Analýza britského akciového indexu UK100 – Oživení trhu po velkých propadech z konce minulého roku

Share This Post

Británie je sama o sobě v poslední době velmi ožehavým tématem. Politická situace je už poměrně dlouhou dobu nestabilní. Položili jste si někdy otázku, jak jsou na tom tamější trhy? Tím nejlepším způsobem, jak se pokusit na tuto otázku odpovědět je právě analýza britského akciového indexu UK100. Samotná analýza je informačně daleko hodnotnější než novinové články v maninstreamových médiích. Proč? Protože z nich má občas člověk pocit, že ve VB vše krachuje a nebudou tam lidi za chvíli mít ani co do úst. Pojďme se tedy raději už podívat, co nám říká graf.

Aktuální situace na 1D TF akciového index UK100

analýza UK100

Velká volatilita

Lze s jistotou říci, že index má za poslední dva roky vcelku vysokou volatilitu. Kurz měl prakticky několik let růstovou trajektorii až do oblasti HIGH SUPPLY, kde došlo k velkému výplachu. Jak můžete vidět, tak během několika týdnů došlo až k cca 12% propadu kurzu. Trhu se ale povedlo využít S/R oblast okolo 6 950 bodů a následoval dramatický nárůst kurzovních hodnot.

Tento růst trval až do chvíle, než se trh znovu dostal do oblasti HIGH SUPPLY. Zároveň se vytvořilo i ATH (all time high) a to přesně na 7 904 bodech. Trh poté zavrávoral a dalších pár týdnů se pod touto hranicí držel. Poté, od srpna minulého roku až do konce prosince, kurz jenom padal (až na malé korekce propadu). Jeden support za druhým byl během této krátké doby proražen a trh našel silné místo až v oblasti HIGH DEMAND okolo 6 600 bodů.

Od svého ATH byl tedy celkový propad o 17,5 %. Po krizi z roku 2008 tento index smazal až 50 % své původní hodnoty, takže toto můžeme zatím považovat jen za takové malé škobrtnutí. Je třeba také říci, že propady na tomto indexu začaly jenom o trochu dříve než na US indexech. Oživení trhu začalo taky přesně ve stejnou dobu, takže korelace je tu jistá.

Odraz od HIGH DEMAND a stabilní růst kurzu

Jak už jsem výše zmínil, tak trhu se povedlo využít hladinu HIGH DEMAND ke změně z negativní setrvačnosti na pozitivní. Vytvořilo se nám tím kulaté dno a kurz přes tři měsíce respektuje zakreslenou trendovou čáru. Negativním signálem je tu ale fakt, že při propadech kurzu se objemy zvyšovaly. Obecně byly během propadů vcelku dost vysoké. Zatímco od odrazu z HIGH DEMAND objemy klesají a klesají, což je hodně bearish signál.

Momentálně je trh pod S/R pásmem okolo 7 350 bodů, od kterého se několik dní předtím kurz odrazil. Nyní to vypadá na další pokus o překonání této hranice, a pokud se povede její průraz, tak další velkou překážkou je oblast HIGH SUPPLY. Je třeba zdůraznit, že by nemělo dojít k prolomení uptrendové čáry. V takovém případě by následoval jistě pěkný výplach a nejbližší zastávka by byla na S/R pásmu s 6 900 body.

Co říkají indikátory?

Ve chvíli, kdy se trh nacházel v oblasti HIGH DEMAND, tak na RSI byla hodně velká bullish divergence, což logicky muselo odstartovat silný růst. Vizuálně se hodnoty RSI pohybují ve vyznačeném uptrendovém kanálu a jeho spodní hranu hodnoty indikátoru už několik měsíců respektují.

Na OBV máme hezký symetrický trojúhelník, což může být neutrální, ale dost často se symetrické trojúhelníky uvádějí jako pokračovací patterny. Na MACD byla stejně jako na RSI bullish divergence. Mimo jiné se histogram vyvíjí v symetrickém trojúhelníku tak, jak je zaznačen. Setrvačnost se u MACD jeví zatím spíše neutrální. Stochastic RSI nabírá setrvačnost pozitivní.

Komentář

Prozatím se mi nějak nezdá, že by politická situace ve VB měla razantně neblahý vliv na akciový trh vně státu. Respektive trh na to panicky nereaguje. Určitě jsou účastnící trhu z toho do jisté míry nervózní (minimálně vyčkávají) a nějaký vliv to rozhodně má, ale nezdá se mi, že by to bylo tak šílené, jak do nás hustí už poměrně dlouhou dobu média. Je samozřejmě pravda, že třeba realitní trh to ve Velké Británii během posledního roku pěkně schytal. Ale tam se není čemu divit, když jsou reality v celé EU přepumpované samy o sobě.

Závěr

Technicky to zatím vidím spíše dost neutrálně. Vadí mi totiž ty klesající objemy, které ze své podstaty nevěští nic dobrého. Pokud se nákupní tlak bude takto snižovat, tak je jen otázkou času, než dojde i k zaražení růstu. Nicméně pokud rostou akciové indexy v USA, tak nevidím důvod, proč by se na tom nesvezl i britský akciový trh. Korelace tu totiž vidět rozhodně je.

Co číst dále?

Analýza indexu Nasdaq Composite – K novému ATH zbývá překonat poslední překážku


Ochodujte CFD zlata na páku přes brokera. My doporučujeme RoboMarkets, protože má nejnižší poplatky a nejmenší spready.


Jak použít tuto analýzu?

Trading11 není stránka, na které vám řekneme kdy nakoupit a kdy prodat. Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni udělat správné rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.

Jestli se chcete naučit lépe obchodovat, zkuste naší Školu (ZDARMA).

Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji.. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na krypto trzích jsou velmi rizikové!!

Related Posts

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...