Analýza komodity zlato – Zlato zaváhalo a musíme počítat s pullbackem

Share This Post

Jak již nadpis napovídá, tak zlato v současnosti začíná váhat a rýsuje se zde možnost pro pullback a tedy retestování hladiny HIGH SUPPLY (1 350 USD/unce). Což by nebylo, alespoň dle mého soudu, pro trh nijak dlouhodobě negativní. Naopak by se předchozí zeď (rezistence) potvrdila jako hranice podpory. Následovala by konsolidace a pak zase rozhodný pohyb up. To by bylo asi to nejlepší, co by se mohlo stát.

V mé minulé analýze na zlato jste se mohli dočíst, že kurz této komodity se pohybuje vně býčího útvaru (bull pennant), který asi brzo pumpne. No a to se i stalo. Ale bohužel ten bull byl očividný trap a jednalo se tedy o falešný průraz z patternu, protože se kurz hned následující obchodní den vrátil zpátky pod proraženou hranu. To bylo k úvodu už vše a teď se pojďme podívat na samotný graf.

Aktuální situace na grafu 1D TF GOLD/USD

analýza zlato

Falešný průraz

Jak už jsem to načal v úvodu, tak se počítalo s breakoutem z býčího praporku (bull pennant – žluté tenké čáry), který měl target přibližně na úrovni 1 535 USD/unce. Což by bylo posílení o více jak 7 %. Je ale nutno něco podotknout. Pokud jste četli moji minulou analýzu, tak byl pattern ještě takový neúplný. Další vývoj naznačoval, že je to něco mezi rostoucím trianglem a praporkem. Takže to bylo dost na subjektivním posouzení. Já si myslím, že nebylo ani špatně tam zakreslit oba patterny, ale pro lepší přehlednost jsem tam nechal to, co jsem tam viděl minule a to, co se nám tam teď jasně rýsuje.

Vraťme se k tomu, co se vlastně stalo. Po průrazu z praporku (či z trinaglu) se medvědům povedlo srazit cenu zpátky vně útvaru. Což znamená falešný průraz. Víc zajímavé je ale to, že se nám díky tomu vytváří pattern jiný. Z grafu můžete zaznamenat, že se nám rýsuje rising wedge. Jak již spousta z vás ví, tak je to medvědí pattern, ze kterého je pravděpodobnější průraz směrem dolů. A target je právě na výše zmíněném supportu, což je zároveň horní hrana rostoucího trianglu, který se formoval po více jak dva roky. Pokud nečtete moje analýzy na zlato pravidelně, tak doporučuji přečíst alespoň poslední tři, ať jste lépe v obraze.

Retest horní hrany trianglu?

Vzhledem k tomu, jak bylo v poslední době zlato bullish, tak bych se ani příliš nedivil, kdyby šlo up bez retestu horní hrany trianglu, ze kterého se předtím kurz konečně dostal. Ale rising wedge naznačuje, že býkům dochází síla a potřebují si odpočinout. Hlavně ten falešný průraz býčí sentiment moc nepodporuje a je to samo o sobě vcelku zklamáním. Odpočinek ale neznamená prohru, a proto si od pullbacku k horní straně velkého trojúhelníku slibuji, že trh podrží. Vlastně nejen že podrží, ale od této hladiny bude pokračovat bull run. Je třeba ale dávat právě pozor na to, aby support vydržel. Pro trh zlata je teď zásadní, aby býci nedovolili jeho průraz.

Jak bych to teď viděl? Rising wedge má ještě dost prostoru, takže je možnost pokračování kurzu vně i po další dva týdny. Posledně se kurz odrazil od rezistence 1 454 USD/unce, kde bych čekal odmítnutí i po druhé a následně průraz spodní hrany útvaru, což by způsobilo výplach k našemu důležitému supportu. Pak konsolidace a brzké odstartování dalšího posilování směrem up. Jak už jsem řekl, tak další možností je, že by medvědi cenu shodili pod hranici podpory, ale technicky se mi to nezdá moc pravděpodobné. Je ale nutné upozornit, že stačí, aby FED rozhodl nějak radikálně snížit úrokové sazby, a tímto drahým kovem to může dost negativně otřást. Pozor na to.

Indikátory

Naše indikátory nám toho teď až tak moc neřeknou, ale pro úplnost si stručně zrekapitulujeme, co vlastně ukazují. Na RSI je vidět, že je stále dost prostoru up, ale je také kam spadnout. Především si všimněte, že z předešlé rezistenční downtrendové přímky je teď support. Na MACD to po průrazu už vypadalo na bullish cross a tedy i změnu setrvačnosti, ale nakonec se tak nestalo. Z toho vyplývá, že momentum je pořád negativní. Křivky Stochastic RSI mají evidentně problémy se vůbec dostat z přeprodané oblasti. Momentum je ale pozitivní.

Komentář/ zprávy

Jak už jsem naznačil v analýze, tak je třeba dávat pozor na FED. Jaké budou jeho další kroky? Sníží sazby, nebo je ponechá tak, jak jsou? Já se obávám, že to zatím přesně nevědí ani oni. Jisté je, že je to v řešení a bude to i tento týden hlavním tématem schůze jejich rady (FOMC), o kterém jsem psal ve svém ekonomickém zpravodaji. Obecně se předpokládá, že sazby budou sníženy. Dokonce tuhle možnost připouštějí i členové centrální banky.

Všichni se ale shodnou na tom, že musí být opatrní a že pokud k snížení dojde, tak nebude nějak radikální. Z čehož by se teoreticky dalo vyvozovat, že to nemusí trh se zlatem až tak negativně ovlivnit. Jak ale už tvrdím velmi dlouho, tak není možné, aby dlouhodobě rostl zároveň trh se zlatem a trh akciový. Chápu, že teď je snaha jednotlivých států zvyšovat své zlaté rezervy, takže nákupní tlak sílí, ale to samo o sobě nemůže na dlouho držet cenu nahoře.

Závěr

Dovolím si ještě malé zamyšlení úplně na konec. Pokud by zlato a akciový trh rostly pospolu i nadále, co by to znamenalo? Že se sice na jedné straně pumpují peníze do ekonomik, ale přesto se počítá s velkým průserem a s velkou částí kapitálu se všichni uchylují do drahého kovu? Zapamatujte si, že do akcií se investuje, když je sentiment bez negativních emocí a plný sebevědomí. A funguje to i obráceně, když roste panika a nervozita, tak se utíká do zlata. Co z toho tedy nakonec zvítězí?

Co číst dále?

Analýza akcií společnosti Alphabet (Google) – Drastický růst v premarketu díky velmi pozitivním zprávám


Jak použít tuto analýzu?

Trading11 není stránka, na které vám řekneme kdy nakoupit a kdy prodat. Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni udělat správné rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.

Jestli se chcete naučit lépe obchodovat, zkuste naši školu (ZDARMA).

Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji.. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

Related Posts

JPMorgan: Krypto je pro zločince

Zastánci kryptoměn na sociální síti X poukázali na pokrytectví...

Michael Jackson na blockchainu a herní trendy Web3 v roce 2024

V tomto článku se dozvíte, jak se první nahrávka...

Bitcoinový těžař Phoenix vzrostl o 50 % po IPO v Abu Dhabi za 371 milionů dolarů

Společnost Phoenix Group zabývající se těžbou kryptoměn zahájila obchodování...