Chaos v Británii – Bylo by to k smíchu, kdyby nebylo v sázce tak moc

Share This Post

Britská veřejnost je unavená. Britská politická scéna je zostuzena. Británie nemá daleko k rozpadu. Tak by se dalo shrnout dění okolo Brexitu. I přes ohromné snahy všech zúčastněných stran se situace stále zhoršuje. Co bude dál a jaký bude mít Brexit dopad na EU a kryptoměny?

Deadlock

Británie se nachází v limbu. Po nedávných událostech, kdy sebral parlament vládě kontrolu nad sněmovnou, se ukázalo, že ani poslanci se nedokáží na ničem shodnout. Hlasovalo se o více než desítce návrhů a parlament všechny zamítl. Svět se stal svědkem toho, co může způsobit jedno neuvážené referendum.

Úvod do Brexitu – Jak se Británie dostala k Brexitu – Katastrofa postavená na panice

Brexitu jsme se věnovali v předchozích článcích, takže jenom krátké shrnutí. Brexit byl odsouzen k tragédii již od počátku. Otázka v referendu zněla, jestli opustit EU, ale bohužel nespecifikovala jak. Kampaň za odchod porušila velké množství britských zákonů a naslibovala naprosto nemožné podmínky, které se nyní konzervativní vláda snaží dodržet. K tomu chce ovšem Theresa May také udržet stávající úroveň ekonomiky.

Dobré přirovnání je známá Schroedingrova kočka. Ta je dle pravidel kvantové mechaniky v jednu chvíli i mrtvá i živá. To přesně chce Británie. Živou a mrtvou kočku zároveň, ale až opustí svou krabici, tak bude navíc suveréní, bohatá a respektovaná. Zatím se ovšem zdá, že až krabici otevřou, tak vyjde kočka smutná, osamělá a chudá.

12. Duben

12. dubna se blíží a v ten den Británie opustí EU. EU naopak dochází s komickým představením, ve které se politika Británie proměnila, trpělivost. Nyní již existuje naprosto reálná možnost, že některý z členských států (hlavně Francie) může odmítnout prodloužení lhůty a Británie prostě z EU vypadne.

Patová situace v Británii – Jednání o Brexitu se zkomplikovala – existuje ještě cesta ven

V posledních dnech dostala britská politika infuzi rozumu a dvě největší strany spolu začali vyjednávat o společném postupu. Je ovšem bláhové si myslet, že tyto strany se na něčem shodnou, když až do teď více připomínali děti bojující o lopatičku než vedoucí politické entity.

Momentálně existují tři možnosti. První je nejméně pravděpodobná a je jí schválení dohody vyjednané s EU. Ta ovšem již třikrát selhala při hlasování v parlamentu. Druhá varianta je prodloužení doby, dokdy musí Británie EU opustit. Zde je ovšem podmínka EU, že Británie musí vědět, co chce. Je ovšem jasné, že to v Británii nikdo neví. Jediné, na čem se parlament shodl, je fakt, že nikdo nechce tvrdý Brexit.

A právě tvrdý Brexit je zdaleka nejpravděpodobnější. To vidí i skotští poslanci, kteří stále častěji upozrňují na to, že v tomto případě se bude chtít Skotsko odtrhnout od Británie a vrátit se do EU. Británii tak fakticky hrozí rozpad. Zvolení zástupci lidu bohužel nejsou schopni jednat v zájmu blaha svých občanů, kteří si odhlasovali, že ekonomika je pro ně podstatně méně důležitá než suverenita.

Co to bude znamenat

Pokud se naplní nejpravděpodobnější scénář, tak se zdá, že fanoušci kryptoměn se budou moci radovat. Tvrdý Brexit totiž vyvolá náhlou vlnu chaosu, ze kterého může vzejít panika. Exportní společnosti se dostanou do obrovských problémů. Import do země bude kolabovat. Ceny v celé zemi porostou.

Společnosti působící v Británii se velmi rychle začnou přesunovat na větší trh do Evropy. Cena libry začne padat. To jsou predikce, na kterých se shodne mnoho analitků včetně britské vlády. A zde přichází na řadu kryptoměny. Ty jsou totiž nyní relativně levné a je naprosto reálný scénář, že je Britové začnou ve větším nakupovat, aby se vyhnuli nebezpečí propadu libry.

Podobně jako ve Venezuele, tak i v Británii může politický chaose hnát více lidí do nákupu digitálních měn. Situace v Británii samozřejmě nebude tak kritická, ale není nerozumné předpokládat, že část populace bude chtít svoje peníze zachránit. Kryptoměny totiž nejsou závislé na rozhodování jednotlivých vlád a jejich cena se vyvíjí dle jiných pravidel.

Pokud doopravdy Británie vypadne tvrdým Brexitem, tak se otřese celá ekonomika evropského bloku a potažmo světa. Největší díl ovšem ponese samotná Británie. Pro Českou republiku je Británie pátý nejvýznamnější obchodní partner. To znamená, že tvrdý Brexit zasáhne Českou republiku významně a největší ránu utrpí automobilový průmysl, který je hlavním vývozním artiklem do Spojeného království.

Cenová analýza BTC:

03.04.19 Technická analýza BTC/USD – Nezastavitelný, od IX..

Related Posts

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...