Analýza akcií společnosti Advanced micro devices (AMD) – Na trhu s akciemi AMD se tvoří finanční bublina

Share This Post

Tak jsem si pro vás připravil technickou analýzu akcií na další dobře známou společnost. Jedná se o výrobce mikročipů American micro devices, tato společnost se dá považovat za číslo dva na trhu s procesory. Jak jste se už mohli dozvědět z článku ze sesterského serveru, tak akcie AMD už více jak tři roky zažívají neuvěřitelný bull run. Ještě v první polovině roku 2016 byla cena za akcii okolo 2 USD a all time high, které se vytvořilo v srpnu tohoto roku, je 34.24 USD/akcie. Což je neskutečný růst hodnoty o 1612 % a to za pouhé tři roky.

Ti, kdo jsou ročník alespoň 1995, tak vědí, že v první polovině minulého desetiletí byly procesory od AMD naprostá špička a každý hráč her je chtěl mít ve svém počítači. Tehdy se považovalo za naprostou topovku dvoujádrové CPU Athlon 64, což se dávalo do každého herního pc a byl to jeden z prvních 64bitových čipů (ale je pravda, že tehdejší Windows XP toho tenkrát ještě neuměl využít). Firma ale na tyto úspěchy nějak nedokázala navázat a na dlouhé roky nastal útlum. Nějakou dobu se dokonce spekulovalo nad tím, že skončí úplně. S novými čipy AMD Ryzen se ale vše změnilo a co se týče poměru cena/výkon, je to pro Intel dobrý konkurent.

Aktuální situace na 1D TF akcií společnosti AMD

analýza AMD

Menší úvod k předešlé Price action

Kdybychom graf ještě trochu odzoomovali, tak bychom hned viděli, že vývoj kurzu po více jak dvanáct měsíců osciloval kolem hodnoty 12 USD/akcie. Můžete si všimnout, že v této oblasti mám i zaznačený support. A dle Volume profile je jasné, že se jedná o asi nejsilnější hranici podpory vůbec. V létě minulého roku ale začal velký zlom a můžeme to považovat za počátek zběsilého úprku, který znamenal za rekordní dobu nárůst ceny o cca 180 %. Za pouhé tři měsíce je 180 % super, ne?

Díky tomu se vytvořila na grafu pěkná parabola, která když praskne, tak to automaticky znamená pořádný výplach. Jak můžete vidět, tak stejně jak rychle šla cena nahoru, tak stejnou rychlostí šla šupem dolů. Ti, co nakupovali na vrcholu, tak se chytli do nepěkné pasti, protože propad od tehdejšího ATH byl skoro o 53 %. Býkům se ale povedlo ubránit support, který je na S/R levelu 16.15 USD/akcie. Následoval pěkný odraz up, který ale neměl dlouhého trvání a ještě do konce roku se cena vrátila k této úrovni.

Postup UP

Býkům sa tahle úroveň povedla ubránit už podruhé, čímž se vytvořil double bottom, což logicky muselo vyústit v opětovný růst. Pojďme si tentokrát ve stručnosti nastínit pohyb nahoru se všemi S/R levely. Až na dvě větší korekce kurz prakticky od nového roku jenom roste. Spolu s tím se povedlo překonat S/R levely na 18.79 USD/akcie, 21.49 USD/akcie, 23.99 USD/akcie, 26.08 USD/akcie a 30.15 USD/akcie. Po překonání poslední zmíněné úrovně se kurz vyšplhal až k rezistenci na 34.30 USD/akcie, kde byl další postup nahoru rázně zamítnut. Zde právě začala první větší korekce, která znamenala oslabení až pod support 30.15 USD/akcie.

Určitě jste si hned museli všimnout ne zrovna učebnicového rising wedge. I přesto ale trh vcelku hezky respektuje obě jeho hrany, a právě na té spodní se býkům povedla zpátky otočka up. Kurz posiloval zpátky k rezistenci 34.30 USD/akcie, ale ani tentokrát se průraz nepovedl. Pár dní na to se o to býci pokusili znovu, ale i tentokrát pohořeli. To vyvolalo zesílený prodejní tlak (samozřejmě na tom měly lví podíl zhoršující se obchodní vztahy mezi ČLR a USA – viz. článek), který cenu těžce sestřelil a to dokonce pod spodní hranu wedge a supportu 30.15 USD/akcie.

Zase otočka

Pak se ale zase povedla otočka, a to je právě znakem velké síly nakupujících. Při „slevách“ je tedy o nakupování dost zájem. Jak můžete z grafu zaznamenat, tak se vytvořil gap s otevřením trhu vně rising wedge. Poté následovala velká impulsní svíce. Během jednoho obchodního dne se cena posunula o cca 14 %.

Proč? To se dozvíte dole v sekci zprávy/komentář. Cenu se povedlo vyhnat zase k rezistenci na 34.30 USD/akcie a chvíli to už vypadalo, že se průraz konečně povede. Máme totiž spolu s s vyšším vrcholem i nové ATH, takže to měli býci pořádně pumpnout.

No, nestalo se tak a výsledkem je uzavření svíčky s dlouhým knotem pod rezistencí. Dnes tedy očekávám po otevření marketu menší oslabení a pak snad už by se mohlo podařit tenhle level pokořit. Tahle hranice odporu musí prostě definitivně padnout. Pokud se tak nestane, tak nemáme nic, od čeho by se dalo odpíchnout.

Hlavně chci říci, že čím déle se budou bulls o tuhle úroveň rozbíjet jak o tvrdou zeď, tak tím více budou medvědi silní. Jak ale můžete vidět, tak supportů pro případný obrat máme spoustu. Co je tedy třeba? Prorazit tu rezistenci a horní hranu klínu. Tak si můžeme být jisti, že bull run bude pokračovat. Teď je to právě dost na vážkách a těžko říct, jaký další vývoj bude. Je třeba prostě vyčkávat.

Indikátory

Pokud bych měl zhodnotit celkovou situaci na RSI, tak je vesměs pozitivní. Hodnoty indikátoru se totiž drží především ve vyšších hodnotách, což je dost bullish. Při tom posledním výplachu si všimněte, že na křivce byla viditelná medvědí divergence. Takže spolu s okolnostmi si to o výplach prostě koledovalo. I tak se křivka nedostala ani do přeprodaných hodnot a momentum se už obrátilo. Na objemovém indikátoru OBV hezky drží trendovka, kterou křivka už dlouhodobě respektuje. Bohužel, je tu k vidění malá medvědí divergence mezi vrcholy kurzu a křivkami indikátoru. MACD asi brzy čeká bullish cross, což by znamenalo potvrzení další cesty up. Křivky Stochastic RSI mají momentum pozitivní.

Komentář/zprávy

Jak jsem už řekl v samotné analýze, tak teď přináším vysvětlení pro ten nečekaný obrat up o 14 %. Tento chipmaker totiž uvedl na trh svůj nový procesor Epyc určený pro datová centra, který údajně dosahuje lepší spotřeby energie. Společnost prozradila, že Google a Twitter byly mezi prvními společnostmi, které si pro svá datová centra a cloudové počítačové platformy jejich nový čip objednaly. A to logicky s tržní situací zahýbalo.

Závěr

Jak už jsem řekl, tak je třeba počkat, zda se povede/nepovede průraz skrze klíčovou oblast. I kdyby se ale nepovedl, tak to ještě neznamená konec. Supportů je mnoho, a tedy šancí pro případný obrat je více než dost. Fundamentálně to vypadá dobře, takže spolu s potvrzeným průrazem by to bylo velmi pozitivní. Je třeba ale říct, že růst hodnoty za tři roky o 1 612 % je strašně moc a je bez debat, že před sebou vidíme tvořící se spekulativní bublinu. Jestli jsme ale v jejím počátku, středu, či dokonce v závěru, se nedá s jistotou určit. Proto je třeba počkat na výše zmíněné události.

Co číst dále?

Analýza akcií společnosti Central European Media Enterprises (CETV) – Akcie CETV posilují a to navzdory obchodní krizi


Jak použít tuto analýzu?

Trading11 není stránka, na které vám řekneme kdy nakoupit a kdy prodat. Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni udělat správné rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.

Jestli se chcete naučit lépe obchodovat, zkuste naší Školu (ZDARMA).

Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji.. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...