratu setrvačnosti dolů. Je to jasná známka toho, že je trh slabý. Na MACD je čerstvě po bullish crossu, takže je momentum pozitivní. Všimněte si ale toho hlavního, což je uptrendovka, kterou křivky MACD respektují už dlouho. Stochastic RSI má pozitivní momentum.

Závěr

Výhoda tohoto trhu je v tom, že je hned vidět, jak na tom je. Na weekly grafu je vcelku jasné, že pokud dojde k průrazu té spodní strany trianglu, což je zároveň ten nejklíčovější support (770 USD/unce), tak to vyústí v pořádný výplach, který stáhne platinu do velkého nezájmu kupujících. Naopak, když se povede býkům překonat horní hranu patternu, tak je tu velká šance na bull market, který si tento trh už snad ani nepamatuje. Čeká se tedy na jednu z těchto dvou možností, která bude mít na budoucí vývoj zásadní dopad. Technicky je pravděpodobnější cesta down, protože medvědi vítězí. Bude ale dost záležet také na dalších vlivech (úrokové sazby, geopolitická situace). To je pro tentokrát vše a v příští analýze budeme už pokračovat na denním časovém rámci.

Co číst dále?

Analýza komodity zlato – Zlato zaváhalo a musíme počítat s pullbackem


Jak použít tuto analýzu?

Trading11 není stránka, na které vám řekneme kdy nakoupit a kdy prodat. Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni udělat správné rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.

Jestli se chcete naučit lépe obchodovat, zkuste naši školu (ZDARMA).

Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji.. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

Related Posts

Americký senátor a bitcoinový hater obvinený z úplatkárstva a korupcie

Senátor Spojených štátov Bob Menendez, dlhoročný nepriateľ bitcoinu (BTC)...

Huobi Global hacknut! Zmizelo 7,9 milionu dolarů

Kryptoburza HTX společnosti Huobi Global byla dne 24. září...

TOP 5 článkov za minulý týždeň + Ruská centrálna banka chce zaviesť CBDC do roku 2025

Pokiaľ ste nestihli si prečítať všetky naše články za...

Väčšina všetkých zbierok NFT je v súčasnosti bezcenná

Non-Fungible Tokens (nezameniteľné tokeny, NFT), respektíve obchodovanie s nimi,...

Open interest o bitcoin futures vzrástol o 1 miliardu dolárov

Bitcoin sa vyšplhal podozrivo rýchlo nad 27 000 dolárov....

Prinesie MiCA koniec stablecoinov v Európe?

Na konci mája ministri financií 27 členských štátov Európskej...