Analýza měnového páru CZK/EUR – Koruna vůči euru velmi rychle posílila

0

Jak jste mohli zaznamenat z mé minulé analýzy na měnový pár CZK/EUR, tak se vývoj kurzu držel několik měsíců v rámci symetrického trojúhelníku a nakonec došlo k proražení jeho spodní hrany. Což znamenalo, že se setrvačnost v tu chvíli zadefinovala do negativního směru. Po dobu pár týdnů koruna opravdu oslabovala, ale pak se vcelku nečekaně situace na trhu obrátila. Koruna si našla silný support na uptrendové křivce a poté opravdu skokově rostl kurz naší domácí měny vůči měně evropské. Jak to ale bývá po agresivních růstech, tak je následují agresivní korekce. A to se právě od začátku července i děje.

Aktuální situace na 1D TF měnového páru CZK/EUR

analýza czkeur

Agresivní růst

Když dáte do kontrastu aktuální graf s grafem z minulé analýzy, tak hned uvidíte, že se jsem se činil, co se týče přidávání S/R levelů. Graf sice nyní vypadá jako pavučina, ale bylo důležité si všechny podstatné levely viditelně označit, protože tento měnový pár nám jich poskytuje požehnaně. Ale teď už zpátky k samotné analýze.

Po propadu z našeho trojúhelníku (tenké čerchované) kurz cca dva týdny pokračoval v propadech, ale u S/R levelu 0.038521 našel dostatečnou oporu. V těhle místech ale byl další záchranný kruh a to tlustě čerchovaná uptrendová křivka, která se tímto třetím odrazem kurzu od ní stala pro trh po technické stránce velmi revelantní entitou.

Jak můžete vidět, tak odraz to byl mohutný a agresivní. Několik dní v řadě jsme mohli být svědky tvorby velkých zelených svíček, které znamenaly růst až o 1 %. Celkově kurz bez korekce posíli až o 2 %. Takové posílení se neobejde ani bez většího povšimnutí, kdy se o tom ve veřejném prostoru mluvilo v souvislosti se zvyšováním cen pohonných hmot.

Průrazy S/R levelů

Jak už jsem zdůraznil výše, tak růst byl velmi agresivní, což znamenalo rychlé průrazy skrze rezistence. První level, co padl je 0.0386616. Další silný S/R level (0.038925), co byl pokořen, je právě střed trojúhelníku.

První delší zavrávorání se odehrálo až na levelu 0.039048. Koruně se ale nakonec povedlo posílit i přes tuto překážku. Následující S/R level (0.039153) ale už znamenal i první korekci tohoto zběsilého růstu. Korekce znamenala průraz předchozího supportu, ale i přesto se kurz pod ním moc dlouho neohřál.

Koruna se rychle zmátořila a pokračovala v dalším svižném posílení skrze zmíněné S/R levely (doporučuji se nyní pro přehlednost pořádně podívat na vyznačené levely do grafu). Tenhle zběsilý úprk se zastavil až na úrovni 0.039308, kde došlo k několika denní konsolidaci a následně výplachu.

Teď si všimněte jedné zásadní věci a to je možnost, že se nám formuje rostoucí triangl. Poslední level je horní hrana tohoto útvaru a čerchovaná žlutá křivka zase spodní. Z čehož vyplývá, že dokud se budou tvořit stále vyšší LOW, tak nejpravděpodobnější scénář je takový, že Česká koruna bude vůči euru i nadále posilovat. Co z toho vyplývá si můžete přečíst dole v komentáři.

Indikátory

S indikátorama to teď bude trochu horší, protože z toho zběsilého úprku kurzu jsou dost „rozbité“. Na RSI můžeme vidět, že spodní hrana zakresleného trianglu zafungovala jako velmi efektivní support a spolu s tím zběsilým posilováním kurzu, tak rostla i křivka indikátoru a povedl se průraz horní strany patternu. Jakmile kurz přepadla první, ale menší korekce, tak křivka RSI otestovala horní hranu a poté se momentum zase obrátilo up. Nepovedlo se ale ani dostat do překoupených hodnot a už se setrvačnost radikálně obrátila, což spolu s tím znamenalo průnik skrze horní hranu zakresleného útvaru. Křivka indikátoru je tedy zase vně patternu.

Křivkám MACD se povedl silný breakout z trianglu, ale jak lze zaznamenat, tak došlo na začátku měsíce k bearish crossu a od té doby máme negativní momentum, které se zdá, že spíše sílí. Navíc, když se pozorně podíváte, tak na histogramu byla medvědí divergence. Signály pro ten velký propad dolů tu tehdy tedy byl. Stochastic RSI je v přeprodaných hodnotách, ale nabírá pozitivní momentum, takže v následujících dnech bychom mohli vidět nějaké posílení navzdory korekci, ve které trh aktuálně je.

Komentář

Co bude pro nás znamenat další posilování koruny vůči evropské měně? Dá se říct, že naše koruna celkově až zas tak moc neposílila, ale když si udrží stávající tempo, tak to znamená jednak snížení exportu našich výrobků, ale především růst domácích cen. Abych řekl pravdu, tak nejlepší možností je, když je kurz stabilní, protože rychlé posilování má za následek cenový šok. A to takový, že během pár týdnů vám chleba z domácích pekáren zdraží i o 10 %. A takové skoky v cenách nemá rád žádný spotřebitel. Na druhou stranu by měly být výrobky z dovozu levnější, ale snižování cen je celkově méně pravděpodobnější.

Závěr

Ono se obecně předpokládalo, že koruna bude dosti posilovat, ale to se v posledních měsících moc nepotvrzovalo. Teď je ale velmi pravděpodobné, že ty poslední měsíce byly jen korekce po silném vzrůstu kurzu, které přišlo po odmítnutí dalšího fixního směnného kurzu ze strany ČNB (viz. web ČNB). Jestli se ten rostoucí triangl potvrdí a dojde tedy k průrazu jeho horní strany, tak by to znamenalo další velké posilování. Já z toho ale osobně moc radost nemám, protože je to moc rychlé a bude to mít za následek rychlý vzrůst cen a jak moc dobře víme, tak nominální příjmy nám tak rychle nerostou. A to bude mít za následek, že reálné příjmy dosti klesnou.

Co číst dále?

Analýza akcií čínské společnosti Alibaba – Po korekci zase up


Jak použít tuto analýzu?

Trading11 není stránka, na které vám řekneme kdy nakoupit a kdy prodat. Naším cílem je dát vám dostatek informací, abyste byli schopni udělat správné rozhodnutí. Jestli chcete vědět, jak používat analýzy na naší stránce, přečtěte si tento článek.

Jestli se chcete naučit lépe obchodovat, zkuste naši školu (ZDARMA).

Pokud nerozumíte našemu krypto-trading-slangu, určitě vám pomůže náš slovník.


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji.. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na finančních trzích jsou velmi rizikové!!

avatar
  Subscribe  
Upozornit na