Většina analytiků a ekonomů se shoduje, že krize přichází – Kdy to bude?

Share This Post

Už v roce 2015 se začalo řešit, kdy přijde další krize. Tehdy se o tom ale ještě nedebatovalo v tak velké míře, neboť vše šlapalo, jak mělo. Jenom hrstka lidí varovala, že problémy spjaté s finanční krizí z roku 2008 se v podstatě nevyřešily, ale jen utlumily. Vzhledem k tomu, že tehdy došlo jen k tomuto utlumení, tak vzniklé problémy tu stále jsou a navíc se od doby ještě pěkně nahromadily

Zvýšená nejistota

V roce 2018 se začalo mluvit o přicházející krizi s mnohonásobně vyšší intenzitou. Jednak to bylo způsobeno vyhrocenými obchodními vztahy mezi Čínou a USA, a pak také špatnými ekonomickými daty. To se samozřejmě projevilo extrémní volatilitou na akciových trzích, což v podstatě trvá do dnešních dnů. A tahle zvýšená volatilita je právě odrazem toho, že sentiment na trhu není moc dobrý. Spolu s tím se ukazuje, že čím dál více ekonomů a analytiků predikuje, že do dvou let krize/recese opravdu přijde.

To potvrzuje hned několik průzkumů od různých institucí. Jednou z takových institucí je například National Associate for Business Economics, která si také zadala tento průzkum zpracovat. Výsledky průzkum ukazují, že až 80 % ekonomů si myslí, že růst hospodářství zpomaluje. To je zvýšení o 20 p.b. z června, kdy to tvrdilo „pouze“ 60 % z nich. Většina z nich se vyjádřila, že očekává příchod recese až v polovině roku 2021. Ta menší část je trochu pesimističtější a avizuje její příchod už příští rok.

Další průzkumy také naznačují zvýšený pesimismus

Bank of America Merrill Lynch si nechala zpracovat průzkum, ze kterého vyplývá, že pesimismus hedgeových manažerů je na nejvyšší úrovni za poslední dekádu. Taktéž ukazuje, že až 38 % investorů očekává krizi už následující rok.

Nedávný průzkum globálního obchodního výhledu Duke University v rámci CFO Global Business Outlook survey naznačuje, že míra obchodního pesimismu je na nejvyšší úrovni za poslední tři roky. Až 53 % amerických finančních ředitelů věří, že než budou v roce 2020 prezidentské volby, tak recese udeří. Dle zbytku respondentů by měla krize udeřit ke konci roku 2020.

I ti nejbohatší z bohatých se začínají připravovat na krizi, což zase vyplývá z průzkumu UBS. Více jak polovina těchto domácností očekává silný pokles HDP už během dalšího roku. Až 45 % z nich upravuje svoje investiční portfolio směrem k dluhopisům a do nemovitosti. Mezi ty, kteří se snaží držet větší hotovostní rezervy, patří až 42 % respondentů.

Jedině ekonomové Bloombergu si dokáží držet optimismus, protože pouze 35 % z nich avizuje příchod recese během dalšího roku. Nicméně, je to o 20 p.b. více než minulý rok.

Co číst dále?

Analýza akcií společnosti ČEZ – Jak se daří akciím tohoto českého giganta?

Related Posts

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...