I přes americké sankce rostou firmě Huawei tržby

0
huawei

I přes uvalené sankce ze strany Spojených států amerických se čínské společnosti Huawei nebývale daří. Společnosti Huawei Technologies, v období od ledna do konce září, vzrostly meziroční tržby o 24,4 % a to na 310,8 miliard juanů, což je ekvivalent více jak dvou bilionů korun. Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení a druhým největším výrobcem chytrých telefonů na světě. Huawei je dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro všechny tři české mobilní operátory a technologii firmy využívá také největší český provozovatel telekomunikačních sítí CETIN.

Výrobce chytrých telefonů

Během posledních devíti měsíců uvedl Huawei na trh více jak 185 milionů smartphonů. Z tohoto čísla vyplývá, že meziroční růst je 26 %. V prvním pololetí vykázala společnost meziroční růst tržeb o 23,2 procenta na 401,3 miliardy jüanů. Už v na konci léta Huawei uvedl, že dopad sankcí ze strany USA bude menší, než se ze začátku tvrdilo, ale i tak je zde vysoké riziko, že by sankce mohly snížit tržby divizi smartphonů o více jak 10 miliard dolarů. To je při převodu na koruny 223 miliard.

Spojené státy uvalily na čínskou společnost Huawei sankce, protože společnost podezírají z napomáhání špionáže pro čínskou vládu. Kvůli tomu byly vyloučeni z budování mobilních sítí páté generace (5G) a ke stejnému postupu se snaží přimět i své spojence. K tomu se samozřejmě v Evropské unii rozhořela poměrně vášnivá debata. A jak se dalo čekat, tak Huawei samozřejmě všechna obvinění odmítá.

Jak sankce fungují?

V praxi sankce fungují tak, že v polovině května Washington zařadil Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty. To by mohlo čínskou firmu odstřihnout nejenom od součástek důležitých pro sítě 5G, ale i od operačního systému Android.

Nicméně, společnost Huawei tento problém v podstatě obešla, protože firma upravila svůj dodavatelský řetězec takovým způsobem, že dokáže plně vyhovět požadavkům svých klientů, a to i bez součástek z USA.

Představitelé společnosti Huawei nově oznámili, že podepsali už více jak 60 kontraktů s velkými světovými operátory na výstavbu sítí 5G. Není bez zajímavosti, že asi tak polovina těchto operátorů pochází z Evropy.

Co číst dále?

Většina analytiků a ekonomů se shoduje, že krize přichází – Kdy to bude?

avatar
  Subscribe  
Upozornit na