Analýza komodity Palladium – Masivní růst ceny díky proražení ATH z roku 2001

1
palladium

Další velmi zajímavou komoditou je palladium, které se používá v souvislosti s výrobou průmyslových katalyzátorů a to díky jeho katalytickým vlastnostem. Vedení v produkci palladia si drží Rusové – cca 41 % světové produkce se odehrává na severo-západě Ruské federace. Palladium se taktéž používá v medicíně a v posledních pár letech jeho hodnota strmě roste. Palladiu se dokonce povedlo překonat svoji ATH (all time high) cenu z roku 2001 a i po překonání této hladiny pokračuje v dalším růstu. Pojďme se už ale podívat na graf.

Aktuální situace na grafu 1D TF Palladium USD/unce

Technická analýza palladium

Vzestupný trend

Hned při prvním pohledu na graf je dobře vidět, že palladium má jasně nastavený trend a drží se ve vymezených kanálech. Když se kurz palladia dostal v lednu minulého roku do oblasti rezistence, kde se nachází předchozí ATH z roku 2001, tak došlo k odrazu ceny dolů. Což není ale nic nečekaného a z hodnoty 1 140 USD/unce cena následně spadla až na 833 USD/unce.

Propad to byl velký, ale trh si našel silný support právě v oblasti 840 USD/unce a zde došlo k silnému odrazu. Poté se růst zase držel ve vymezeném kanálu a mířil vstříc k rezistentnímu pásmu, od kterého se předtím odrazil. Když se cena dostala do pásma rezistence, tak zde kurz hned zareagoval.

Průraz rezistence

Kurz zde několik dní konsolidoval a pak se podařilo rezistenci HIGH DEMAND/HIGH SUPPLY prorazit a tím bylo ATH z roku 2001 překonáno – což má na trhu obrovskou sílu. Tenhle fakt podpořil další růst ceny ve vyznačeném kanále a stále trvá. Unce palladia momentálně stojí více jak unce zlata.

I přesto jak to zní pozitivně, tak tento růst začíná být velmi agresivní. Jak si můžete všimnout, tak před pár dny došlo k průrazu horní hrany kanálu. Růst má čím dál tím více  větší sklon úhlu. Dá se tedy předpokládat, že dojde minimálně k nějaké korekci tohoto růstu, která je teď víc než žádoucí, aby poté mohl růst zase zdravě pokračovat.

Co říkají indikátory?

Když se podíváme na RSI indikátor, tak je vidět, že odraz od supportu v oblasti 840 USD/unce byl vcelku logický, protože se zde vytvořila bullish divergence, na kterou spousta obchodníků čekala. Když totiž máme býčí trend a dojde ke korekci růstu, tak je býčí divergence vcelku spolehlivým signálem k tomu, že korekce se blíží ke svému konci. Naopak, když je trend medvědí, tak býčí divergence už takovou sílu nemají a často i úplně selhávají.

Dále je vidět, že hodnoty indikátoru se vyvíjí v trendu a ve vyznačeném patternu. Horní hrana trojúhelníku taky ukazuje, že je už malá medvědí divergence mezi kurzem a indikátorem. Dokud hodnoty RSI nepřekročí dolní hranu trojúhelníků, tak se dá očekávat, že růst až na nějaké malé zaváhání ještě potrvá. Nicméně, i proražení spodní hrany trojúhelníku neznamená nic špatného. Nějaká větší korekce totiž bude potřeba.

Indikátor MACD se taktéž pohybuje v trojúhelníku – takže podobný příběh jako u RSI. Ale když se pozorně podíváte, tak na histogramu MACD je už také medvědí divergence. Co se týče Stochastic RSI, tak i tam je také zaznačena divergence. Máme tedy na třech indikátorech divergence, které jsou ale velmi malé a nemusí vůbec zabrat.

Komentář

Mám na palladium podobný názor jako na zlato. Jedná se o průmyslový kov, který má velmi hojné využití. Obzvlášť v dobách, kdy je evropský automobilový trh neustále šikanován požadavky z Bruselu, aby automobilky ve výrobě zaváděly stále přísnější ekologické limity. Není tedy divu, že poptávka po palladiu tak strmě roste. Do těch výfuků se něco dát prostě musí. Věřím, že ti, co jsou velmi dobře seznámení s politikou Evropské komise, tak se na tomto dobře svezli a vydělali na tom.

Závěr

Budu palladium pečlivě sledovat a sám jsem dost zvědavý, jak dlouho se tento trend udrží. Osobně bych řekl, že se nedá očekávat, že tento strmý růst je počátkem nějaké bubliny. Pokud je tak velký převis poptávky nad nabídkou z důvodu výroby, tak je takový růst ceny přirozený. Nedá se očekávat, že by totiž retail hromadně investoval do tohoto kovu. Palladium totiž široké veřejnosti uniká z dohledu.

Co číst dále?

Analýza komodity Zlato – Je před námi začátek zlatého standardu?

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Martin Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Martin
Člen
Martin

už loni mě zajímal třeba Cobalt (vzácný težký kov ,který je potřeba do baterií elektromobilů), ale to se prostě nedá normálně sehnat.. 😀