Binance recenze – Návod, zkušenosti a poplatky

Share This Post

Binance je v současnosti největší kryptoměnovou burzou na světě a zpracovává největší denní objemy obchodů. Byla založena v roce 2017 a má sídlo na Kajmanských ostrovech. Pouze pár měsíců od založení se jí podařilo dostat mezi TOP 10 burz na světě a netrvalo dlouho, než se dostala na první příčku. Právě Binance je často první platformou, na kterou vstupují nováčci do kryptoměnového trhu. Pojďme se tedy detailněji na tuto burzu podívat a ukázat si, co všechno nabízí. V tomto článku jsme pro tebe připravili kompletní Binance návod. Zároveň obsahem je i Binance recenze. Jaké jsou poplatky a futures návod.

V článku se dozvíš:

  • Jak si založit účet
  • Jak obchodovat na burze
  • Návod na spotové obchodování
  • Návod na futures obchodování
  • Margin obchodování
  • Jak funguje staking
  • A mnoho dalšího

Burza Binance je aktuálně nejlepší a nejznámější kryptoměnová burza, kde můžeš nakoupit a obchodovat kryptoměny. Využij náš link a získáš doživotní slevu na obchodování.

Zpočátku nabízela platforma pouze směnu kryptoměn mezi jejími uživateli, ale později rozšířila své působení. Binance zpracovává kromě kryptoměnových transakcí i širokou škálu fiatových měn. Jednou z hlavních výhod burzy Binance je její široká škála kryptoměn, které mohou uživatelé obchodovat. Pro nováčky může být také výhodou dostupnost v mnoha jazycích a přívětivé uživatelské rozhraní. Následující tabulka poskytuje srovnání TOP 10 burz podle denního objemu.

TOP 10 burz na světě z dne 27.08.2021. 
TOP 10 burz na světě z dne 27.08.2021. Zdroj: Coinmarketcap

Poplatky – Binance recenze

Burza Binance dokáže konkurovat ostatním i svými poplatky. Binance si neúčtuje poplatky za vklad. Za každý výběr však platí uživatelé paušální poplatek na pokrytí transakčních nákladů na přesun kryptoměn z jejich účtu na Binance.

Poplatky za výběr jsou určeny sítí blockchain a mohou kolísat bez předchozího upozornění v důsledku faktorů, jako je například přetížení sítě. Z toho důvodu je třeba sledovat aktuální výši poplatků za výběr podle oficiální tabulky od Binance, kde se nachází seznam všech kryptoměn s poplatky za výběr.

Následně Binance podle tabulky pro trading poplatky určuje poplatky za obchodování na spotové burze a futures burze.

Poplatky se mohou lišit i podle tvého VIP levelu. To, jak zvýšíš svůj VIP level na burze Binance se dočteš ZDE. Level VIP můžeš získat když obchoduješ s 50 BTC na spotové burze nebo s 250 BTC na futures burze. Všichni VIP na spotovém trhu jsou také VIP na trhu s futures. Výpočet probíhá podle kumulativního 30denního obchodování a 24hodinový zůstatek se aktualizuje následující den. VIP ti umožní dosáhnout i zvýšeného limitu výběru na 100 BTC za den, tvorbu podúčtu a slevy na poplatky, které zobrazuje následující tabulka:

VIP slevy na Binance. 
VIP slevy na Binance. Zdroj: Binance

Další způsob, jak poplatky snížit, je pomocí tokenu BNB. Binance má svou vlastní kryptoměnu nazvanou Binance Coin (BNB). Stačí tuto kryptoměnu nakoupit, držet ji v peněžence a zapnout si BNB poplatky dole na stránce ovládacího panelu tvého účtu nebo na stránce s výpisem poplatků. Při dalším obchodování pak budou všechny poplatky hrazeny právě v BNB tak, že se ti budou automaticky strhávat. Za to však získáš slevu na poplatcích ve výši 25 %, což není málo! Na účtu ale musíš mít dostatek BNB na uhrazení poplatku.

Druhá možnost na snížení poplatků je přes vytvoření účtu přes něčí affiliate link. Doporučujeme využít ten náš, kde máš až 20 % slevu. Celkově tak získáš 25 + 20 % slevu, když splníš tyto 2 podmínky.

Burza Binance je aktuálně nejlepší a nejznámější kryptoměnová burza, kde můžeš nakoupit a obchodovat kryptoměny. Využij náš link a získáš doživotní slevu na obchodování.

Zákaznická podpora – Binance recenze

Pokud potřebuješ vyřešit nějaký problém týkající se platformy Binance, stačí jít na domovskou stránku a úplně dole najdeš sekci Podpora:

  1. Klikni na záložku Odeslat žádost.
  2. Vyber si kategorii a podúroveň kategorie dle svého problému.
  3. Dole se ti zobrazí rady a odpovědi.

Nápomocná může být i záložka Centrum podpory,  kde také můžeš dle výběru kategorie dojít k vyřešení svého problému.

Podpora na Binance.
Podpora na Binance. Zdroj: Binance

Založení účtu – Binance návod

Účet na burze Binance si můžeš založit přes tento odkaz. Registrace je velmi jednoduchá, přehledná a rychlá. Je třeba dodržet následující kroky:

  1. Zadáš svůj e-mail a heslo a následně potvrdíš, že nejsi robot.
  2. Na e-mail dostaneš potvrzovací zprávu, z níž opíšeš kód a zadáš jej do registrační stránky Binance.
  3. Účet si zabezpeč.

Zabezpečení a ověření účtu

V pravém horním rohu máš mezi objednávkami a oznamování ikonku tvého profilu. Následně klikni na políčko bezpečnost. Doporučujeme zajistit účet přes 2FA okamžitě po registraci. 2FA ti umožňuje dvoufaktorové potvrzení tvé identity před vstupem na burzu. Jde o kombinaci něčeho, co si pamatuješ (např. Heslo) a něčeho, co vlastníš (např. Telefon). Pro dvoufaktorové ověření se používá aplikace Google Authenticator, která generuje náhodné kódy v krátkých časových intervalech.

Zabezpečení a ověření na Binance.
Zabezpečení a ověření na Binance. Zdroj: Binance

Verifikací a zabezpečením získáš navíc výhodu v podobě vyššího denního limitu na výběr. Denní limity pro výběr byly upraveny na 0,06 BTC pro účty, které dokončily pouze základní ověření účtu. Tato změna platí pro nové registrace účtů a je účinná pro stávající uživatele od 23. srpna 2021. Pokud dokončíš úplné ověření identity, zvýšíš své denní limity pro výběr až na 100 BTC.

Podle zprávy Binance však od 19. října 2021 bez ohledu na to, kdy si založil účet, platí, že bez ověření KYC nebudeš moci obchodovat. Výběry však i nadále budou funkční. Pokud tedy plánuješ v budoucnu obchodovat na burze Binance, ověření KYC se nevyhneš. Pojďme se tedy podívat na postup při KYC ověření:

  1. Klikni na ikonku profilu a následně na položku Identifikace.
  2. Potvrď své bydliště, resp. osobní informace – základní ověření.
  3. Nahraj fotografii tvého dokladu totožnosti zepředu i zezadu a pomocí web-kamery nebo mobilu se vyfoť, čímž potvrdíš vlastnictví průkazu. Pokud ti nebude fungovat jedna z možností, zkus vyzkoušet tu druhou – částečné ověření.
  4. Zašli doklad o adrese (bankovní výpis, účet za energie) – pokročilé ověření.

Následující tabulka zobrazuje detailní přehled rozdílů mezi jednotlivými úrovněmi ověřování:

Ověření KYC na Binance. 
Ověření KYC na Binance. Zdroj: Binance

Vklad peněz na Binance – Binance návod

Než se podíváme na možnosti obchodování na burze Binance, je třeba vložit první peníze. Tvůj aktuální stav peněženky najdeš na domovské stránce burzy vpravo nahoře pod názvem Peněženka -> Přehled. Následně se ti zobrazí možnost vložit peníze prostřednictvím kliknutí na políčko Vklad.

Vklad peněz na Binance.
Vklad peněz na Binance. Zdroj: Binance

Zpočátku bylo možné na burzu vložit pouze kryptoměny, ale už tomu tak není. Jak vidíme na obrázku výše, máš na výběr:

  • Vklad kryptoměny
  • Vklad fiat měny
  • Koupit krypto kreditní kartou
  • Koupit krypto prostřednictvím P2P

Vklad kryptoměny

  1. Vyber si kryptoměnu ze seznamu, kterou chceš vložit a síť
  2. Vygeneruj si adresu vkladu (pokud ji máš, zobrazí se ti pod sítí)
  3. Jdi na externí platformu, ze které chceš posílat peníze a zkopíruj adresu vkladu
  4. Po potvrzení převodu blockchainem přijdou peníze na burzu Binance
Vklad krypto na Binance. 
Vklad krypto na Binance. Zdroj: Binance

Vklad fiat měny

  1. Vyber si měnu a způsob platby.
  2. Zadej částku a údaje o své platební kartě. Pokud kartu na burze nemáš, tak klikni na Přidat novou kartu.
  3. Zadej fakturační adresu a potvrď převod.
  4. Budeš přesměrován na tvou banku pro potvrzení transakce.

Možností je i vklad SEPA, který je však zatím pozastaven.

Vklad kreditní kartou

  1. Vyber si sumu fiat měny, kterou chceš utratit a kryptoměnu, kterou chceš přijmout.
  2. Vyber způsob platby – hotovost nebo Visa.
  3. Pokud kartu nemáš, zopakuj tytéž kroky jako v předešlém případě a následující postup je již stejný.

Vklad prostřednictvím P2P

Vklad přes P2P je možnost, ke které se dostaneš i přes domovskou stránku přes záložku Obchodovat -> P2P. Jde o způsob, který umožňuje obchodování kryptoměn na základě vlastních podmínek. Více o P2P se dočteš v kapitole o možnostech obchodování.

Vklad prostřednictvím P2P.
Vklad prostřednictvím P2P. Zdroj: Binance

Možnosti obchodování na burze Binance

Už na první pohled se Binance odlišuje od konkurence svým intuitivním rozhraním, které každý rychle pochopí. Po úspěšné registraci se ti zobrazí domovská stránka, kterou vidíš na obrázku níže. Asi nejdůležitější záložkou je obchodní platforma, na níž se obchodují kryptoměny.

Binance domovská stránka. 
Binance domovská stránka. Zdroj: Binance

Jak vidíš, máš na výběr hned několik možností:

  • Základní
  • Plasické
  • Pokročilé
  • Marže
  • P2P
  • Akciový token

Základní obchodování

Základní obchodování ti nabízí možnost vybrat si měnu, kterou chceš nakoupit a měnu, za kterou chceš nakupovat. Stačí tak zadat pouze množství, které plánuješ utratit, resp. získat. Jde tak o rychlý nákup kryptoměn.

Základní obchodování na Binance. 
Základní obchodování na Binance. Zdroj: Binance

Klasické obchodování

Klasické obchodování je již složitější způsob obchodování ve srovnání se základním. Toto zobrazení postačuje většině uživatelům.

  • Nalevo se nachází order book a aktuální cena aktiva. Order book představuje záznam nákupních a prodejních příkazů.
  • Uprostřed se nachází svíčkový graf a pod grafem vidíme možnost zadat příkaz na obchodní pozici.
  • Napravo se nachází seznam dalších aktiv, zrealizované obchody a také tvé obchody.
Klasické obchodování na Binance. Zdroj: Binance
Klasické obchodování na Binance. Zdroj: Binance

V případě, že máš zájem modifikovat svíčkový graf, tak v pravém horním horu nad grafem máš možnost přepnout ho na zobrazení TradingView. Následně se ti nalevo od grafu zobrazí jednotlivé nástroje na kreslení.

Burza Binance je aktuálně největší a pravděpodobně i nejlepší kryptoměnová burza. Pokud chceš obchodovat nebo jen nakupovat kryptoměny, doporučujeme ti vytvořit si účet přes náš link. Získáš tak doživotní slevu na jakýkoliv obchod, který otevřeš na této burze.

Pokročilé obchodování

Pokročilé obchodování má velmi podobné zobrazení jako klasické obchodování. Hlavní změnou je uspořádání jednotlivých údajů. Tentokrát je na levo svíčkový graf a pod ním jsou otevřené obchodní pozice a jejich historie. Napravo se nachází order book a zrealizované obchody a napravo od toho je možnost zadávání příkazů.

Pokročilé obchodování na Binance.
Pokročilé obchodování na Binance. zdroj:binance.com

Marže

V případě, že si vybereš možnost Marže, otevře se ti klasické zobrazení, kde máš možnost využít pákový efekt. Prostřednictvím páky si při obchodování dokážeme půjčit prostředky. Svou investici tak dokážeš několikrát znásobit podle toho, jak velkou páku si vybereš. Výnosy a ztráty z obchodu však nese pouze ten, kdo si prostředky půjčil. Obchodování s pákou se nedoporučuje začátečníkům, a to obzvláště na kryptoměnovém trhu, kde je volatilita vysoká a nevyzpytatelná.

P2P

Další možností obchodování je systém P2P, který umožňuje obchodování kryptoměn na základě vlastních podmínek. Peer-to-peer je síť, kde komunikují přímo uživatelé burzy. Výhodou P2P je, že s rostoucím množstvím uživatelů roste i celková dostupná přenosová kapacita.

Od 19. srpna 2021 byla peněženka P2P integrována do fondové peněženky. Peněženka P2P se již nebude používat a všechny transakce P2P se budou uskutečňovat prostřednictvím fondové peněženky. Během této integrace dojde k časným aktualizacím a odhaduje se, že budou dokončeny do konce roku 2021.

P2P obchodování na Binance. 
P2P obchodování na Binance. Zdroj: Binance

Akciové tokeny

Poslední možností je obchodování akciových tokenů, které poskytovalo obchodování s některými akciemi prostřednictvím kryptoměn. Tato možnost je podle prohlášení společnosti Binance ukončena dnem 14. 10. 2021.

Obchodování akciových tokenů na Binance. 
Obchodování akciových tokenů na Binance. Zdroj: Binance

Burza Binance je aktuálně největší a pravděpodobně i nejlepší kryptoměnová burza. Pokud chceš obchodovat nebo jen nakupovat kryptoměny, doporučujeme ti vytvořit si účet přes náš link. Získáš tak doživotní slevu na jakýkoliv obchod, který otevřeš na této burze.

Spotová burza – Binance návod

Spotová burza znamená obchodovat kryptoměny za aktuální tržní ceny. Spotový trh se často označuje i za „fyzický trh“ nebo „hotovostní trh“. Vypořádání a přesun peněz může trvat jistý čas, avšak to nic nemění na tom, že prodávající a kupující se již dohodli za aktuální cenu. Pokud mluvíme o spotové ceně, tak máme na mysli cenu, která je aktuální v dané sekundě. Než se pustíme do zadávání nákupních a prodejních objednávek, je třeba vysvětlit si některé pojmy. V případě, že zvolíme možnost pokročilého zobrazení obchodování, tak následně vidíme napravo na spotové burze tři hlavní možnosti:

  • Limit
  • Trh
  • Příkaz stop-limit

Limit

Limit – pokud si zvolíš možnost limit, tak máš k dispozici nastavení konkrétní ceny, za kterou plánuješ určité množství kryptoměny prodat nebo nakoupit. Tvůj příkaz bude následně zařazen do order booku. Tvá nabídka je tedy zveřejněna a zbývá už jen počkat, kdy se najde druhá strana, která bude s tvou nabídkou souhlasit a obchod se realizuje. Limit order se může naplnit okamžitě nebo nikdy. Vše záleží na tom, zda se cena začne ubírat směrem k tvé nabídce.

Příklad:

  • Tržní cena BTC = 47 870 $
  • Limit nákup = 46 500 $
  • Limit prodej = 49 500 $

Spotová tržní cena BTC je na hodnotě 47 870 $. My předpokládáme, že support se nachází na hladině 46 500 $ a tedy plánujeme nakoupit právě na této hodnotě, protože si myslíme, že cena se od této hodnoty odrazí směrem nahoru. Proto zadáváme porovnání limitní příkaz na hodnotě 46 500 $. Následně si jen zvolíme množství BTC, které plánujeme na dané úrovni koupit. V našem případě jde o 1 BTC.

Limitní příkaz na nákup.

Na druhé straně pokud vlastníme BTC a očekáváme, že cena se od hladiny 49 500 $ odrazí směrem dolů, tak zadáme prodejní limitní příkaz na hladině 49 500 $. Následně si jen zvolíme množství BTC, které plánujeme na dané hodnotě prodat. V našem případě jde o 1 BTC.

Limitní příkaz na prodej. 
Limitní příkaz na prodej. Zdroj: Binance

Jak vidíme, tak ceny limitních příkazů nejsou stejné jako spotová tržní cena.

  • Pokud plánujeme v budoucnu nakoupit levněji, než je aktuální spotová cena, tak zadáme porovnání limitního příkazu.
  • Pokud naopak plánujeme v budoucnu prodat dráž, než je aktuální tržní cena, tak zadáme prodejný limitní příkaz.

Za spotovou cenu můžeš nakupovat a prodávat i přes limitní objednávky, a to tak, že:

  1. Pokud chceš nakupovat – do kolonky cena vyber poslední řádek z order booku (knihy objednávek) na straně prodejů.
  2. Pokud chceš prodávat   – do kolonky cena vyber první řádek z order booku (knihy objednávek) na straně nákupů.

Doporučujeme však používat následující možnost Trh, a to v případě, že chceš obchodovat za okamžitou spotovou cenu a vyhnout se limitní objednávce. Order book se obvykle hýbe velmi rychle a může se stát, že pokud chceš limitní objednávkou ihned nakoupit nebo prodat za spotovou cenu, tak se ti nestihne příkaz uskutečnit v celém objemu. Proto se pojďme podívat na druhou možnost, kterou je Trh.

Trh

Trh – jinak nazýván jako tržní nebo market order či příkaz. Jde o obchodování s aktuální spotovou cenou v daném okamžiku. Na rozdíl od limitní objednávky můžeme obchodovat danou kryptoměnu okamžitě a nemusíme čekat na potvrzení z druhé strany. Pokud chceš nakupovat na spotovém trhu za okamžitou cenu, tak tvá objednávka se hned spáruje s nejvýhodnější nabídkou. S prodejem to na druhé straně funguje úplně stejně. Výhodou je, že cenu ti určí Binance na základě spotové hodnoty a ty nemusíš ručně zadávat konkrétní částku.

Tržní příkaz na nákup.
Tržní příkaz na nákup. Zdroj: Binance

Stop-limit

Stop-limit je třetí možnost obchodování na spotové burze Binance. I zde vytváříme limitní objednávky, ale až v době, kdy cena kryptoměny překročí předem zadané hodnoty. Hodnoty, které potřebuješ zadat, jsou:

  • Cena – označuje se na burze jako Stop. Na této ceně se vytvoří limitní příkaz, který vznikne v order booku. Stop cena je podmínka, která musí být splněna, aby cena vytvořila limitní objednávku.
  • Limit – je to cena, při které je nákup nebo prodej zrealizován. Jde o limitní objednávku, která vznikne v momentě, kdy cena dosáhne Stop ceny.
  • Částka – množství kryptoměny, kterou chceš nakoupit, resp. prodat.

Dále je třeba vysvětlit si rozdíl mezi Stop-limit a Stop-loss. Jak již bylo uvedeno, příkaz Stop-limit kombinuje příkaz stop a limit. Co je však Stop-loss?

Stop-limit a stop-loss

Příkaz Stop-loss říká burze, aby koupila nebo prodala kryptoměnu okamžitě, když tržní cena dosáhne konkrétní ceny nebo se přes ni pohybuje. Tento mechanismus může způsobit, že konečná realizována cena, za kterou se objednávka vyplnila, se může lišit. To znamená, že Stop-loss příkaz se liší od limitního příkazu, který lze vyplnit pouze za tvou limitní cenu nebo lepší.

Pokud například nastavíš příkaz Stop-loss na prodej BTC, když tržní cena klesne na 45 000 dolarů, Stop příkaz se spustí, když cena dosáhne 45 000 dolarů, ale realizovaná cena se může mírně lišit, protože systém používá tržní příkaz k prodeji co nejdříve.

  • Stop-loss zadáváme pod aktuální tržní cenu.
  • Take profit zadáváme nad aktuální tržní cenu.

Příkaz Stop-loss může zabránit velkým ztrátám a příkaz Take profit ti umožňuje vybírat zisky, i když nejsi přítomen.

Příklad Stop-limit na nákup – Tržní cena BTC je 30 000 $. Plánujeme nakoupit v případě, že rostoucí trend bude pokračovat. Nechceme však za BTC platit příliš mnoho, pokud rychle začne růst, proto musíme limitovat cenu, kterou zaplatíme.

Předpokládejme, že hodnotu 31 000 $ považujeme za zlomovou cenu, když BTC začne růst. Rozhodneš se použít příkaz Stop-limit na nákup na otevření pozice v případě, že dojde k tomuto růstu. Svou stop cenu nastavíš na 31 000 $ a limitní cenu na 31 500 $. Jakmile BTC dosáhne 31 000 $, je zadaný limitní příkaz na nákup BTC za 31 500 $. Upozorňujeme, že 31 500 $ je tvá limitní cena, takže pokud se trh příliš rychle zvýší, tvá objednávka nemusí být zcela zpracována. Příklad bude vypadat na burze Binance následovně:

Stop-limit na nákup.
Stop-limit na nákup. Zdroj: Binance

Příklad Stop-limit na prodej – Představ si, že si koupil BTC na hodnotě 28 500 $ a nyní stojí 30 000 $. Aby si předešel ztrátám, rozhodneš se použít top-limit příkaz k prodeji BTC, pokud cena klesne zpět k tvému vstupu. Nastavíš Stop-limit objednávku se stop cenou 28 900 $ a limitní cenou 28 500 $ (cena, za kterou si koupil BTC). Pokud cena dosáhne 28 900 $ dolarů, bude zadaný limitní příkaz k prodeji BTC za 28 500 $. Příklad bude vypadat na burze Binance následovně:

Stop-limit na prodej. 
Stop-limit na prodej. Zdroj: Binance

Proč je Stop cena a Limit cena odlišná a proč používat Stop-limit objednávky?

Stop-limit objednávky jsou dobrou volbou, pokud chceš kupovat, resp. prodávat, ale ne za každou cenu. Používání běžných příkazů Stop-loss ti může způsobit ztrátu zisku nebo zaplacení větší částky, jak si měl v úmyslu. Zvláště to platí u kryptoměn, které jsou vysoce volatilní. Příkaz Stop-loss se vyplní za dostupnou tržní cenu. Může se tak stát, že objednávka se vyplní za cenu, s níž nebudeš spokojen.

Při objednávce Stop-limit si můžeš být jistý, že se cena nebude lišit od toho, co si nastavil. Stop-limit objednávky ti umožňují vzít si zisk, když trh stoupá, nebo kupovat, když trh klesá. I když není zaručeno, že tvá limitní objednávka bude zrealizována, vždy dostaneš požadovanou cenu nebo lepší.

Pokud chceš nakupovat kryptoměny přes internet, jednoznačně doporučujeme použít burzu Binance, kde máš široký výběr coinů a jedny z nejnižších poplatků na trhu. Ty si ještě můžeš snížit o 10 %, pokud si vytvoříš účet přes >>> tento odkaz <<< a o dalších 25 % nákupem BNB tokenů.

Nevýhoda použití Stop-limit objednávek

Stop-limit příkazy mají stejné nevýhody jako limitní příkazy, hlavně proto, že neexistuje žádná záruka, že se provedou. Limitní objednávka se začne plnit až tehdy, když dosáhne stanovené ceny nebo lepší. Tato cena však nemusí být nikdy splněna. I když vytváříš mezeru mezi limit a stop cenami, rozdíl (spread) nemusí někdy stačit. Vysoce volatilní kryptoměny mohou tento spread přeskočit.

Futures burza – Binance návod

Než začneš obchodovat na burze futures, je třeba otevřít účet. Na domovské stránce burzy Binance otevřeš možnost Deriváty -> Přehled Binance Futures.

Binance futures. 
Binance futures. Zdroj: Binance

Následně tě burza přesměruje na stránku Binance futures, kde se ti uprostřed zobrazí možnost otevřít účet. Po otevření se ti zobrazí pokročilé rozhraní obchodování na burze Binance futures. Ve stejném rozhraní jsme pracovali i na spotové (aktuální) burze.

Binance futures - otevření účtu.
Binance futures – otevření účtu. Zdroj: Binance

Následně se zobrazí okno, ve kterém budeš mít vysvětleny základní informace týkající se obchodování na burze Binance futures. Samotné obchodování a detailnější postup při obchodování si vysvětlíme později. Nyní si však přiblížíme dialogové okno, které ti Binance poskytne v následujících 5 krocích:

  1. Převést marži – přesun peněz na účet futures jako marži pro obchod s futures.
  2. Finanční páka a marže – úprava páky a přepínání mezi izolovaným / kombinovaným režimem.
  3. Režim pozice – výběr stejnosměrného nebo hedge režimu pozice.
  4. Typ příkazu – stejný výběr jako na spotové burze – Limit / Trh / Stop-limit.
  5. Zavřít pozici.

Následující obrázek poskytuje lepší pohled na pozice, kde se jednotlivé body nacházejí.

Binance futures první kroky.
Binance futures první kroky. Zdroj: Binance

1. Vklad peněz na futures burzu

Po rozkliknutí ikonky, kterou jsme si ukázali v prvním kroku, budeš mít možnost převést si peníze z fiatu / spotu na futures burzu. Stačí jednoduše vybrat množství kryptoměny a odkud / kam mají peníze projít. Jakmile budou peníze převedeny, tak je budeš mít možnost vidět vpravo dole v okně Aktiva.

2. Finanční páka a marže

Jak vidíš na obrázku, máš na výběr políčko Kombinovaná a 20x. Následující obrázky poskytují přehled v případě, že si vybereš obě možnosti.

Kombinovaná marže – pokud je pozice zlikvidována, může nastat ztráta celého zůstatku marže spolu se zbývajícími otevřenými pozicemi aktiva. Pokud sis například vybral režim kombinované marže na trvalý kontrakt BTCUSD, otevřené pozice trvalého kontraktu BTCUSD sdílejí pouze zůstatek marže v BTC. Riskuješ tedy celý účet. Aktiva ale můžeš použít na transakce jakéhokoliv páru.

Izolovaná marže – pokud je pozice zlikvidována, nastane ztráta pouze jednotlivé pozice omezením výšky marže. Riskuješ pouze výšku účtu daného obchodního páru. Aktivum se však dá použít pouze na určitý obchodní pár.

Finanční páka – upravit finanční páku můžeš pohybem myši na ose od 1x do 125x. Čím vyšší páka, tím vyšší potenciál zisku, ale i riziko. Čím vyšší páku zvolíš, tím blíže vznikne likvidační cena při tržní (aktuální) ceně. Pokud je likvidační cena blízko, je vysoce pravděpodobné, že tvá pozice bude zlikvidována. Obzvláště rizikové je to u volatilních aktiv, jako jsou kryptoměny.

S účinností od 27. července 2021 zavedl Binance Futures limity na finanční páku pro uživatele s registrovanými účty futures méně než 60 dní. Budou platit následující limity na finanční páku:

  • Pro nové účty – maximální páka 20x.
  • Pro stávající účty pod 60 dní – nelze změnit otevřenou pozici s menší pákou než 20x nad finanční páku 20x a v případě otevřené pozice s více než 20x pákou se může uživatel rozhodnout, zda si pozici nechá, ale nemůže ji zvyšovat.

3. Režim pozice

Po rozkliknutí ikonky, kterou jsme si zobrazili při předešlém obrázku, zvolíme možnost Předvolby -> Režim pozice.

Režim pozice.
Režim pozice. Zdroj: Binance

V stejnosměrném režimu můžeš na jedné smlouvě držet pozice pouze v jednom směru. Pokud například otevřeš short pozici, očekáváš, že cena klesne. Mezitím budeš chtít otevřít long pozici na kratší časový úsek. Nebudeš však moci pozice otevřít v obou směrech současně. Otevírání pozic v obou směrech by mělo za následek vzájemné zrušení se.

V režimu hedge můžeš držet pozice long i short v témže kontraktu. Tento režim musíš pro USDⓈ-M Futures and COIN-M Futures nastavit individuálně.

4. Typ příkazu

Zde si jednoduše zvolíš, jaký typ příkazu plánuješ využít. O jednotlivých typech Limit, Stop a Stop-limit jsme si říkali při spotovém trhu. Jde v postatě o stejné typy příkazů.

5. Zavřít pozici

Otevírání a zavírání pozic v režimu hedge se liší od stejnosměrného režimu. Pokud chceš otevřít pozici, musíš se před zadáním objednávky ujistit, že si vybral možnost Otevřít. Pokud chceš zavřít pozici, zvol Zavřít. V případě stejnosměrného režimu tato dvě pole neexistují.

Otevření a zavření pozice v hedge režimu.
Otevření a zavření pozice v hedge režimu. Zdroj: Binance

Maržová burza – Binance návod

Na maržovou burzu se dostaneš z domovské stránky burzy Binance pod záložkou Obchodovat -> Marže. Podobně jako jsme si ukázali na futures burze, tak i tu ti vyskočí dialogové okno s radami a pěti základními kroky:

  1. Vyber si účet – vyberte si účet, se kterým chceš obchodovat. Rozdíl mezi kombinovanou a izolovanou pákou jsme si vysvětlili v předchozí kapitole o futures burze.
  2. Převod – převedete prostředky na svůj individuální maržový účet.
  3. Půjčit – můžeš si půjčit prostředky. Maximální výše půjčky je určena podle tvého kolaterálu a individuálního limitu půjčky pro danou minci.
  4. Obchodovat – samotné obchodování není nic nového a platí přesně to, co jsme si vysvětlili u spotové burzy.
  5. Splatit – splatíš své dluhy.
Maržová burza. 
Maržová burza. Zdroj: Binance
Maržová burza - 5 kroků.
Maržová burza – 5 kroků. Zdroj: Binance

Příklad – Cena BTC se obchoduje za 50 000 $ a ty chceš koupit 1 BTC, ale máš k dispozici pouze 10 000 $. Použiješ tedy páku v rozsahu 5x a protože si potřebuješ na páku půjčit, tak stiskneš tlačítko Půjčit (krok 3). Využiješ tak svých 10 000 $ jako jistotu na vypůjčení dalších 40 000 $ na to, aby sis mohl koupit 1 BTC v hodnotě 50 000 $.

Pokud by cena BTC šla směrem nahoru, například na 60 000 $, a ty se rozhodneš prodat, zůstane ti tvých původních 10 000 $ a navíc si získal dalších 10 000 $, které reprezentují rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou. Zisk tedy činí 10 000 $ a na účtu máš celkem 20 000 $.

Pokud by cena BTC šla dolů, v takovém případě stačí, že by spadla pod hranici 40 000 $ a celý obchod bude zlikvidován a ty ztratíš 10 000 $.

Na rozdíl od futures burzy vidíme, že zde máme k dispozici páku maximálně 5x. Pokud chceš využívat výšší páku, tak potřebuješ obchodovat na burze futures. Podmínky pro výšší páku jsme si rozebrali v kapitole věnované burze futures.

Co z toho plyne?

Čím vyšší páku zvolíš, tím větší riziko podstoupit. Pokud bychom totiž zvolili páku 3x namísto 5x, tak si půjčíš pouze trojnásobek svého vkladu a tak by si měl 16 666 $ vlastních prostředků a půjčil by sis 33 334 $.

Pokud by si prodával na stejné ceně 60 000 $, tak máš na účtu svých 16 666 $ plus zisk 10 000 $. Zisk by tedy zůstal nezměněn. Jak je to však z rizikem? Likvidační cena by byla více vzdálená od nákupní ceny, protože si měl k dispozici více svých vlastních prostředků. V praxi to znamená, že by BTC musel klesnout až pod 33 334 $, a ne pod 40 000 $, jak tomu bylo v případě páky 5x. Až následně by byla celá pozice zlikvidována.

Vyšší páka = vyšší riziko = bližší likvidační cena při tržní ceně.

Proč tedy obchodníci využívají výšší páku? Odpověď je jednoduchá: riskují menší objem vlastního kapitálu.

Pokud chceš nakupovat kryptoměny přes internet, jednoznačně doporučujeme použít burzu Binance, kde máš široký výběr coinů a jedny z nejnižších poplatků na trhu. Ty si ještě můžeš snížit o 5 %, pokud si vytvoříš účet přes >>> tento odkaz <<< a o dalších 25 % nákupem BNB tokenů.

Staking – Binance návod

Na to, abychom se dostali do rozhraní stakingu na burze Binance, budeme následovat jednotlivé kroky. Nejprve z domovské stránky klikneme na Finance -> Zisk Binance. Následně posuneme stránku směrem dolů a zobrazí se nám možnosti stakingu na burze Binance.

Tato sekce funguje jako spořící účet nebo termínovaný vklad. Své kryptoměny tu můžeš uzamknout a nechat je úročit. Po jejich uzamčení je potom Binance může použít podle svého uvážení. Ale ve chvíli, kdy si je chceš vzít zpět, je opět dostaneš.

Tato možnost je vhodná hlavně pro dlouhodobé držitele mincí. Své mince totiž můžeš i Stakovat a zhodnocovat místo toho, aby ti pouze ležely na účtu. Staking poskytuje různé úrovně zhodnocení a Binance aktivně připravuje rozmanité akce. Akce jsou však časově velmi limitované a konkurence, která se snaží na těchto akcích prosadit, je vysoká.

Staking na Binance. 
Staking na Binance. Zdroj: Binance

Obrázek výše nám poskytuje přehled o jednotlivých možnostech stakingu na burze Binance:

  • Úspory 
  • Zamčené stakovaní
  • Launchpool  
  • Trezor BNB 
  • StakovanÍ ETH 2.0 

Úspory

Jde o staking různých kryptoměn s odměnou v rozmezí 5 až 10 %. Někdy jsou však akce až do výše 50 %.

  • Flexibilní úspory – jde o tvůj spořicí účet na kryptoměny. Po kliknutí na Odebírat získáš úroky a možnost vyplatit své fondy kdykoliv.
  • Zamčené úspory – Pokud držíš dlouhodobě kryptoměnu, tak vedle toho můžeš získat i úroky.

Zamčené stakování

V této možnosti držíš fondy v kryptoměnové peněžence na podporu sítě blockchainu. Jde o často využívanou možnost stakovaní. Pokud se rozhodneš stakovat, tak nejprve musíš dané krypto i vlastnit. Následně ti bude odebrán určitý počet kryptoměn ze spotové peněženky. Může jít o přibližně 50 až 100 mincí s odměnou až do 40 % .

Také se ti zde zobrazí možnost Defi stakingu. Stakovaní defi Binance realizuje jménem uživatele, pokud se účastní na produktech Defi. Získává a distribuje realizované výdělky a pomáhá uživatelům podílet se na produktech Defi jedním kliknutím.

Launchpool

Tato možnost představuje platformu pro spuštění tokenů Binance. Tato platforma poskytuje pomoc týmům, které plánují spustit vlastní token. Binance poskytuje kompletní balík služeb od marketingu až po poradenskou službu. Právě na této platformě můžeš požádat o spuštění projektu.  Je to odměňovací systém podobný airdropům, kde můžeš získat mince zdarma za držení kapitálu.

Trezor BNB

Jde o agregát výnosů BNB. Vklad BNB se podílí na Launchpoolu, Stakovaní Defi, úsporách a jiných projektech současně. Jinak řečeno, výnosy z trezoru BNB získáš z příjmů z různých projektů (Launchpool, Staking Defi a Úspory). Toto spoření poskytuje odměnu zhruba pouze 1 % za rok.

Stakovaní ETH 2.0

ETH 2.0 představuje dlouho očekávanou aktualizaci sítě Ethereum. Aktualizace slibuje zlepšení škálovatelnosti, rychlosti a efektivity sítě bez narušení decentralizace a bezpečnosti. Jelikož ETH 2.0 není dokončeno, tvé ETH zůstane stakované během první fáze až do dokončení. Binance však tokenizuje BETH vůči stakovaným ETH v poměru 1:1, aby umožnila nadále používat tvé uzamčené aktiva k obchodování. Tento staking se ti odemkne, když držíš více než 32 kusů ETH.

Jaká je nejlepší možnost stakingu?

Nejlepší možnost je pravděpodobně Zamknuté Stakovaní. Tento druh stakingu totiž poskytuje nejvyšší zhodnocení ve srovnání s ostatními možnostmi. Někdy se odměny vyšplhají až na 40 % za rok. Pokud vlastníš dané mince, stačí stisknout políčko Stakovat teď. Jedním ze základních nastavení je možnost zvolit si počet dní, na které plánuješ staking. Nyní ti postačí pouze počkat dané období a vybrat mince nebo je případně znovu vložit do stakingu.

Další produkty od Binance

Mezi další produkty od společnosti Binance, které si přiblížíme, patří:

  • Binance Opce
  • Binance Lending
  • Binance DEX
  • Binance Inkubátor Labs
  • Peněženka Trust

Binance opce

Dostaneš se sem přes domovskou stránku kliknutím na Deriváty -> Opce. Při koupi opce zaplatíš poplatek (premium) za to, že budeš mít právo nakoupit či prodat dané podkladové aktivum za předem stanovenou cenu v budoucnosti. Pokud se tedy cena výrazně pohne, budeš mít možnost v budoucnu nakoupit za výhodnější cenu.

Binance Lending

Dostaneš se sem přes domovskou stránku kliknutím na Finance -> Krypto půjčky. Aby mohly produkty Marže a Futures vůbec fungovat, je zapotřebí ještě další produkt, který v této burze najdeš. Ten zajišťuje, aby obchodníkům někdo mohl půjčit peníze, které jsou pro obchodování na páku potřebné.

Díky Lending platformě můžeš své nepoužívané kryptoměny na nějakou dobu uzamknout a ty budou používány ostatními obchodníky. Ty si za to odměněn podílem z poplatků, které obchodníci z půjčených peněz zaplatí. Momentálně je uváděna sazba zhruba 2,5 % pa … Tedy pokud uzamkneš 1 BTC, za rok by si měl mít 1,025 BTC.

Binance DEX

Dostaneš se sem přes domovskou stránku kliknutím na ikonku vlevo nahoře hned napravo od loga Binance a tam se ti zobrazí možnost DEX. Binance DEX je decentralizovaná burza open-source založená na blockchainu Binance Chain, Fork sítě Cosmos. Rozdíl mezi burzami Binance a Binance DEX je, že při používání DEX máš své prostředky neustále na své hardwarové peněžence. V případě Binance je musíš svěřit do správy samotné burzy. Na druhou stranu ale DEX nemá ani zdaleka takovou likviditu.

Binance Inkubátor Labs

Dostaneš se sem přes domovskou stránku stejným postupem, jako v případě možnosti DEX, ovšem nyní zvolíš možnost Labs. Tento produkt je tzv. Inkubační program Binance Labs, který má za cíl pomoci síti Builder v blockchainovém světě. Binance Labs poskytuje vybraným projektům veškerou potřebnou podporu a mentoring. Od založení startupu, právního poradenství, technického provedení po marketing a další.

Peněženka Trust

Dostaneš se sem přes domovskou stránku stejným postupem, jako v případě možnosti DEX a Labs, ovšem nyní zvolíš možnost Trust Wallet. Jde o oficiální mobilní peněženku s názvem Trust Wallet od Binance. Do této peněženky vložíš klasické kryptoměny a také všechny ERC-20 tokeny a tokeny fungující na Binance Chain.

Reference a zkušenosti s burzou Binance

Burza Binance je určitě jedna z nejvíce důvěryhodných burz na trhu kryptoměn. Její autoritu však podkopává mnoho regulátorů a omezení se na burzu valí z každé strany. Pro nováčky se přesto doporučuje používání teto burzy hlavně z důvodu uživatelského rozhraní, které je intuitivní.

Na internetu je mnoho diskusí o tom, že uživatelské účty byly vykradeny. Problémem však nemusí být samotná burza. Zde je důležité zdůraznit, že je nezbytností zajistit si účet podle návodu, který jsme si v tomto článku představili. Netřeba zapomínat na to, že i Binance je online burza, která je vystavena vyššímu riziku ve srovnání s hardwarovými peněženkami. Proto pokud plánuješ držet kryptoměny na dlouhé období, lepší alternativou jsou zmíněné peněženky.

Burza Binance existuje poměrně krátce ve srovnání s konkurencí. Přesto si ale získala velkou popularitu. Z toho důvodu je mnoho internetových recenzí kladných. Dokonce i při zmíněných vykradených účtech se burza vždy snaží poskytnout náhradu škody.

Chceš rychle nakoupit / prodat kryptoměny a neplatit obrovské sumy za tuto službu? V tom případě si najdi ověřenou směnárnu, která tě neokrádá na skrytých poplatcích. My jednoznačně doporučujeme burzu Binance, kde najdeš široký výběr kryptoměn. Vytvoř si účet přes >>> tento odkaz <<< a získáš doživotní slevu na obchodní poplatky.

Related Posts

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...