CZ: Nemôžete si len tak kúpiť banku a urobiť ju crypto-friendly

Share This Post

Changpeng „CZ“ Zhao, generálny riaditeľ obľúbenej kryptomenovej burzy Binance hovorí, že kúpa banky by nebola riešením problému menom „crypto debanking“. Ako hlavné prekážky uvádza regulačné prostredie a potrebu siete poskytovateľov bankových služieb.

Spoločnosť Binance Australia bola nedávno nútená zastaviť vklady v austrálskych dolároch (AUD). Došlo k tomu v súvislosti s rozhodnutím bankového poskytovateľa zastaviť túto službu.

Kryptomenové spoločnosti majú problém s bankami

Generálny riaditeľ spoločnosti Binance „CZ“ Changpeng Zhao vyjadril pochybnosti o tom, že by akvizícia bankových inštitúcií ponúkla riešenie rastúceho trendu „bankových problémov“ pre spoločnosti zaoberajúce sa kryptomenami. 

Podľa jeho slov sa tým síce predtým zaoberali, ale nevidí to ako cestu, ktorá by tieto problémy kryptomenových spoločností riešila. Vzhľadom na otázky súvisiace s politikou a reguláciou zdôraznil, že to hlavne nie je tak jednoduché, ako by sa mohlo zdať.

„CZ“ o tom, prečo zatiaľ žiadnu banku nekúpili

CZ sa k problematike bankových partnerov pre kryptomenové spoločnosti vyjadril v poslednej epizóde podcastu Bankless. Tento názor zverejnil len niekoľko dní po tom, čo burza uviedla, že hľadá nového bankového partnera pre svoju dcérsku spoločnosť Binance Australia.

Binance Australia totiž nedávno oznámila, že bola nútená zastaviť vklady v AUD potom, čo súčasný bankový partner uviedol, že nemôže pokračovať v poskytovaní svojich služieb. Mimochodom nie je to tak dávno, čo sme boli svedkami búrlivého obdobia pre americké banky. Dočkali sme aj krachov ku kryptomenám priateľských bánk Silvergate a Signature Bank. Počet crypto-friendly bánk sa tak znížil. Prečo ale nemôže taký gigant, ako je Binance, jednu z týchto bánk jednoducho získať a urobiť z nej banku ku kryptomenám priateľskú? Zhao vysvetlil:

Skutočnosť je oveľa zložitejšia ako koncept. Kúpite jednu banku, tá funguje len v jednej krajine, a ešte sa musíte vysporiadať s bankovými regulátormi tejto krajiny. Neznamená to, že si môžete kúpiť banku a robiť si, čo chcete.

Podľa neho kúpa banky nezabráni tomu, že vám regulátori prestanú hovoriť, nech dáte ruky od kryptomien preč. Navyše, aj keby Binance banku získala, stále by musela spolupracovať so zodpovedajúcimi bankovými partnermi po celom svete. Mnohé z týchto bánk, ktoré pôsobia z USA, by stále mohli (vzhľadom na to, že Binance ponúka produkty a služby s kryptomenami súvisiace) svoje služby ukončiť.

Binance od nákupy banky tiež zrádzajú náklady s tým spojené a skutočnosť, že obchodný model ponúka len veľmi malý zisk.

Mnoho bánk nemá príliš zdravé obchodné modely. Sú to veľmi rizikové podniky. Vezmú peniaze zákazníka, požičia ich, snažia sa zarobiť, a ak ich nedostanú späť, vyhlásia bankrot. V mnohých krajinách ich zachráni vláda, ale ja takéto podniky nerád riadim.

Záver

Je pravda, že u spoločností zaoberajúcich sa kryptomenami nie je situácia z hľadiska bankových služieb vôbec ružová. Koniec koncov aj v Českej republike s tým majú viac ako bohaté skúsenosti. 

Čo sa týka burzy Binance, tá, aj keď banku nekúpi, má v pláne do niekoľkých bánk investovať. To všetko v rámci svojej stratégie, ktorej cieľom je urobiť týchto poskytovateľov viac crypto-friendly.

ZDROJ: coinjournal.net

Related Posts

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...

Ethereum má dosáhnout nového historického maxima

Ethereum může překvapit kryptotrhy a dosáhnout čerstvých historických maxim...