Bitcoin je na „ceste k bezvýznamnosti“, varuje Európska centrálna banka

Share This Post

Predstavitelia Európskej centrálnej banky (ECB) sa rozhodne postavili proti Bitcoinu (BTC). Toto digitálne aktívum označili, v súvislosti s rozsiahlym prepadom kryptotrhu po kolapse FTX, za nevhodné nielen ako platobný mechanizmus, ale aj ako investičný nástroj.

Bitcoin’s last stand

Stabilizácia hodnoty Bitcoinu okolo 20 000 dolárov – čo je pokles z vrcholu v roku 2021, keď hodnota predstavovala približne 69 000 dolárov – bola „umelo vyvolaným posledným záchvevom pred cestou do bezvýznamnosti“. Toto presne napísali Ulrich Bindseil a Jürgen Schaaf v stredu 30. novembra v blogovom príspevku nazvanom „Bitcoin’s last stand“. Postavili sa tak proti tvrdeniu, že sa BTC po nedávnom poklese odrazí späť na sever.

Mohlo by vás tiež zaujímať: Problém nie je v Bitcoine, ale v FTX – hovorí Robert Kiyosaki

Podľa oboch centrálnych bankárov „koncepčný návrh a technologické nedostatky“ Bitcoinu spôsobili, že transakcie sú „ťažkopádne, pomalé a drahé“. To z tejto vlajkovej digitálnej meny robí „pochybnú“ formu platby. V duchu pokroku a inovácií si myslia, že by tvorcovia politík nemali kryptomenám priznať oficiálny status.

Nevytvára peňažné toky (ako nehnuteľnosti) ani dividendy (ako akcie), nemožno ich produktívne využívať (ako komodity) ani poskytovať sociálne výhody (ako zlato). Trhové ocenenie bitcoinu je preto založené čisto na špekulácii.

Kryptomeny ako riziko pre tradičné financie

Blog bol navyše kritický aj k regulátorom a jeho autori v ňom tvrdia, že existujúce kryptografické rámce boli tvorené chybami. Jednou z nich je treba predpoklad, že inovácie musia byť podporované za každú cenu. V príspevku bolo uvedené:

V súvislosti s tým, že ide o nový systém, ktorý by mal byť v súlade s pravidlami pre reguláciu, sa v roku 2017 objavili ďalšie problémy: „tvrdošijne pretrváva presvedčenie, že je potrebné dať priestor inováciám za každú cenu. […] Keďže Bitcoin sa nezdá byť vhodný ani ako platobný systém, ani ako forma investície, nemalo by sa s ním z hľadiska regulácie zaobchádzať ani ako s jednou z týchto možností, a nemal by sa preto legitimizovať.

Tento príspevok nadväzuje na rozhovor Marka Bransona, predsedu nemeckého Spolkového úradu pre finančný dohľad (Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht – BaFin). Ten poskytol ECB začiatkom tohto mesiaca a uviedol v ňom, že s kryptografickými firmami prichádzajú „príživníci a podvodníci“.

Medzitým už v októbri Európsky orgán pre cenné papiere a trhy (ESMA) varoval, že rastúce prijímanie kryptomien by mohlo ovplyvniť tradičné financie. ESMA tvrdil, že vzhľadom na svoju volatilitu a nedostatočnú reguláciu so sebou krypto nesie nespočetné množstvo rizík pre finančnú stabilitu.

A konečne Christine Lagardeová, prezidentka Európskej centrálnej banky, tiež vyjadrila svoje obavy, že rozšírenie kryptomien by mohlo predstavovať riziko pre tradičný bankový systém.

Záver

Trošku jedovato by som sa pánov spýtal, ak to, že je BTC na ceste k bezvýznamnosti, znamená, že je aktuálne dosť významný? Alebo ide snáď o projekciu ich vlastného strachu na ostatných? Či tak alebo onak, Bitcoin bol už toľkokrát „odborníkmi“ pochovaný a napriek tomu tu stále s nami je. Dovolím si tvrdiť, že bude aj naďalej.

Sme novo aj na LinkedIn, kde zdieľame najlepšie články. Smelo nás tam môžete sledovať. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream.

ZDROJ: finbold.com

Related Posts

Zákazníci FTX varovali před podvodníky, kteří je lákají vrácením majetku

Zkrachovalá kryptoburza FTX přiznala nedávnou záplavu podvodů, které jsou...

Twitterový účet Robinhooda byl hacknut, aby propagoval podezřelý prodej tokenů RBH

Oficiální twitterový účet bezprovizní investiční platformy Robinhood byl napaden hackery,...

Investice rizikového kapitálu do blockchainu nadále klesají

Cointelegraph Research analyzoval všechny obchody a trendy rizikového kapitálu...

Binance zpřísňuje pravidla pro NFT

Podle oznámení z 19. ledna zpřísnila kryptoměnová burza Binance...

Jihokorejský soud nařídil burze Bithumb uhradit škody investorům během výpadku

Sága jihokorejské kryptoburzy Bithumb pokračuje, tentokrát s rozsudkem místních...

Nezákonné krypto transakce dosáhly v roce 2022 historických maxim

Rok 2022 vytvořil rekord v nelegálních transakcích v řetězci....