Nebylo to tak dávno, co jsme zažili velký kolaps ekonomiky. Naposledy před více než rokem. Tím, že americké indexy již po několika měsících smazaly velký březnový pokles a následně se dostaly na několikaletá maxima, vzniká zásadní otázka. A to ne, zda přijde další velká krize, ale kdy.
Začátek roku 2020 a velká krize
Ještě v lednu roku 2020 nic nenasvědčovalo tomu, že by měla přijít velká krize. Koronavirus byl záležitostí několika států, a to z velké části pouze Číny. A jen málokdo čekal, že už v březnu vypukne celosvětová pandemie. Ta zatlačila cenu ropy, indexů a dalších známých aktiv až o 50 %. V některých případech, jako je například letecký průmysl, to bylo i v rámci 80% poklesu.
V minulosti bývalo zvykem, že trvalo i 10 let, než se všechno vzpamatovalo a trh se dostal na nová maxima. Pouze během krize v roce 2008 se ekonomika jakžtakž vzpamatovala někdy během let 2011 až 2012.
Začátečník? Nevadí! V naší VIP skupině se kromě prvního nákupu kryptoměn naučíš ziskově obchodovat na burze a staneš se profesionálním obchodníkem. Čeká tě více než 15 kurzů a 200 hodin vzdělávání. Navíc v rámci členství získáš kompletní přístup k 50 analýzám a všem našim otevřeným obchodům. To vše jen od 40 EUR na měsíc. >>> Objednat VIP členství <<<
Všechno je jinak
Tato krize je ale jiná. Oživení ekonomiky jsme viděli na trzích již po 3 měsících od začátku velkého poklesu. Dokonce jeden z nejznámějších ukazatelů síly trhu index Nasdaq 100 se po 4 měsících vrátil na historické maximum a od té doby udělal dalších 100 %.
Kdyby se na tento graf podíval člověk, který se nikdy nezajímal o ekonomiku, nad grafem by mávl rukou a jasně by řekl, že žádná recese zde není, trh stabilně roste… super!
První velký pokles již zažili Bitcoin a zlato: Způsobil rostoucí trend dolaru prudký pokles ceny BTC a zlata?
Obavy a strach, že přijde krize
Tato aktuálně stále probíhající recese se vyznačuje svou originální strukturou. Na jednu stranu některé skupiny lidí, které zasáhla koronakrize, jsou na pokraji krachu. Na druhou stranu firmy a lidé pracující hlavně v online průmyslu mají historicky nejlepší výsledky.
Tato nerovnováha způsobuje v online průmyslu tvorbu velké bubliny, která brzy bude muset prasknout. Už jen během tohoto léta, když se konečně uvolnila opatření téměř po celém světě, mnoho online firem začalo mít problémy. Konkurence je prostě velká, a když byli všichni doma, velmi snadno se podnikalo v tomto sektoru. Jakmile se znovu všechno stabilizuje a vrátí do původního stavu jako před krizí, tak i když se to může zdát nereálné, vše se vrátí zpět do starých kolejí.
Právě NASDAQ 100 ukazuje výkon převážně online gigantů internetu. A všechno to tak nějak zapadá do skládačky. Prakticky se opakuje to samé jako v Dotcom bublině, v níž i úplně začínající podnikatelé mohli snadno zbohatnout a následně při rostoucí konkurenci i za jeden den zkrachovat.
Přijde záchrana?
Ani americká centrální banka nebude zachraňovat ekonomiku donekonečna. Oni mají také svůj byznys model a myslí v první řadě na sebe, ne na lidi. Když prostě stát nebo firma bude vysoce zadlužená, nové peníze už nedostane. Půjde do likvidace. A přesně na to se svět poslední desetiletí začíná čím dál více vázat.
Proto není otázkou zda, ale kdy přijde další velká krize, která bude ještě horší než ta poslední.
Čti dále: Včerejší propad v režii velryb? Bylo zlikvidováno přes 330 miliard dolarů!