06.04.18 Fundamentálna analýza Ethereum – časť prvá

Share This Post

Ethereum je druhá najsilnejšia kryptomena na trhu a rovnako ako kráľ Bitcoin, momentálne prežíva horšie obdobie svojej existencie. Kapitalizácia trhu zo dňa na deň klesá a ľudia strácajú dôveru v kryptomeny. Ethereum od svojho ATH (All Time High) z 13. januára 2018 stratilo do dnešného dňa viac ako 3/4 svojej ceny. Je to jeho koniec? Čo sa to vlastne deje? Čo môžeme očakávať? Presnú odpoveď vám na tieto otázky nedá asi nikto. No skúsme sa pozrieť na túto kryptomenu z pohľadu fundamentov a možno sa dopátrame k relevantným odpovediam.

Môže vás zaujímať: Fundamentálna analýza Bitcoinu

Účel ako najväčšia výhoda

Ethereum asi netreba nikomu podrobnejšie predstavovať. Je to open-source platforma založená na blockchaine, umožňujúca vývoj decentralizovaných aplikácii (DApps) využívajúcich smart kontrakty (turingovsky kompletné kúsky zdrojového kódu spúšťané na EVM – Ethereum Virtual Machine) a práve túto vlastnosť môžeme zaradiť k jeho najväčším výhodám. Ak je Bitcoin považovaný za virtuálne zlato, Ethereum môžeme kľudne považovať za pomyselný Microsoft vo svete kryptomien. Zatiaľ čo Bitcoin je nositeľom a uchovávateľom hodnoty, Ethereum je ekosystémom pre rozvoj inovácii.

Môže vás zaujímať: Technická analýza ETH/USD

Niekoľko „NAJ“

Na Ethereum blockchaine dnes beží najväčší počet využiteľných aplikácií na svete a aj vďaka tomu ho využíva najväčší počet reálnych užívateľov. Je zároveň najdôveryhodnejšou platformou pre smart kontrakty, DApps, tokeny a momentálne na ňom beží viac ako 700 000 aplikácii. No už dnes vieme poukázať na niekoľko z nich, ktoré čaká naozaj žiarivá budúcnosť. Určite každý z vás počul o tokenoch EOS, VeChain, OmiseGO, Status, ICON, Nebulas, Golem, či najväčšej kryptoburze Binance. Tieto projekty majú obrovský potenciál  do budúcnosti a ak sa bude dariť im, bude sa bezpochyby dariť aj Ethereu. Ako je to možné, sme vysvetlili v tomto článku.

Ethereum má zároveň najväčší počet uzavretých partnerstiev a zmlúv, zo všetkých
krypto-firiem/platforiem. Dnes je táto technológia natoľko populárna, že došlo k vzniku asociácie Enterprise Ethereum Alliance (EEA) združujúcej inštitúcie vyvíjajúce aplikácie na platforme Etherea. Účelom tejto asociácie je pomôcť s vývojom najlepšieho a najrýchlejšieho softvéru schopného pracovať s najnáročnejšími aplikáciami, ktoré pomôžu k rýchlejšiemu rozvoju a rastu ich biznisu.  Dnes je v tejto asociácii viac ako 150 inštitúcií a korporácií. Len pre predstavu, sú medzi nimi giganti ako BP, Cisco, Credit Suisse, HP Enterprise, Intel, J.P.Morgan, Microsoft, The National Bank of Canada, Samsung SDS, Stanford Law School, UBS, U.S. Coast Guard.

Spoločnosť Ethereum má taktiež viac finančných zdrojov ako akákoľvek iná krypto-firma. Niekoľko z významných projektov bežiacich na Ethereum blockchaine dokonca založilo spoločný fond Ethereum Community Fond (ECM), kde vložili takmer 100 miliónov dolárov. Tieto peniaze sú určené predovšetkým pre ďalší vývoj Etherea a riešenia škálovateľnosti blockchainu, čo sa momentálne zdá byť najväčší problém.

Samozrejme, nesmieme zabudnúť na jedno z najdôležitejších NAJ a tým je najväčší vývojársky tím vo svete kryptomien. Preto ide vývoj tejto kryptomeny dopredu doslova míľovými krokmi. Za necelé tri roky od svojho vzniku sa Ethereum stalo najpoužívanejšou platformou s najväčšou užívateľskou základňou. Treba si pritom uvedomiť, že sme stále iba na začiatku. Viete si predstaviť, ako bude Ethereum vyzerať o desať rokov? Je dosť možné, že ovládne svet.

Tip redakcie: Prečítajte si o obchodných stratégiách

Prispôsobivosť a ochota robiť radikálne zmeny

Väčšina kryptomien stráca na hodnote práve neochotou prispôsobiť sa, či robiť radikálne zmeny. Z tohto dôvodu dochádza k forkom a tým aj k deleniu výpočtového výkonu celej siete. Ethereum si od svojho vzniku prešlo iba jedným radikálnym Hard Forkom, kedy sa blockchain rozdelil na Ethereum a Ethereum Clasic. K tomuto Hard Forku by asi nikdy nedošlo, nebyť hacku a straty takmer 50 miliónov dolárov v Etheri. Viac info o tomto forku si môžte prečítať tu.

Iba pred pár dňami vyšla správa, že čínska spoločnosť Bitmain, vyvinula nový ASIC miner určený na ťažbu Etherea. To vyvolalo v radoch vývojárov rozruch. Tieto rigy sú oveľa výkonnejšie ako klasické grafické karty, čo by mohlo spôsobiť centralizáciu celého blockchainu, ako to bolo v prípade Bitcoinu. Niektorí vývojári okamžite začali premýšľať nad možnosťou Hard Forku a ochrany blockchainu. K tejto téme sa vyjadril aj zakladateľ Etherea – Vitalik Buterin, ktorý ubezpečil vývojárov, že Ethereum už dnes disponuje dvojitou ochranou pred nadmerným výpočtovým výkonom a centralizovanou ťažbou.

V neposlednom rade sa taktiež už dlhšiu dobu rozpráva o prechode Etherea z konsenzus algoritmu Proof-of-Work na Proof-of-Stake. Tým pádom by úplne odpadla potreba ťažby a zároveň by sa výrazne znížila rýchlosť a cena transakcií. Pre lepšie pochopenie fungovania týchto algoritmov si pozrite náš článok.

Večný problém kryptomien – škálovateľnosť

.
.
.

O problémoch so škálovateľnosťou a chystaných riešeniach budeme písať v druhej časti tejto fundamentálnej analýzy. Zatiaľ môžete sledovať naše technické analýzy, ktoré vydávame denne. Dajte nám like na facebooku, prípadne sa prihláste na odber notifikácií (návod nájdete tu).

Related Posts

VanEck predpovedá, že Ethereum dosiahne do roku 2030 11 800 USD

Nedávny hard fork Etherea, ktorý umožňuje používateľom vybrať stakované...

Výnosy kryptoměn souvisejících s AI vzrostly po spuštění ChatGPT až o 41 %

Nedávná studie provedená výzkumníky z Blockchain Research Lab v Hamburku...

Obtiažnosť ťažby bitcoinu dosiahla historické maximum

Obtiažnosť ťažby bitcoinu (BTC) sa 31. mája navýšila a...

Binance školila českých policajtov a prokurátorov v Prahe

Spoločnosť Binance usporiadala v minulom týždni sériu seminárov pre...

Nový štandard prevádza NFT z Etherea do blockchainu bitcoinu

NFT bola dlho doména primárne blockchainu Etherea. Ale ako...