Covalent je dalším projektem, který chce vytvořit bezpečné prostředí pro sdílení a prodej dát. Jednou z překážek na cestě k prodeji citlivých dat je bezpečnost. Covalent se rozhodl vytvořit bezpečnostní standard na vojenské úrovni. Je otázkou, zda se to týmu povede.
Problém s bezpečností a daty
Data jsou novou ropou. Tohle rčení je čím dál důležitější. Data se vesele kupují, prodávají a kradou. Stále více je vidět, že o data je opravdu velký zájem. Dobře to ilustruje například případ krádeže dat u společnosti Equifax. Equifax funguje jako registr dlužníků a odhaduje úvěrová rizika. Této společnosti zcizili hackeři údaje 120 milionů američanů. Když se to společnost snažila ututlat, vznikl velký poprask. Nakonec se do veřejného zájmu dostal fakt, že Equifax prodává data amerických občanů jiným společnostem a z toho je vlastně tato společnost živá.
Ukázalo se, že si společnost Equifax vydělala přes 3.1 miliard dolarů, a to hlavně prodejem dat svých uživatelů. Tento příklad krásně ilustruje cenu a žádanost dat. Z těch zatím těží primárně velké korporace. Uživatel je zde pouze dojnou krávou, kterou společnosti využívají opravdu jako dobytek.
A zde přichází na řadu kryptoměny. Velmi mnoho projektů pochopilo, že je potřeba vrátit uživatelům kontrolu nad jejich daty. Jsou zde dva hlavní problémy, které úspěšný projekt musí vyřešit. První je problém s rychlostí a stabilitou sítě. A druhý problém je s bezpečností. Pokud byste měli sdílet svá citlivá data, chcete mít jistotu, že se k nim opravdu nikdo nedostane.
Vojenský level zabezpečení
Tým Covalentu tvrdí, že systém bude mít vojenský level zabezpečení. V první řadě jmenuje Trusted Execution Environment (TEE) jako základ pro bezpečnost. TEE je název pro zabezpečenou oblast kolem procesoru. Je to v podstatě systém zabezpečení, který garantuje, že se s kódem a daty nedá manipulovat. Obecně se používá právě u hlavních procesorů, nicméně Covalent chce tento systém použít na zabezpečení dat uživatelů.
Projekt by měl být propojen také s technologií Hadoop, což je open-source systém pro práci s daty (Hadoop také využívá Dxchain, který jsme recenzovali dříve). Dále chtějí využít techniku homomorfního zabezpečení. To je v podstatě způsob šifrování, který umožňuje práci se zašifrovanými daty. Díky tomu může práce s daty probíhat ve velmi bezpečném prostředí. Uživatel tak bude mít jistotu, že jeho data uvidí pouze ten, komu je prodá.
Cíl projektu Covalent
Projekt si dal za cíl vytvořit masivní decentralizovanou síť, kde budou uživatelé moci bezpečně směňovat i ta nejcitlivější data. Tým si je samozřejmě vědom problémů s pomalostí blockchainu, a tak tvoří off-chain řešení.
Pro dobrou představu si COVA můžete představit jako Ethereum. COVA má také vlastní virtuální stroj, který ovšem funguje na jiných principech. Předně umožňuje zvýšení rychlosti sítě tím, že smart kontrakty budou tvořit vlastní off-chainy. Díky tomu by neměly zabírat tolik výpočetní síly jako např. síť ETH.
Covalent bude mít také vlastní datové tržiště, jež by mělo umožnit jednoduchou směnu dat. Projekt má již funkční základní verzi a první decentralizovanou aplikaci s názvem Metadata, což je návrh samotného tržiště.
Tým
Vedoucím týmu COVA je Raymond Gao, který studoval na Univerzitě Princeton. Gao za sebou bohužel nemá žádnou závratnou kariéru a více informací o něm není veřejně k dohledání. Dalším ze zakladatelů je Vincent Li, který vystudoval Harvardskou univerzitu, ale s pracovními zkušenostmi je to u něj podobně jako u Gaa. Také se nemůže pochlubit významnými úspěchy. V týmu se zkušenostmi z top společností může pochlubit pouze Shundan Xiao, která pracovala jako software inženýr pro linkedin.
Dále jsou v týmu vývojáři, kteří se mohou prokázat pouze relativně malými úspěchy. Zkušenosti tito vývojáři nabírali spíše v menších start-up projektech, a to opravdu není dobrá známka.
Mezi dvěma poradci týmu pak figuruje Shuoji Zhou, který zakládal FBG Capital. To je však jediné významné jméno spojené s projektem. Ačkoli, do projektu se rozhodlo investovat pět investičních společnosti. Vedle FBG Capital zde figurují jména jako Metropolis VC, nebo Node Capital.
Ačkoli za sebou vedoucí projektu mají bezvadné univerzity, tak se zdá, že tým je poměrně slabý a bez reálných zkušeností z oboru. Mezi poradci je jedno významné jméno, ale samotný Zhou to opravdu nezachrání. Z hlediska lidských zdrojů je tak projekt na bídné úrovni.
Hodnocení vize
Covalent nepřichází s ničím originálním. Je to jeden z mnoha projektů datových peněženek, které v posledním roce vznikají. Na svých stránkách sice COVA má mnoho krásných slov, ta ovšem sama o sobě neposkytují dobrý vhled do projektu.
Datové peněženky jsou jistě potřeba a úspěšný projekt si získá velkou pozornost a vysokou cenu mincí. V této velké konkurenci Covalent nepřichází s ničím výrazně jiným, novým a převratným.
Hodnocení projektu
Covalent se dočkal velkého zájmu uživatelů a na svém Telegramu má v době psaní článku téměř 100 000 uživatelů. To bude ale primárně dáno faktem, že na tomto kanále ohlašuje nadcházející airdropy.
Covalent se nemůže prokázat ani kvalitním webem s dobrým přehledem projektu. Whitepaper má pouze 10 stran. Hezky vystihuje to, co chce COVA vytvořit, ale je velmi nepřehledný a jeho tvůrci se ani neobtěžovali vytvořit obsah. Slabý tým je také problémem, který není radno přehlížet. V tomto oboru si daleko lépe vede např. Dxchain
Podle informací, které mám, bych neřekl, že se projektu podaří uspět. Nevidím důvod, proč by COVA mělo uspět v ohromné konkurenci, která je v oblasti datových peněženek. Z krátkodobého hlediska je ovšem klidně možné, že projekt bude mít hodnotu díky dobrému marketingu. 100 000 uživatelů na telegramu opravdu není málo. COVA bude pořádat ještě další airdropy.
Na závěr bych řekl, že investici do tohoto projektu vidím jako velmi rizikovou. Osobně bych zvolil taktiku zúčastnit se airdropů, dostat tokeny zadarmo a poté se jich zbavit. Pokud se chcete airdropů účastnit, sledujte oficiální telegram.
Hodnocení projektu: 5/10
Znak: COVA
Typ tokenu: ERC20
Ostatní údaje zatím nejsou ohlášeny.
Oficiální web: http://covalent.ai/
Telegram: https://web.telegram.org/#/im?p=@covalentofficial
Twitter: https://twitter.com/covatoken
Whitepaper: https://docsend.com/view/dvvb75n