Ak ste si nestihli prečítať všetky naše články za minulý týždeň, skúste náš výber top 5 článkov plus bonusovú správu dňa:
Cena bitcoinu prvýkrát v histórii uzavrela siedmy týždeň v rade v červených hodnotách
Panika z minulého týždňa, čiastočne prameniaca z krachu terra (LUNA) a UST, vyústila v ďalšej týždennej svieci uzavretej v červených číslach pre bitcoin. Je to vôbec prvýkrát, čo cena najväčšej kryptomeny sedem týždňov po sebe zavrela v červených číslach. Zaujímavosťou je, že aj 6 týždňov v rade v červených hodnotách je niečo, čo sa za celú históriu BTC stalo iba raz. Došlo k tomu v roku 2014, teda zhruba pred 8 rokmi. Najhorší obchodný deň týždňa prišiel 12. mája, kedy sa BTC prepadol z niečo málo cez 30 000 USD na 25 300 USD. Ide o najnižšiu cenu od decembra 2020. Napriek okamžitému odrazu a návratu hodnoty o niekoľko tisíc dolárov späť hore pred koncom týždňa Bitcoin stále uzatváral týždennú sviečku nižšie ako tú predchádzajúcu. Kráľ kryptomien tak vytvoril svoju najdlhšiu medvediu týždennú sériu.
Regulačné orgány EÚ využívajú nedávne situácie okolo Terra Luna na presadenie digitálneho eura
Mnohí budú považovať volatilitu vyvolanú útokom na algoritmicky podporovaný stablecoin UST za dôvod na zvýšenie regulácie stablecoinov. Vzhľadom na to, že sa v priebehu niekoľkých dní vyparila hodnota UST v hodnote 16 miliárd dolárov, je ťažké polemizovať s volaním po väčšej ochrane investorov. Janet Yellen počas krízy vystúpila pred výborom amerického ministerstva financií. Britské ministerstvo financií potvrdilo svoje prianie regulovať stablecoiny a teraz sa do hry vložila aj EÚ. Fabio Panetta z Európskej centrálnej banky (ECB) a osoba poverená vývojom CBDC pre Európu uviedol:
„Nedávny vývoj na trhu s kryptoaktívami ukazuje, že je ilúziou veriť, že súkromné nástroje môžu fungovať ako peniaze, keď ich nemožno kedykoľvek previesť v parite na verejné peniaze… Neexistuje žiadna záruka, že stablecoiny bude možné kedykoľvek vykúpiť v parite. Práve minulý týždeň najväčší stablecoin na svete dočasne stratil väzbu na dolár.”
Generálny riaditeľ FTX: Bitcoin, ako platobná sieť, nemá budúcnosť
Podľa nedávno zverejnenej správy denníka Financial Times (FT) je Sam presvedčený, že blockchain najväčšej svetovej kryptomeny sa stále stretáva s vysokou neefektivitou transakcií a predstavuje obrovský problém pre životné prostredie. Najväčším problémom a obmedzením je podľa neho systém overovania transakcií proof of work, ktorý BTC používa. Aby sa krytomena stala efektívnym platobným prostriedkom, je potrebné, aby jej blockchain zvládal milióny transakcií. Bankman-Fried tiež blockchainu vytkol vysokú spotrebu energie pri ťažbe. Hoci burza FTX už predtým začala projekty zamerané na zníženie uhlíkového efektu ťažby kryptomien, (vrátane solárnej ťažby alebo využívania uhlíkových offsetov na kompenzáciu emisií spoločnosti), Bankman-Fried hovorí, že to nestačí.
Analytici si všímajú paralely s marcom 2020, bude to tento rok inak?
Analytici na krypto aj tradičných trhoch zaznamenali niektoré prekvapivé podobnosti medzi nedávnym poklesom a poklesom spôsobeným pandemickou panikou v marci 2020. Skutočnou otázkou je, či ide o začiatok väčšieho poklesu, alebo či dôjde k výraznému odrazu ako v roku 2020, ktorý viedol k rozšírenému býčiemu behu na krypto aj akciových trhoch. 50-dňový kĺzavý priemer (MA) finančných investícií, nehnuteľností a investícií do technológií sa blíži úrovniam prepredanosti, ktoré tu boli pred viac ako dvoma rokmi. V marci 2020 boli tieto úrovne 0, 0 a 1 v porovnaní s 2, 3 a 4 doteraz v máji, na základe údajov od Fidelity Investments. Riaditeľ globálneho Macroa Jurrien Timmer v stredajšom tweete označil marec 2020 za „jedno z najviac prepredávaných období v histórii trhu“.
K prechodu Etherea na PoS by malo dôjsť v auguste
Dlho očakávaná migrácia Etherea na konsenzuálny mechanizmus proof-of-stake (PoS), ktorá je stále posúvaná, môže prísť už v auguste. Preston Van Loon, hlavný autor siete Ethereum, povedal účastníkom konferencie Permissionless, že ak všetko pôjde podľa plánu, k prechodu, známemu ako The Merge, by mohlo dôjsť už počas mesiaca august. Pokiaľ bude The Merge úspešne implementované v auguste, konečným medzníkom na pláne bude upgrade sharded chains, ktorý má byť spustený na začiatku roka 2023. Do tej doby však bude sieť aj naďalej využívať vrstvu 2. siete ako Polygon a Optimism, aby zvládla škálovateľnosť a vysoké objemy transakcií.
Bonusová správa
Kryptomeny sú „bezcenné“, hovorí prezidentka Európskej centrálnej banky
Christine Lagardeová, prezidentka Európskej centrálnej banky, varovala, že kryptomeny sú bezcenné a mali by byť regulované. Podľa nej regulácia tohto sektora zabráni ľuďom, aby na kryptomeny stavili svoje životné úspory.
„Môj extrémne skromný názor je, že kryptomeny sú bezcenné. Nie sú založené na ničom a neexistujú žiadne podkladové aktíva, ktoré by slúžili ako bezpečnostná kotva”
Lagardeová ďalej uviedla, že vždy tvrdila, že tieto druhy aktív sú vysoko špekulatívne a extrémne rizikové a obáva sa o osud tých, ktorí nechápu riziká, že „môžu prísť o všetko“. Lagardeová zdôraznila, že do digitálnej meny nikdy neinvestovala, čo nie je prekvapujúce vzhľadom na to, že rovnaký názor zastávajú aj ďalší odborníci na bankovníctvo a financie. Dodala však, že jej syn do kryptomien investoval a neuspel. Naopak, podporuje digitálne euro, ktoré by mohlo byť zavedené do roku 2026 a aktuálne sa nachádza vo fáze preskúmania. Keďže ECB zintenzívni spoluprácu so zúčastnenými stranami, fáza zavádzania môže začať až koncom roka 2023. [1]