V minulém článku věnujícím se Wyckoffove metodě jsme si vysvětlili akumulační proces s jednotlivými body, tzv.: „events“. Dostali jsme se už vlastně k tomu, že tato teorie může být „příručkou“ či nástrojem, který nám pomůže rozeznat, zda se trh nachází ve fázi akumulace nebo distribuce. A tím můžeme předejít ztrátám, které jsou způsobeny manipulováním trhu ze strany velkých a profesionálních investičních institucí.
Distribuce: Wyckoffovy eventy
- PSY – preliminary supply je bodem, kdy se velcí investoři začínají zbavovat svých aktiv ve větším množsttví. A to po výrazném uptrendu. Objemy se zvyšují a a cenové rozpětí se rozšiřuje, což je signálem pro změnu trendu.
- BC – buying climax je bodem, kdy v trhu rostou objemy a nákupní tlak dosahuje svého vrcholu. Při tomto siném nákupním tlaku ze strany veřejnosti (tedy retailu), je tento tlak zcela absorbován velkými hráči na trhu. Ve své podstatě jednak prodávají aktiva 1:1 a také nakládají i short selly na páku. Součástí tohoto bodu jsou i „skvělé a zaručené“ zprávy, které retail dostatečně přesvědčí k nákupu ve velkém, a to i za velmi draho. Což je právě výhodné pro velké investory, kteří stihnou odprodat veřejnosti veliké objemy za co nejlepší cenu bez toho, aniž by cena nějak výrazně propadla.
- AR – automatic reaction jakmile intenzivní nákupní tlak poleví a naopak prodejní tlak stále více sílí, tak získáme bod AR, jehož dno nám pomáhá definovat spodní hranu obchodního rozpětí pro celý proces distribuce.
- SC – secondary test v tomto bodě se cena „podívá“ zpátky do oblasti, kde byl bod BC. Díky tomu se otestuje resistence, která byla právě díky bodu BC definována. Nabídka zde silně převažuje nad poptávkou, tudíž máme potvrzený vrchol a i vrchní hranu obchodního rozpětí. Je zde i možnost, že secondary test bude mít formu UT – upthrust. V případě UT by se cena vyšplhala až nad BC a tedy nad horní hranu obchodního rozpětí. Kurz by se ale pak hned vrátil a uzavřel zpátky v našem TR (trading range) – v oblasti spodní hrany TR a blízko u bodu AR.
- SOW – sign of weakness, tento bod indikuje, že nabídka dominuje a poptávka je slabá. Ve schématu je vidět, že se jedná o pohyb dolů k dolní hranici obchodního rozpětí. Může též spodní hranu lehce prorazit.
- LPSY – last point of supply. Je bod, který ukazuje, že každá „rallye“ (neboli vzestup ceny) je slabší a slabší. Je to způsobeno buď nízkou poptávkou nebo naopak velkou nabídkou. Anebo také obojím. Bod tedy reprezentuje vyčerpanost poptávkové strany a předzvěst samotného „mark down“ z TR.
- UTAD – upthrust after distribution. UTAD je naprostým opakem bodu spring a shakeout, který známe z předchozího schématu akumulace. A stejně jako ve schématu minulém, i zde se nemusí vůbec odehrát. Pokud se odehraje, tak v pozdější fázi distribuce a otestuje se definitivně možná poptávka, která na trhu je.
Na Price Action máme také rozsáhlý kurz. Můžete se živě (formou webináře) zůčastnit celkem osmi lekcí s našimi tradery. Chcete se naučit obchodovat nebo zlepšit výkon své strategie? Více o kurzu.
Tak máme za sebou naprosté „jádro“, které bylo potřeba k pochopení této teorie. Jak už jsem několikrát zmiňoval, tak Wyckoff je dost náročný na uchopení. Ale pokud se tímto člověk dokáže úspěšně „prokousat“, tak to může být pro technickou analýzu naprosto dokonalý nástroj. Distribuce a akumulace se totiž může odehrávat na všech časových rámcích, ne pouze na vrcholu expanze/recese. Ještě bude následovat minimálně 5. část, kde si vysvětlíme jednotlivé fáze schématu a ke které si vás tímto dovoluji pozvat.
Co číst dále?
Všetko o formácii Head & shoulders (H&S) – Hlava a ramená (RHR)