5 indicií, že byste kryptoměnu neměli dále držet, ale raději prodat

Share This Post

Při diskusích o investování do kryptoměn se často setkáme s názorem, že to nejlepší, co můžeme udělat, je nakoupit a držet po dobu několika let. Ale dokdy se vyplatí držet kryptoměnu? Jak rozpoznat signály, že je nejvyšší čas kryptoměnu odprodat?

V dnešním článku se podíváme na 5 indicií, které vám mohou pomoci objektivně zhodnotit, kdy byste se krypotměny měli zbavit, aby to neohrozilo vaši investici a nebyli jste ztrátoví.

1. Dlouhodobý klesající trend

Cena je první indicií, kterou je třeba sledovat. Pokud cena kryptoměny v měsících nebo letech klesá, mluvíme o sestupném klesajícím trendu (downtrend). Sestupný trend si není třeba mýlit s běžnými korekcemi na trhu, které jsou přirozené a zdravé pro další vývoj. Pokud je vaše kryptoměna v poklesu, ještě to neznamená, že projekt nemá perspektivu a je třeba jej hned prodat.

Přestože je token burzy FTX, FTT, aktuálně v korekci, měsíční graf ukazuje stále výše low. Dlouhodobě má token proto potenciál růst
Přestože je token burzy FTX, FTT, aktuálně v korekci, měsíční graf ukazuje stále výše low. Dlouhodobě má token proto potenciál růst. Zdroj: Tradingview

Pokud na měsíčním grafu vytváří kryptoměna stále nižší lokální minimum, je na místě zvážit, zda se vyplatí kryptoměnu dále držet. Cena je však indikátor, který je třeba posuzovat ve shodě s dalšími indiciemi, které si rozebereme níže.

Mohlo by tě zajímat: Korelace Bitcoinu s altcoinovým trhem se blíží k ATH – co to znamená?

2. Žádné plány do budoucnosti

Dalším kritériem nebo indicií, kterou je nutné sledovat, je perspektiva projektu. Mnohé projekty mají na svých oficiálních webových stránkách tzv. roadmapy, které obsahují plány a cíle (např. vlastní peněženka, DEX, mezisíťové mosty, NFT, swapy atd.), které se chystá tým kryptoměny v horizontu několika měsíců nebo let dosáhnout. Tento ukazatel je důležitý, protože odkazuje na progresivnost a inovativnost projektu.

Především u menších projektů s malou kapitalizací je třeba sledovat, jakou mají roadmapu (pokud mají), abyste se nenechali oklamat tzv. pump and dump kryptoměnami, které mohou fungovat i dokonce několik měsíců předtím, než se jejich cena zcela propadne. Samozřejmě, nestačí mít jen seznam cílů, ale také sledovat, jak tým kryptoměny cíle plní.

Cardano Roadmap. Token ADA je v současnosti v korekci, ale podle oficiální roadmap projektu má kryptoměna toho před sebou ještě dost
Cardano Roadmap. Token ADA je v současnosti v korekci, ale podle oficiální roadmap projektu má kryptoměna toho před sebou ještě dost. zdroj: https://roadmap.cardano.org/en/voltaire/

3. Uzavírání partnerství a marketing na bodě mrazu

Projekt, kterému záleží na své popularizaci, usiluje o uzavírání partnerství a lije spoustu peněz do marketingu. Dělají to známé projekty jako burza crypto.com, FTX či Binance, ale také projekty jako Shiba Inu, které se snaží tímto zbavit stigmatu shitcoinu a přesvědčit svět o své užitečnosti a hodnotě.

Pokud projekt nepracuje na uzavírání nových partnerství a neřeší marketing, jde o signály, že mu nezáleží už na reputaci. Pokud to pokračuje jistý čas, pravděpodobně krypotměnu čeká propad do červených hlubin.

Burza Binance je největší a pravděpodobně také nejlepší kryptoměnová burza. Pokud chceš obchodovat nebo jen nakupovat kryptoměny, doporučujeme ti vytvořit si účet přes náš link. Získáš tak doživotní slevu na jakýkoli obchod, který otevřeš na této burze.

 4. Ztráta podpory komunity

Ve světě kryptoměn je komunita silným faktorem, který ovlivňuje nejen aktuální cenu, ale také pověst projektu. S komunitami kolem kryptoměn je to často ošemetné, protože mají tendenci nekriticky vyvyšovat svou kryptoměnu nad ostatní. Vidno to v případě tzv. BTC maximalisty, ETH komunity či fanoušků DOGE nebo SHIBA INU. Ať už máme na to jakýkoli názor, komunita má na kryptoměnu masivní vliv. Ten je vidět především na sociálních sítích, jako je Twitter nebo Telegram.

Pokud komunita začne být vůči kryptoměnovému projektu dlouhodobě kritická a nespokojená, začne zpochybňovat vývoj a členové přestanou sledovat oficiální stránku nebo komunitní stránky kryptoměny, je to jeden ze signálů, že něco není v pořádku. Tento ukazatel je však vždy třeba sledovat v kontextu výše uvedených.

5. Klesající aktivita na blockchainu

Aktivita na síti je poslední a důležitý ukazatel toho, zda se vyplatí kryptoměnu držet. Pokud na blockchainu má počet transakcí klesající trend, je to signál, že síť je stále méně využívána. Pokud klesá počet aktivních peněženek kryptoměny, je to opět znak toho, že stále méně lidí kryptoměnu drží. Pokud se toto všechno odehrává v horizontu měsíců či v případě starších kryptoměi n let, je nejvyšší čas prodat.

Unikátní FTM adresy
Unikátní FTM adresy. Kryptoměna FTM je v současnosti v korekci, ale seznam aktivních peněženek roste, což je signál aktivity a možného budoucího růstu. Zdroj httpsftmscan.comchartaddress

Čti dál: Cardano – TVL vzrostla o 25 000 % od začátku roku, čeká nás pumpa?

Related Posts

Zakladatel Binance by měl být uvězněn na 36 měsíců, tvrdí američtí žalobci

Zatímco se úřady Spojených států chystají 30. dubna udělit...

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...