ANALÝZA – Zlato (XAUUSD) má po korekci, je cesta do vyšších hladin otevřená?

zlato unce
Nakupovať a obchodovať kryptomeny môžeš vyskúšať na burze Binance. V rámci našej spolupráce s burzou ponúkame doživotnú zľavu cez náš link. Registruj sa ešte dnes. Ak nevieš ako na to, pozri si náš návod.

Bitcoin stále sedí na místě, takže máme příležitost se věnovat zase jinému trhu. Zlato (XAUUSD) má za sebou konečně avizovanou korekci, která byla bohužel asi neodvratná. Bylo z trhu znát, že momentum a nákupní tlak strádá, tudíž bylo racionální předpokládat, že je korekce na spadnutí. Nicméně jsem doufal, že se jí dočkáme až ve vyšších cenových úrovních.

Holt k ní došlo už kolem 1 900 USD/unce, a my se s tím musíme smířit. Ale nyní je asi nejdůležitější otázkou, zda je korekce již ukončena, nebo se prodlouží na třeba další týden? Původně se zdálo, že máme před sebou jednorázový výprodej, ale vzhledem k podobě týdenního a denního close to začíná vypadat, že korekce potrvá i následující týden.

Aktuální situace na 1W TF XAUUSD (zlato)

zlato, xauusd

Máme za sebou čerstvé týdenní close, takže se na týdenním grafu zaměříme spíše jenom na poslední svíci. Bohužel nemám moc radost z její výsledné podoby, protože před sebou máme tzv. Hanging Man. Povaha svíce je nepřekvapivě bearish, ale zatím není jednak potvrzená a druhak dle trhu s futures kontrakty není ani ze strany objemů až tolik validní.

Nicméně, pokud následující týdenní svíce zavře pod close Hanging Manem, ono potvrzení trh získá a můžeme mít problém. Jestli tedy bude v příštím obchodním týdnu korekce pokračovat, neměla by trvat příliš dlouho, jinak hrozí, že ten dvouměsíční uptrend pro žlutý kov skončil. Zlato by mělo zkrátka zaděláno na problém, ale doposud vše vypadalo skvěle, takže bychom měli být v tomto ohledu dost zdrženliví.

Jednoduše řečeno stále platí, že po průrazu z korekčního kanálu bychom se měli v dohledné budoucnosti dočkat průrazu na nové all time high. Leč pokazit se může leccos, tak to na finančních trzích prostě chodí… Za několik dní bychom měli mít data o inflaci za květen, což pro nás bude velmi důležitá informace. Pokud zůstane inflace nad 2,5 %, podmínky pro zlato by měly být v pořádku.

Indikátory

Lokální high je u týdenního RSI na 63 bodech, momentální hodnoty ukazují necelých 61 bodů. Technicky je prostoru pro expanzi fůra. Je ovšem dost možné, že pokud korekce ještě neskončila, otestujeme zakreslenou diagonálu. Co se týče týdenního MACD, momentum krapet zesláblo, ale jinak je indikátor samozřejmě pořád býčí.

Aktuální situace na 1D TF XAUUSD (zlato)

zlato, žlutý kov

Co se týče denního rámce, zlato má za sebou zatím jednorázový výplach, kdy denní ztráta činila asi 2,4 %, celkově cca 3 %. Výprodej byl dost pravděpodobný, protože nad S/R levelem 1 892 USD/unce trh zřetelně nedokázal pokračovat v růstu. Nemělo to vůbec momentum a nákupní tlak byl hrozně slabý.

Mimoto jsme už minimálně dva týdny mohli na objemech sledovat, že postupně s rostoucí cenou klesají – divergence. Abychom se vrátili k samotnému propadu, kurz pozitivně zareagoval u zakreslené trendovky, což je nepochybně fajn. Jestli si správně pamatujete, říkal jsem, že je pro zlato nanejvýš důležité, aby nekleslo o více jak 4 %.

Jinak hrozí návrat do korekčního kanálu, což je z technického hlediska totální red flag. Trh by pak určitě začal věřit, že květnový průraz byl pouze falešný – býčí pastí. Bohužel páteční svíce zavřela pod S/R levelem 1 892 USD/unce, tudíž je dost pravděpodobné, že korekce není u konce. Možná i otestujeme 1 830 USD/unce, ale vážně bychom support neměli prolomit. Navíc se nesmí Hanging Man na 1W grafu potvrdit.

Indikátory

Na základě RSI bylo momentum poslední dva týdny vážně dost slabé. Nicméně je býčí, že hodnoty denního RSI zůstávaly nad 70 body tak dlouho. Každopádně křivka téměř otestovala zakreslenou trendovku. Trh ji tudíž asi jako support respektuje.

Ovšem MACD je problém, protože došlo k bearish crossu. Jestli dojde k obdobnému výplachu jako byl ten čtvrteční, trh začne signál v podobě medvědího překřížení křivek asi brát vážně.

Závěrem

V kontextu několika týdnů se pro zlato nic extra nezměnilo. Trh drží uptrend, stále platí průraz z korekčního kanálu. S korekcí se počítalo, takže zatím je vše podle plánu. Nicméně musíme sledovat signály, protože se bohužel něco pokazit může a my musíme být na takovou eventualitu připravení.

Jistota na finančních trzích neexistuje. Abych to tedy shrnul, uvidíme následující týden, zda máme korekci definitivně za sebou, nebo v ní bude trh chtít pokračovat. Jestli ten jeden výplach trhu na pročištění stačil, můžeme jít nahoru.

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

ANALÝZA – Bitcoin (BTC) je stále v praporku, ale prostoru v patternu je již málo

Bitcoin Skupina
Bitcoin Skupina
Disclaimer: Tento článok je len informačného charakteru, nemožno ho považovať za investičné poradenstvo. Trhy sú nevyspytateľné a bez dostatočných znalostí je obchodovanie hazard. Za prípadné straty nenesieme zodpovednosť. Pohyby na trhu sú ťažko predvídateľné, a preto odporúčame zvážiť riziko obchodovania na burze.