19.8.2018 ICO Chromapolis (CHROMA) – Špičkový tým s podporou Charlieho Lee

Share This Post

S rozvojem kryptoměn se ukázalo, že decentralizované aplikace mají velkou spoustu výhod. A tak stále více blockchainů míří k vytvoření ideální platformy pro vývoj decentralizovaných aplikací. Chromapolis pod taktovkou společnosti Chromaway je právě takovou platformou. Chroma přichází i se svým vlastním programovacím jazykem RELL.

Decentralizované aplikace

S příchodem ETH se ukázalo, že kryptoměny mají daleko širší uplatnění než pouhé držení a přenos hodnoty. S decentralizovaným počítačem v srdci Etherea vznikla možnost vytváření decentralizovaných aplikací, které jsou poháněny těžaři a smart kontrakty. Decentralizované aplikace tak vytváří úplně nové možnosti.

Klasickým příkladem decentralizované aplikace jsou například decentralizované burzy jako je IDEX. V podstatě je tento celý trend (včetně kryptoměn) zaměřen na minimalizaci potřeby důvěry při interakci s jinými lidmi. Výhodou je fakt, že člověk už nemusí spoléhat na třetí stranu, ale může se spolehnout na jednoduchá pravidla, podle kterých se předem naprogramovaná aplikace chová.

Chromapolis je nově vznikající platforma (podobná EOS), která má umožnit velmi jednoduchou tvorbu Dapps. Chromapolis přichází s několika klíčovými inovacemi, které mají z této platformy udělat místo, kde bude jednoduchý vývoj decentralizovaných aplikací. Ty by díky architektuře CHROMA měly být rychlé, bezpečné a uživatelsky příjemné.

Hlavní výhody Chromapolis

Chromapolis není pouze vlastním blockchainem, ale také databází, která bude podporovat decentralizované aplikace. V následujících řádcích si shrneme, jaké mají být hlavní výhody Chromapolis.

  • CHROMA bude používat relační model, aby byla data rychle a jednoduše přístupná přes API (Aplication programing interface). Data budou indexována pomocí programovacího jazyka Rell (podobný SQL), což má umožnit vysokou rychlost práce s daty. SQL bude také kompatibilní s celou platformou. To by mělo umožnit jednoduchý přístup vývojářům po celém světě.
  • Rychlost decentralizovaných aplikací bude řešena pomocí tvorby nových, postranních blockchainů. Každá aplikace tak bude mít vlastní blockchain a vlastní uzly. Ve výsledku by se mělo docílit až 500 transakcí za vteřinu pro každou aplikaci.
  • Algoritmem pro hledání konsensu bude PBFT (practical byzantine fault tolerance), což je uvolněnější verze BFT algoritmu. Výsledkem využití PBFT algoritmu má být schvalování transakcí v řádu vteřin.
  • Aplikace nebudou stát na klasických smart kontraktech, ale jejich provoz a finanční zajištění bude založeno na vybírání poplatků přímo od aplikací. Pokud tedy budete provozovat uzel, který bude zajišťovat chod určité aplikace, budete placeni přímo touto aplikací. Pro uživatele by to mělo znamenat úplnou absenci poplatků za transakce a operace v rámci Chromapolis.

Řízení a pravidla CHROMA

Zde se dostáváme k jedné z kontroverzních částí blockchainů obecně. Stejně jako je EOS zpochybňována decentralizace, tak také CHROMA trpí podobným neduhem. Chromapolis bude v podstatě řízeno vybranými zástupci, kterým se zde říká Provozovatelé. Ti budou voleni podle Sociálního konsensu.

Platforma CHROMA je opravdu velmi úzce zaměřena na decentralizované aplikace, které budou mít vlastní blockchainy. Ty budou v chodu udržovat uzly, které patří jednotlivým Provozovatelům. Budou dvě hlavní kritéria, podle kterých budou tito Provozovatelé voleni.

Jednak musí být naprosto jasné, které uzly daný Provozovatel vlastní a druhak se musí tito Provozovatelé jednoznačně lišit. To by mělo zabránit vzniku kartelu v rámci tohoto projektu. Nicméně zatím není jasné, jakou roli bude v tomto systému hrát komunita (název sociální konsensus napovídá, že by měla mít významnou roli, ale je klidně možné, že opak bude pravdou). Úvodní Provozovatele bude volit samotná společnost Chromaway, která vyvíjí blockchain Chromapolis.

Je tak na místě se ptát, jestli se dá považovat tento projekt za decentralizovaný. DPoS (delegated proof of stake) u EOS je velmi podobný a zatím se ukazuje, že zde vzniká enormní nebezpečí kartelu a totální centralizace. CHROMA je podobný případ.

Tým Chromaway

Za projektem Chromapolis stojí společnost Chromaway, která působí ve Švédsku. Chromaway má za sebou již několik úspěchů v rámci blockchain technologií, spolupracuje se švédským vládním aparátem a má již funkční produkt Smart Contracts for Land Registration. To je v podstatě propojení blockchainu a prodeje/nákupu pozemků. Tento systém je momentálně testován ve Švédsku. V týmu Chromaway tak můžeme najít zkušené blockchain vývojáře.

Alex Mizrahi vytvořil původní projekt „barevných mincí“ v roce 2012. To jsou v podstatě tokeny na blockchainu BTC. Později se k němu přidali Or Perelman a Henrik Hjelte. Hjelte je tvůrcem jedné z prvních tokenových peněženek a Perelman vytvořil jednu z prvních BTC peněženek.

Tým Chromaway má díky delší existenci pevnou strukturu a mnoho zkušených vývojářů. Snad i proto se do projektu zapojil Charlie Lee, tvůrce Litecoinu, jako poradce. Ve skupině poradců můžeme také najít Linghama (tvůrce měny Civic) nebo bývalého technického ředitele UBS Correy Voo.

Hodnocení vize

Chromaway vyvíjí platformu určenou primárně pro decentralizované aplikace a zkouší zajímavý přístup. Otázkou je, na kolik bude projekt doopravdy decentralizovaný a nakolik se bude jednat o vytvoření umělého blockchain kartelu.

Zatím je ovšem projekt stále ve fázi utajení. Ještě může přijít mnoho informací, které by změnily celkové vyznění CHROMA. Nicméně se dá očekávat, že pro část trhu bude CHROMA poměrně dobře využitelná i za cenu snížené decentralizace.

Projekt Chromapolis si pravděpodobně získá poměrně velkou pozornost, protože se na něm podílí opravdu zajímaví lidé a jméno Charlie Lee samo o sobě přitáhne obrovskou pozornost. Dá se počítat s tím, že Chromapolis bude těžce komerční produkt. Pokud by se CHROMA podařilo vytvořit dostatečně decentralizované prostředí, tak může být projekt opravdu úspěšný.

Hodnocení projektu

A zde se dostáváme k nejdůležitějšímu bodu. Jak jsem již psal, tak je Chromapolis stále hodně v utajení, ale postupně se na světlo světa dostávají další a další informace. Naposledy to byl hardcap o velikosti 15 000 000 USD. Ten byl naplněn privátními investory. Zatím to vypadá, že nebude žádné veřejné ICO, ale pokud se vám projekt líbí, tak si nezoufejte, protože by měl přijít s poměrně zajímavým způsobem distribuce tokenů.

Společnost Chromaway bude vlastnit 65% vytvořených CHROMA tokenů. Z těchto 65% půjde 30% přímo na podporu decentralizovaných aplikací v rámci sítě. To znamená, že pokud bude chtít uživatel získat CHROMA mince, může používat tyto dapps a za jejich užívání dostane CHROMA zadarmo.

Tento krok by měl do sítě nalákat mnoho uživatelů a je to vcelku milá změna od většiny ICO, která se snaží uživatele co nejvíce vyždímat. Tímto přístupem se investor v podstatě nevystavuje žádnému riziku. Spuštění sítě by mělo proběhnout do konce roku (v omezené verzi) a síť by měla být plně funkční v únoru příštího roku. Zatím je stále málo informací veřejných, takže je nutné dát projektu čas.

Chromapolis přichází s produktem, který je zaměřen na komerční užití a vyznačuje se vyšší mírou centralizace. Díky distribuci mincí za užívání decentralizovaných aplikací si ovšem investoři nemusí dělat hlavu jestli bude projekt úspěšný. Pokud ano, získáte mince s hodnotou zadarmo a pokud ne, neměli byste nic ztratit.

Hodnocení projektu: 7/10

Znak: CHROMA
Oficiální web: https://chromaway.com/

Related Posts

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...

Cena etherea na cestě ke 4 000 USD

Obchodníci dnes 27. května pokračovali v tlačení ceny Etherea...