Analýza akciového indexu EU50EUR – Breakout z klesajícího klínu byl úspěšný a pozdější růst velmi agresivní, vydrží to tak i nadále?

0

Připravil jsem si pro vás další analýzu na index sdružující padesát největších firem v EU. Od poslední analýzy je to už skoro měsíc a od té doby trh hezky posílil, takže máme co rozebrat. Minulou analýzu jsem shrnul tak, že technicky je na tom trh dobře a že očekávám po breakoutu z bullish patternu klesající klín další růst, který se opravdu dostavil.

Poslední korekce trvala asi měsíc. Od jejího dna se trhu povedlo posílit o více než 8 %, což znamená, že všechny předchozí ztráty byly smazány. Kurz indexu ale posiluje už od začátku roku a k dnešnímu dni to je o cca 22 %. Díky předešlému vývoji je tedy kurz indexu čím dál blíže ke svému all time high. A pokud si trh svoji dosavadní sílu udrží, během pár měsíců můžeme sledovat vytvoření nového ATH.

Aktuální situace na 1D TF indexu EU50EUR

analýza EU50EUR

Breakout z klínu

Jak už jsme mohli vidět v mé minulé analýze, kurz měl zrovna po průrazu ze zakresleného patternu a tím byla setrvačnost nastavena směrem up. Pro další vývoj kurzu nahoru byla ale hned zprvu překážka na 3 385 EUR, kde došlo napřed k odmítnutí dalšího postupu. Díky tomu ale došlo k pullbacku kurzu k horní hraně patternu. Proběhl retest, odraz up a tentokrát se povedlo skrze rezistenci dostat. Cena poté v této hladině pár dní konsolidovala, pak následovala velká impulsní svíčka.

Kurz po této svíčce přepadla slabá korekce, která se zformovala zase v klesající klín, ale daleko menší variantu než předtím. Došlo znova k breakoutu, čímž se z pomocné čáry stala uptrendová čára, která už se dá brát jako relevantní, protože máme na ni tři dotyky. Trh po několikadenním růstu narazil na S/R level 3 537 EUR, kde došlo k zamítnutí dalšího růstu. Od té doby můžeme na grafu vidět, že je trh zatím jen v menší korekci. Všimněte si, že na první pohled to vypadá, že uptrendová křivka praskla.

Slábnoucí trh

Průraz by měl být ale přesvědčivý, což znamená velkou svíci dolů podpořenou zvýšenými objemy. To se ale nestalo a z toho důvodu si troufám říci, že křivka stále drží jako support. Pokud ale dojde k jejímu definitivnímu průrazu, prvním supportem je level 3 385 EUR a dále pak dno korekce 3 282 EUR. Za support lze samozřejmě brát i pomocnou křivku (žlutě tlustší). Nejideálnější by byl právě odraz od této křivky a tím bychom měli třetí dotyk. Díky tomu by se z křivky stal relevantní support.

Přijde mi ale, že trh slábne. Ceně se povedlo vytvořit nové high, takže bych v takovém případě čekal okamžitě pumpu, ale to se nestalo. Místo toho kurz začal pomalu oslabovat. Stále je tu ale šance na průraz. V takovém případě jsou dalšími překážkami S/R levely 3 614 EUR a 3 687 EUR. Jestli by došlo k překonání těchto rezistencí, trh by se nacházel už velmi blízko u ATH z roku 2007.

Indikátory

V neprospěch pro další posilování ale hrají indikátory. Na RSI je zřetelně vidět medvědí divergence, která je sice malá, ale vzhledem k poslednímu Price action bych ji nebral na lehkou váhu. Je ale samozřejmě bez debat, že křivka RSI má hodně prostoru k růstu, ale její nižší vrchol se udělal zrovna v oblasti, kde v dohledné minulosti došlo k odrazu hned několikrát za sebou.

Křivka indikátoru OBV se zrovna nachází na hodnotě, kde byla dříve rezistence a nyní ji můžeme považovat za silný support. Nejvíc mě ale trápí MACD, protože na tomhle indikátoru máme čerstvě po bearish cross. To znamená, že se setrvačnost obrací negativním směrem. Můžete si všimnout, že divergence je tu také. Křivky Stochastic RSI se rychle blíží do svých přeprodaných hodnot.

Závěr

Jsem ohledně tohohle indexu dost na vážkách, protože poslední růst byl velmi agresivní, ale nečekaně při vytvoření nového HIGH začal oslabovat. Navíc dva nejrelevantnější indikátory signalizují obrat setrvačnosti, takže bych se nedivil, kdyby index v následujících týdnech razantně oslabil. Šance na up tu ale stále je a nejlepším scénářem by byla korekce k pomocné křivce a silný odraz od ní. Trh by měl potom v uptrendové křivce silný support, o který by se dalo opřít.

Co číst dále?

Analýza komodity zlato – Trh se zlatem je neskutečně silný! Aktuálně se na grafu formuje býčí pattern bull pennant


Jak použít tuto analýzu?

Trading11 není stránka, na které vám řekneme kdy nakoupit a kdy prodat. Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni udělat správné rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.

Jestli se chcete naučit lépe obchodovat, zkuste naši školu (ZDARMA).

Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji.. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na