Analýza technologických gigantů – AMD válcuje konkurenční Intel

1
AMD Ryzen analýza trading11

V dnešní analýze si rozebereme ve stručnosti asi dva nejznámější výrobce mikročipů Advanced micro devices (AMD) a Intel. Ten si už snad od 80. let drží svoji silnou pozici na trhu. U AMD to tak vždy nebylo, protože je to s nimi jako počasí. Mají období, kdy vyrábějí výkonné čipy za relativně nízké ceny. Jindy jsou to bez skrupulí strašné šunty.

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Jakmile ale AMD přišlo s novou řadu čipů Ryzen, vše se rázem zase změnilo do dob, kdy vyráběli nyní již legendární Athlony. Nejenže zase konkurují Intelu, ale doslova je předčili. Co jsem tak okem stihl zpozorovat, Intel byl nucen po dlouhé době svoje produkty cenově držet na uzdě. Na úvod ještě taková zajímavost, věděli jste, že AMD dříve vyrábělo čipy pro Intel?

Aktuální situace na 3D TF akcií Intel

Už na první pohled lze poznat, že s trhem akcií Intel něco poslední dva roky není úplně v pořádku. High je na cca 69,29 USD za akcii, ale potom došlo k tomu tvrdému únorovému propadu. A jak je vidno, trhu se nepodařilo toto high vůbec překonat a navíc jdeme docela tvrdě dolů.

To je obrovský kontrast vůči jiným technologickým firmám, jako je Amazon, Apple nebo právě AMD. Plus je třeba zmínit, že Intel nepřekonal ani svoje all time high z dob tzv. dotcom bubliny. Nejvyšší cena je až na 75,81 USD.

Na dvacet let trvalo, aby se sem cena alespoň přiblížila, ale na překonání ATH to nyní opravdu nevypadá. Celkově ta struktura působí dost nemocně. Pod S/R levelem 43,38 USD je i jeden ne zcela vyplněný gap, což je určitě riziko. Zajímavé ceny jsou leč až v rozmezí 43,38 USD – 38,11 USD.

Aktuální situace na 1D TF akcií AMD

Akciový trh AMD je oproti tomu předchozímu strašně bullish. A není vůbec divu, protože čipová řada Ryzen je bezkonkurenční a chce to mít v dnešní době ve svém herním rigu každý hráč. Tento segment trhu prostě AMD zcela ovládlo, a proto i po technické stránce vypadá tento trh tak suprově.

Významný byl průraz S/R hranice 59,14 USD, čímž se odstartoval run až na 94,28 USD za akcii. Během pouhých několika týdnů vzrostla cena o téměř 60 %, čímž AMD zcela zastínilo akciový trh Intelu. Od toho začátku září je to slabší, ale ta několikatýdenní struktura trhu dosti připomíná býčí vlajku.

Bohužel mi to přijde stále dosti riskantní, protože nejsilnější blízký support je nepochybně úroveň 59,14 USD. Mám ale dost pochyby o tom, že se tam alespoň v dohledné době vůbec dostaneme.

Závěr

Jak vyplývá z textu analýzy, AMD je po technické stránce trhu a fundamentu určitě číslo jedna. Já se fundamentální analýze nevěnuji, ale trh s čipy hrubě sleduji. A jakožto spotřebitel vidím, že jejich čipy jsou poměr cena/výkon naprosto topové.

Trh s akciemi Intelu se mi na první pohled vůbec nelíbí, a proto jej ani nesleduji. Naopak AMD sleduji netrpělivě už měsíce a je mi hrozně líto, že mi to krapet v červenci uteklo.

Ta podoba trhu je určitě z jisté míry daná tím, že je AMD alespoň v tom „hráčském“ segmentu určitě napřed. Průměrný hráč si totiž určitě raději zvolí počítač, kde je Ryzen.

Mohlo by vás také zajímat:

Analýza Bitcoinu (BTC) – Trh zběsile útočí na klíčové rezistenční pásmo!


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kapitálových trzích jsou velmi rizikové!!

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
shf Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
shf
Host
shf

Ktere konkretni procesory od AMD byl „sunty“?