08.04.18 Fundamentálna analýza Ethereum – časť druhá

Share This Post

pokračovanie prvej časti: Fundamentálna analýza Ethereum – časť prvá

Večný problém kryptomien – škálovateľnosť

Pred niekoľkými dňami sa v juhokórejskom Soule konala konferencia s názvom Deconomy. Vystúpil na nej aj Vitalik Buterin, ktorý chcel hovoriť o svojej vízii na najbližších dvanásť mesiacov. Nakoniec sa však venoval všeobecnej diskusii o blockchaine a potrebe jeho zmeny tak, aby čo najviac vyhovoval rastúcemu záujmu vývojárov. Vitalik úprimne priznal, že Ethereum bojuje s malým počtom transakcií a naráža na obmedzenia spôsobené kapacitou siete. Potvrdzovanie transakcií sa predlžuje a taktiež dochádza k nárastu transakčných poplatkov. Vývojári sú si týchto obmedzení vedomí a pracujú súčasne na niekoľkých riešeniach.

Protokol Sharding

Jedným z riešení môže byť spustenie protokolu Sharding. Sharding (štiepenie, či rozkúskovanie) prakticky znamená rozdelenie celej transakčnej histórie siete, ktorá sa za dobu od spustenia ETH nahromadila do extrémnej veľkosti. Plánovaný algoritmus by mal zabezpečiť, že po rozštiepení budú jednotlivé uzly môcť stále komunikovať a overovať údaje.

Prenájom EDCC zmlúv

V sieti Etherea sa taktiež hromadí veľké množstvo nepoúživaných smart kontraktov. Vývojári z tohto dôvodu na nedávnom workshope navrhli zmeniť celý systém tak, že bude možné nepoužívané smart kontrakty zmraziť na jedinom bloku. Aktuálne to totiž vyzerá tak, že používatelia inteligentných zmlúv EDCC zaplatia jednorazový poplatok za rozmiestnenie a skopírovanie identickej informácie o zmluve do všetkých ďalších blokov. Toto sieť značne vyťažuje a pre používateľov je to citeľne drahšie.

Raiden Network

Raiden Network je ďalší projekt, ktorý by mal pomôcť riešiť problémy so škálovaním. Bude slúžiť ako doplnok k hlavnému blockchainu Etherea a bude kompatibilný s akýmkoľvek ERC20 tokenom. Zatiaľ čo základná vrstva je pomerne jednoduchá, toto rozšírenie je zložité a vskutku komplexné. Raiden Network bude riešiť zvyšujúce sa transakčné poplatky, rýchlosť potvrdzovania transakcií, umožní väčšiu anonymitu užívateľov a pomôže rozvoju Ethereum mikroplatieb.

Casper protokol

Samozrejme, keď je reč o škálovateľnosti, nesmieme zabudnúť na konsenzus protokol Proof-of-Stake. Ethereum v súčasnosti, podobne ako BcashBitcoinLitecoin a väčšina ostatných kryptomien, funguje na konsenzus protokole známom ako Proof-Of-Work. Práve Casper je projekt, ktorý by mal zabezpečiť prechod z Proof-of-Work na Proof-of-Stake, čo by vyriešilo mnoho problémov s ktorými sa dnes Ethereum a ERC20 tokeny fungujúce na jeho blockchaine stretávajú.

Problémové ICO

Ako sme si už povedali vyššie, veľké množstvo projektov rozvíja svoje aplikácie práve na blockchaine Etherea. Väčšina z nich začínala ako Start-Up a pre vyzbieranie prostriedkov na svoj štart a ďalší rozvoj využili ICO (Initial Coin Offering). Hlavným dôvodom, prečo bolo ICO tak populárne je, že trh je do značnej miery neregulovaný. Štáty a štátne orgány mnohých krajín nevenovali dostatok pozornosti úpravám a reguláciám, keď vlna ICO začínala.

Tá narástla do takej miery, že za rok 2017 sa cez ICO podarilo vyzbierať 2 miliardy dolárov a v roku 2018 to zatiaľ bolo takmer 1,5 miliardy. Pri takom objeme peňazí a neregulovanom trhu to nemohlo dopadnúť inak, ako tým, že veľká časť projektov, skončila behom jedného roka, prípadne ani nezačala, pretože od prvého dňa bol projekt plánovaný ako dobre premyslený podvod.

Po týchto negatívnych skúsenostiach sa už začali ICO projektom venovať aj vlády a každá z nich sa s nimi vysporiadala po svojom. Niektoré pristúpili k tvrdým reguláciám, iné dokonca k úplnému zákazu, no stále existuje množstvo krajín, kde ICO vôbec nie je regulované. Prehľadnú mapu regulácii a zákazov nájdete v tomto článku.

To však nie je všetko. K vládam sa postupne začali pridávať aj sociálne siete ako Facebook, či Twitter a internetový gigant Google. Svoje rozhodnutie zdôvodnili ochranou svojich užívateľov.

Ľudia prijímajú regulácie s veľkou nevôľou, pretože vedú k centralizácii. To narúša samotnú podstatu kryptomien, ako decentralizovaných, digitálnych platidiel. No dnes už musí byť takmer každému jasné, že bez pevne stanovených pravidiel to nepôjde. Osobne to nepovažujem za nevýhodu, ale skôr za nutnosť, ak sa má obnoviť dôvera investorov k ICO projektom.

S návrhom na regulácie prišiel aj  Vitalik Buterin, ktorý navrhuje pravidlá ICO upraviť tak, že ak projekt do určitej doby od ICO fázy zanikne, bude musieť vrátiť všetky vyzbierané prostriedky späť investorom. Zároveň navrhuje aby investori mohli v prvých fázach rozhodovať o tom, či projekt bude pokračovať alebo zanikne. Ak budú mať pocit, že projekt neplní svoje záväzky a nedodržiava stanovenú Road Map, môžu iniciovať hlasovanie o ukončení projektu a navrátení vyzbieraných prostriedkov. Tento mechanizmus je známy ako DAICO.

Dnes je ťažké odhadnúť budúcnosť ICO, no dá sa predpokladať, že ak bude jasne stanovený rámec pravidiel, ICO projekty budú pokračovať a pravdepodobne dostanú druhu šancu aj v krajinách, kde sú dnes zakázané.

Závislosť na Bitcoine

Tak ako všetky altcoiny, aj Ethereum je stále závislé od ceny Bitcoinu. Možno niekto bude namietať, pretože aj keď Bitcoin klesal, Ethereum si stále držalo svoju cenu, prípadne dokonca rástlo. To je síce pravda, ale treba sa na to pozerať trochu komplexnejšie. Na to nám krásne poslúži tento graf.

Market Capitalization

Na grafe kapitalizácie trhu je krásne vidieť, že keď Bitcoin klesal (oranžová krivka), Ethereum rástlo (modrá krivka). To isté platí aj naopak. Keď Bitcoin rastie, Ethereum klesá. Je to spôsobené prelievaním kapitálu z jednej kryptomeny do druhej. Investori sa týmto spôsobom snažia ochrániť svoj kapitál a samozrejme aj zarobiť. Takže ako môžte vidieť, vplyv Bitcoinu na Ethereum je stále obrovský.

Záver

Funkcionalita a prispôsobivosť blockchainu Etherea robia túto kryptomenu extrémne zaujímavou pre investorov a nové firmy. Ethereum dnes doslova priťahuje pozornosť bánk, veľkých firiem, ba dokonca aj vlád, ktoré na tejto platforme rozvíjajú svoje vlastné projekty a aplikácie. Ako každá kryptomena, ani Ethereum sa nevyhlo problémom, no vďaka obrovskému kapitálu, silnému vývojarskému tímu a ochote robiť aj radikálne zmeny a úpravy, prekonáva tieto prekážky bez väčších problémov, či obmedzení svojích užívateľov. Táto kryptomena je stále iba v plienkach, no pred svojimi konkurentmi ako sú NEM, či NEO má priam nedostihnuteľný náskok a každým dňom ho zväčšuje.

Nevidím do budúcnosti, ani nevlastním krištáľovú guľu, no už dnes môžem bez obáv povedať, že najlepšie časy na Ethereum ešte iba čakajú a ak vývojári nezaspia na vavrínoch, môžu s touto kryptomenou dosiahnuť až ku hviezdam.

Pri obchodovaní musíte získavař informácie včas. Prihláste sa na odber notifikácií, nech vám nič neujde (návod nájdete tu), prípadne nás sledujte na facebooku.

Related Posts

Inflácia v USA spomalila pod 3 %

Spotrebiteľské ceny v USA v júli síce mierne vzrástli,...

Proč Bitcoin roste?

Bitcoin za posledních 24 hodin zaznamenal mírný nárůst, který...

Jak nízko může jít cena bitcoinu?

Cena bitcoinu klesla o více než 8 % za...

Největší společnost zabývající se těžbou bitcoinů v květnu prodala 63 % vytěžených BTC

Těžební společnost Marathon Digital prodala více než 60 %...

Japonská burza DMM ztratila 305 milionů dolarů v bitcoinech prostřednictvím hacku soukromého klíče

Centralizovaná burza kryptoměn DMM ztratila bitcoiny v hodnotě více...

Bitcoin má hodnotu 100 uncí zlata, říká zkušený obchodník Peter Brandt

Zkušený obchodník Peter Brandt nedávno vydal předpověď ceny pro...