Čína kolonizuje země: Půjčuje malým ekonomikám velké obnosy peněz, které nelze splatit

Share This Post

Čína „kolonizuje“ menší země tím, že jim půjčuje obrovské množství peněz, které nemohou nikdy splatit. Věřitelé byli pod tlakem, aby se vzdali majetku a území nebo umožnili stavbu vojenských základen na jejich území. Čína je v souvislosti s tím obviňována z využívání obrovských půjček. Půjčuje malým státům po celém světě, aby hrabala majetek a zvýšila svou vojenskou stopu.

Mnoho zemí Číně dluží obrovské částky

Rozvojové země od Pákistánu, Džibutska, Malediv až po Fidži dluží Číně obrovské částky. Již existují příklady, kdy jsou neplatiči tlačeni k tomu, aby se vzdali kontroly nad majetkem nebo umožnili vojenské základny na svém vlastním území. Někteří to nazývají diplomacie dluhového pasti nebo kolonialismus dluhů. Nabízejí lákavé půjčky zemím neschopným splácet a poté, když se dostanou do prodlení, tak požadují ústupky. Srí Lanka minulý rok postoupila svůj vlastní přístav Číně na 99 let.

Srí Lanka je dlužná částku větší než 1 miliarda dolarů (786 milionů liber), a tak byla nucena předat svůj přístav společnostem ve vlastnictví čínské vlády na 99letý pronájem. Dalším takovým dlužníkem je již zmiňované Džibutsko, což je země, kde má už USA svoji hlavní vojenskou základnu v Africe. Také pravděpodobně postoupí kontrolu nad přístavním terminálem jistým společnostem z Pekingu. To se samozřejmě nelíbí Spojeným státům, které by tak přišly v oblasti o značný vliv, který si tu tak dlouho budovaly.

Již dříve řekl bývalý ministr zahraničí Rex Tillerson, že Peking povzbuzoval závislost pomocí neprůhledných smluv, dravých praktik a prapodivných obchodů, které byly protlačeny zkorumpovanými politiky daných zemí. Což ještě více podkopávalo suverenitu už i tak dost zadlužených zemí. Zpráva Centra pro globální rozvoj nabízí určitý vhled do tohoto šíření dluhů vůči Číně. Ukazuje, jak půjčky na infrastrukturní projekty v Mongolsku, Černé Hory a Laosu vedly k milionům či dokonce miliardovým částkám dlužním částkám. Ty často představují obrovské procento HDP těchto zemí. 

Iniciativa Belt and road“

Mnoho z těchto projektů je spojeno s iniciativou „Belt and road“ – odvážný projekt k vytvoření obchodních cest, přičemž středem tohoto projektu je Čína. Zúčastněné země na tomto projektu často provádějí práce na silnicích a přístavech s částečným financováním z Číny. V nedávné době se čínská dluhová říše rozšířila do Tichomoří, což vyvolalo obavy, že země má v úmyslu využít dluh k rozšíření své vojenské působnosti i v jižním Pacifiku. Čínská stavba umělých ostrovů ve sporném Jihočínském moři, které by se daly využít jako vojenské základny, naznačuje, že tyto obavy mohou být opodstatněné.

Co číst dále?

Obchodní válka mezi Čínou a USA nikdy neskončí?

Related Posts

Zakladatel Binance by měl být uvězněn na 36 měsíců, tvrdí američtí žalobci

Zatímco se úřady Spojených států chystají 30. dubna udělit...

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...