Centrální banky vs. digitální mince – Začala velká finanční válka

Share This Post

Projekt Libra od Facebooku, skupina společností, které spravují koš fiatových měn, bude udržovat digitální token na stabilní hodnotě. Právě kvůli Facebooku projevily zájem i další velké společnosti, ale i státy zájem o vytvoření vlastního digitálního platidla.

Libra a Čína

Pokud se však zuřivá debata, kterou vyvolala Libra mezi vládními úředníky, finančními představiteli a podnikateli, zdá být ohromující, měli byste si na ni zvyknout. Do globální ekonomiky přichází povodeň několika dalších, konkurenčních stable mincí.

Zdaleka nejdůležitějším hráčem zde není startup, banka ani technologická společnost. Je to čínská vláda. Lidová banka Činy bude již brzy vydávat své vlastně digitální mince. Půjde o plně digitální verze samotné čínské měny. Tento krok by měl posunout velké čínské společnosti k plné digitalizaci a zrychlení plateb. CBDC a stabilní mince potenciálně řeší jeden z největších problémů při přenosu inteligentních projektů a projektů blockchainu. Dosud měli designéři blockchainových řešení pro dodavatelské řetězce dvě možnosti platebního mechanismu: mohli provádět platby přes Bitcoin nebo jiné mince. Druhá možnost byla využívat reálné bankovky.

Globální vůdce

Když se Čína posune na první místo, určitě zareagují i ​​další centrální banky. Hlavně kvůli strachu, že digitální jüan by získal větší roli v mezinárodním obchodě. Jen pár měsíců dozadu by si málokdo uměl představit digitální mince jako reálné platidlo. Nyní je vše úplně jinak. Odborníci se shodli, že digitální měny centrálních bank mohou přijít „dříve, než si myslíme“. Už jsme viděli regionální centrální banky, jako například v Thajsku, experimentující s digitálními měnami na mezibankovní převody. Jedním problémem je, že CBDC zvýší obavy ze státního dohledu, zejména z Číny, jejíž zásah do občanských svobod vyvolal v Hongkongu divoké protesty. Podniky a lidé nechtějí, aby jejich vlastní a zahraniční vlády monitorovaly jejich výdaje.

Stable coin DAI

Zde je příležitost pro stabilní mince od nevládních vývojářů v oblasti kryptoměn, zvláště pokud mohou nabídnout přísnější záruky ochrany osobních údajů jako developeři z Libry na Facebooku. Na trhu s prvními jmenovanými jednotkami dominoval USDT v Hongkongu, ale jelikož se objevily pochybnosti o jeho neprůhledném systému zpráv rezerv, dostala se na přední místo nová skupina mincí podporována přísněji regulovanými podniky, včetně GUSD, PAX a USDC.

Mezi algoritmickými stabilními mincemi je jasným lídrem DAI, token vytvořen jako stable coin. Byl vyvinut společností MakerDao na bázi Etherea, který je založen na inteligentních smlouvách spravovaných půjčkami přes Ethereum. Algoritmické stabilní mince mají tu výhodu, že se nespoléhají na důvěryhodnou třetí stranu. Mince jako DAI mají obrovskou výhodu v decentralizaci.

Co číst dál?

[NÁZOR] Pravda o Ethereu, která se vám nemusí líbit – A o které možná ani nevíte

Zdroj:
coindesk.com

Related Posts

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...