Blížiaci sa hard fork Etherea zvyšuje záujem obchodníkov – Prekoná ETH hranicu 2 000 dolárov?

Share This Post

Ethereum (ETH), druhá najväčšia kryptomena podľa trhovej kapitalizácie, aj naďalej pokračuje v raste. Vymaňuje sa tak z poklesu kryptomenového trhu, ktorý bol podporený celým radom nedávnych regulačných zásahov.

V čase písania článku sa ETH obchoduje za cca 1 804 USD. A aj jeho najväčší konkurent  Bitcoin (BTC) tiež zaznamenáva podobný vzostup. Potom, čo sa v jednej chvíli vyšplhal až nad 29 000 USD, sa skorigoval na hladine okolo 28 650 USD (údaj opäť platný v čase vzniku článku).

Vývoj ceny ETH za posledný mesiac – Zdroj: kryptomagazin.cz

Aké fundamenty hľadať za rastom ETH?

Okrem toho, že Ethereum ťažilo z nedávneho rastu, bitcoinu prispeli k jeho posilneniu v posledných niekoľkých týždňoch aj rôzne fundamenty. Jedným z najvýznamnejších je bezpochyby nadchádzajúci upgrade siete Shapella, ktorý má umožniť výbery uzamknutých ETH.

Vo svojom blogovom príspevku z 28. marca nadácia Ethereum Foundation potvrdila, že aktualizácia Shapella, ktorá kombinuje Shanghai a Capella, bude v sieti Ethereum aktivovaná v epoche 194048. Tá je naplánovaná na 22:27:35 UTC dňa 12. apríla 2023. Jedná sa o najvýznamnejší upgrade od The Merge (zlúčenie), ktorý Ethereu priniesol veľkú pozornosť. V Beacon reťazci je teraz stakovaných 17,8 milióna ETH. Pri súčasnej cene to znamená, že po upgrade možno odomknúť ETH v hodnote zhruba 32 miliárd USD.

Aby sa znížilo riziko dumpu v dôsledku ETH mincí, ktoré budú odomknuté a mohli by byť vrhnuté na trh, rozhodla sa Ethereum Foundation zaviesť rôzne opatrenia.

  • Po prvé, Capella umožní čiastočné výbery ETH. Ide o pomerne zásadný faktor, ktorý by mohol používateľov motivovať k tomu, aby si svoje aktíva vyberali po malých častiach, prípadne aby v stakovaní pokračovali aj naďalej.
  • Po druhé, maximálny počet denných výberov bude obmedzený na približne 2800 validátorov. K jednej epoche je možné priradiť iba cca 10 validátorov. Spracovanie jednej epochy trvá približne päť až šesť minút. Ak každý z 2800 validátorov vyberie denne celých 32 ETH, bude to v súčte predstavovať asi 92 160 ETH. To je asi 0,52 % zo 17,8 milióna vsadených ETH.

Zaujímavý je taktiež fakt, že prudko rastú výbery z búrz. Podľa údajov spoločnosti Santiment je na burzách iba 10,31 % existujúcich ETH, čo je najnižšia úroveň od júla 2015.

Ethereum je teraz primárne držané vo vlastnej úschove a mimo burzy. Ide o najvyššiu úroveň od týždňa, kedy bol token pred takmer 8 rokmi predstavený. Tento zásadný historicky najnižší pomer ETH na burzách (10,31 %) svedčí o dôvere hodlerov.

Rastie aj dopyt po ETH derivátoch

Pokiaľ sa snažíte pochopiť, ako budú reagovať profesionálni obchodníci, je nutné (okrem ceny) sledovať starostlivo aj záujem o rôzne ETH deriváty.

Na zdravých trhoch by sa anualizovaná prémia za dvojmesačné futures mala obchodovať medzi 5 a 10 %. Tým by mala pokryť súvisiace náklady a riziká. Ak sa však kontrakt obchoduje s diskontom (backwardation) oproti tradičným spotovým trhom, naznačuje to nedostatok dôvery obchodníkov a všeobecne je toto správanie považované za medvedí indikátor.

Anualizované prémium 2-mesačných ETH futures – Zdroj: Laevitas

29. marca sa obchodníci s derivátmi využívajúci futures kontrakty stali o niečo viac býčími, keď sa indikátor posunul na 4 %. Prémia futures dosiahla najvyššiu úroveň za posledné štyri týždne. A to aj napriek tomu, že zostala pod 5 % neutrálnou hranicou. Vyzerá to, že obchodníci si sú stále viac istí, že štruktúra trhu zostane aj naďalej stabilná.

Treba však upozorniť, že rastúci dopyt po dlhých pákových pozíciách (býky) nemusí nutne znamenať očakávania pozitívnej cenovej akcie. Na druhej strane tu máme fakt, že aj na trhu s ETH opciami panuje celkom pozitívna nálada.

Záver

Vzhľadom na zvýšený regulačný tlak na Coinbase a Binance je zrejmé, že trhy s derivátmi získavajú na dôvere. Býčie momentum pre ETH tiež súvisí s potvrdením forku Shapella. A aj trhy s opciami a futures naznačujú, že profesionálni obchodníci nie sú opatreniami regulátorov voči Binance a Coinbase nijako extra znepokojení. Šanca, že pattern klesajúceho kanála bude prerazený smerom nahor, je celkom solídna.

Sme novo aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

Related Posts

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...