Bublina na akciovém trhu – Má vůbec jakékoliv fundamentální opodstatnění?

akcie Dow Jones, Nasdaq, S&P 500, indexy, USA

Docela dlouhou dobu se řeší, zda má aktuální výše akciového trhu jakékoliv fundamentální opodstatnění. A vzhledem k titulku je zřejmé, že nemá. Finanční bublina ze své podstaty není fundamentálně opodstatněná, naopak se jedná o něco, co je v rozporu s fundamentem. Správná otázka tedy zní, jestli existuje alespoň nějaká logika za tím, že akcie pokořují jedno all time high za druhým.

Nepromeškejte naše další zpravodajství a přihlaste se k odběru novinek (návod najdete zde). Nezapomeňte nás také sledovat na našem facebooku.

Peníze prší z oblohy

akcie, Bublina na akciovém trhu – Má vůbec jakékoliv fundamentální opodstatnění?, TRADING11
Rozvaha Federální rezervní banky

Možná se budete divit, ale opravdu je vcelku racionální, že všichni zběsile na akciovém trhu nakupují. S nadsázkou lze totiž říct, že peníze díky kvantitativnímu uvolňování, nízkým úrokovým sazbám a fiskálním stimulům prší z oblohy. Nikoho momentálně fundamenty nezajímají, ať jsou jakékoliv.

Všichni hledí pouze na to, zda bude Federální rezervní banka pokračovat v uvolněné monetární politice a zda americká vláda něco napumpuje do ekonomiky. Investory nic jiného v podstatě nezajímá a jejich rozhodnutí jsou opřená pouze o uvedené faktory. Žijeme opravdu ve zvláštní době.

akcie, Bublina na akciovém trhu – Má vůbec jakékoliv fundamentální opodstatnění?, TRADING11
Míra nezaměstnanosti v USA

Míra nezaměstnanosti ve Spojených státech sice klesla o přibližně 50 %, ale stále je dost vysoká, a především klesat přestala. Dokonce je dost možné, že brzy začne zase stoupat. Dost bedlivě jsem sledoval, zda trhy na nová data o nezaměstnanosti zareagují. I stagnace v řečené podobě je dost bearish.

Nicméně akciový trh vůbec nijak nezareagoval, což mě vlastně ani nějak obzvlášť nepřekvapilo. Nikoho zkrátka míra nezaměstnanosti nezajímá, i když dříve se jednalo o velmi důležitý fundament, ze kterého investoři standardně vycházeli.

akcie, Bublina na akciovém trhu – Má vůbec jakékoliv fundamentální opodstatnění?, TRADING11
Výnos ze státních dluhopisů (+10yr)

Nicméně výnosy ze státních dluhopisový s delší splatností už investoři ignorovat nemohou. V minulém roce byly výnosy v řečených dluhopisech na svých minimech, ale na začátku letošního roku začaly stoupat, což může naznačovat obavy z budoucího vývoje. Pokud totiž výnosy na státních dluhopisech expandují, jedná se o riziko pro akciový trh.

Není možné, aby dlouho expandoval akciový a dluhopisový trh současně. Dluhopisy jsou vlastně takovým kanárkem, který se rozhodně vyplatí sledovat, když investujete do akcií a Bitcoinu. Dluhopisy totiž nejsou oproti uvedeným aktivům tolik rizikové. Tudíž mají investoři motivaci z Bitcoinu a akcií odcházet právě třeba do pokladničních poukázek, které jsou na trhu k dispozici.

Závěrem

Znova opakuji, že současný stav na trzích s akciemi nemá vůbec žádné fundamentální opodstatnění, ale přesto se jedná o racionální chování. Přece jenom, jenom blázen by šel proti Federální rezervní bance a americké vládě, když do trhu soustavně pumpují likviditu. Investoři se zkrátka přizpůsobili nové době, kdy popsané fundamenty nemají váhu.

Mohlo by vás také zajímat:

ANALÝZA – Mohutný pohyb na Bitcoinu již tento týden?


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kapitálových trzích jsou velmi rizikové!!