Ethereum 2.0 se blíží! Velká událost nastane za dva týdny

0
Ethereum 2.0 se blíží! Velká událost nastane za dva týdny

4. srpna bude spuštěna veřejná verze Ethereum 2.0 testnetu, oznámil to koordinátor platformy Danny Ryan na Discordu.

„Po diskusi s týmy, které spravují Ethereum peněženky a další produkty, jsme se rozhodli, že další multi-client testnet bude spuštěn 4. srpna.“

Už za dva týdny se tedy můžeme těšit na spuštění testnetu, který bude fungovat na základě nového staking mechanismu. Jde o plnou verzi Ethereum 2.0 blockchainu se vším, co k tomu patří. Vytvoření validátorského uzlu na tomto testu vyžaduje 32 coinů.

Tým Ethereum vývojářů k tomuto kroku přistupuje po měsících úspěšného testování na neveřejných testnetech. Doufejme, že vše půjde hladce a již brzy se dočkáme ostrého nasazení. Nový, rychlejší a efektivnější mainnet vystřelí hodnotu Etherea na měsíc!

Více o Ethereum 2.0 – Nejočekávanější upgrade roku!

Ethereum 2.0 je jedním z nejžhavějších témat v kryptosvětě. Čekáme na něj dlouhá léta, ale vývojáři si dávají načas. Musí se ujistit, že zdrojový kód nového blockchainu v sobě nebude mít chyby. To by zničilo kredibilitu celé sítě. Proto bylo v průběhu roku spuštěných několik testnetů (testovací verze nového blockchainu), na kterých různé společnosti zkoušely celý systém a ladily svůj zdrojový kód.

Ethereum 2.0 významně zvýší rychlost zpracování transakcí, umožní škálování celého blockchainu a nasazení špičkových blockchain technologií jako Sharding nebo Plasma. Pokud vás toto téma zajímá, rozhodně doporučujeme přečíst si náš průzkum:

Vše, co potřebujete vědět o Ethereu a škálování: Sharding, Casper a Plasma

Právě na těchto technologiích za poslední roky urputně pracuje tým vývojářů kolem Vitalika Buterina. Cílem je vytvořit rychlý, efektivní, ekologický a škálovatelný blockchain bez nutnosti obětovat bezpečnost či decentralizaci celého systému.

Ethereum 2.0 je v současnosti zdaleka nejlepší alternativou. V minulosti vypadal slibně i takzvaný blockchain 3.0 a Tangle technologie kryptoměny IOTA, avšak zatím se nepodařilo dotáhnout tento systém do úspěšného konce. A ani není jasné, zda se to vůbec podaří.

VIDEO – Solidity, základy programování Ethereum smart kontraktů

Ethereum 2.0 – Proof of Work vs. Proof of Stake

Ethereum 2.0 bude fungovat jinak než současný blockchain této kryptoměny. Konsensus se nebude dosahovat těžbou pomocí GPU (Proof of Work), ale přejde se na efektivnější a ekologičtější Proof of Stake systém, kde validátoři garantují správnost vytěžených transakcí samotným Ethereem.

Validátor si může vytvořit vlastní uzel (node) v síti, pokud dá dohromady alespoň 32 ETH. Jestli bude mít štěstí, síť vybere jeho node a validátor dostane šanci vytvořit blok. Pokud však do tohoto bloku vloží chybné transakce, jeho Ethereum (tedy stake) se spálí. To donutí validátory, aby nepodváděli.

Ethereum Sharding technologie se blíží! Vitalik Buterin zveřejnil částečný Proof-of-Concept

Historie ETH 2.0 testnetů

V minulých měsících jsme vás několikrát informovali o úspěších těchto testnetů. Vše začalo v dubnu verzí Beacon Chain. V tomto chainu bylo na vytvoření validátorského nodu potřebných 3,2 ETH. Beacon Chain nakonec zvládl desetitisíce validátorů.

Po tomto úspěchu byl v květnu spuštěn Topaz testnet, kde bylo k vytvoření nodu potřeba plných 32 ETH. Topaz testnet zároveň otestoval udělování odměn za staking.

V červnu přišel Onyx testnet, který zvládl 20 000 validátorů. Nakonec byl na začátku července spuštěn první multi-client testnet Altona. Cílem bylo zajistit stabilitu předtím, než přijde na řadu první veřejný testnet.

Proč je Ethereum 2.0 tak důležitý?

Ethereum 2.0 přinese mnoho vylepšení oproti současnému systému. V posledních měsících vyvíjí na vývojáře tlak i probíhající DeFi boom. První decentralizované aplikace se začínají využívat v reálném světě a současný ETH mainnet nestíhá. Ve výsledku tak potom vznikají zbytečné problémy jako například v březnu, kdy po prudkém propadu hodnoty Etherea na chvíli nebylo kryto téměř sto milionů Dai stablecoinů.

Je tedy načase a jsme rádi, že Vitalikův tým finišuje s přípravami na ostré nasazení Ethereum 2.0 blockchainu. Vitalik lituje spálený čas – Podcenili jsme vývoj PoS a Shardingu

avatar
  Subscribe  
Upozornit na