K čemu je vlastně Distributed Ledger a IOTA? (2. část)

Share This Post

V první části tohoto seriálu jsme si řekli, co je vlastně Distributed Ledger a jaké výhody nám přináší, v tomto dílu se zase posuneme o trošku dál a zaměříme se na implementaci DLT a protokol IOTA.

Implementace Distributed Ledger

Je důležité si uvědomit, že samotná oblast DLT nediktuje konkrétní implementaci. Z tohoto důvodu se jednotlivé implementace DLT značně liší.

Liší se způsobem ukládání informací, liší se způsobem dosažení konsenzu, liší se kapacitními omezeními a propustností, liší se odolností vůči různým typům útoků a v důsledku také rychlostí a energetickou náročností.

V současné době lze jednotlivé implementace DLT rozdělit do dvou základních skupin:

  • Implementace založené na technologii blockchain
  • Ostatní implementace založené např. na orientovaném acyklickém grafu

Technologie blockchain se stala určitým synonymem celé oblasti DLT. Je nejstarší, stála za dynamickým nástupem oblasti a tím pádem je nejrozšířenější. Avšak trpí jedním závažným nedostatkem. Pro dosažení konsenzu využívá kryptografického rébusu, jehož řešení je energeticky náročné, pomalé a drahé. S tím souvisí další neduhy, které brání rozvoji v podnikové oblasti a dlouhodobé udržitelnosti. Pro koncové uživatele to znamená, že poslání transakce prostřednictvím blockchainu je spojeno s transakčními náklady a vyžaduje zapojení mezičlánku ve formě tzv. „těžařů“. Uživatel se tak paradoxně zbavil mezičlánku ve formě bankovních institucí, ale nahradil je mezičlánkem jiným, který může transakce značně prioritizovat dle výše poplatků, které mu z toho pramení.

Z těchto důvodů se začala rozvíjet skupina alternativních DLT technologií, které jsou založené na jiném způsobu dosažení konsenzu. Jednou z těchto technologií je právě IOTA protokol, který představíme na následujících řádcích.

IOTA protokol a IOTA

IOTA protokol a navázaná kryptoměna IOTA existuje formálně od roku 2017. Vývoj protokolu zajištuje nezisková nadace IOTA Foundation registrovaná v Německu. Jedná se o plně open-source implementaci Distributed Ledger technologie založené na zcela jiném principu než blockchain. Důvodem vzniku IOTY byla nevhodnost technologie blockchain pro nasazení v „Machine-to-Machine“ oblasti a IoT oblasti obecně z důvodu výše zmíněných nedostatků. Ultimátním cílem IOTA Foundation je vytvořit DLT nové generace, která je plně škálovatelná a nevyžaduje poplatky.

Současnou verzi IOTA protokolu lze charakterizovat následujícími parametry:

  • Otevřený (permissionless) a bez centrální autority (trustless)
  • Bez poplatků (feeless)
  • Open source (vývoj je veřejný s otevřeným kódem)
  • Škálovatelný (scalable)
  • Využívající kryptografické schéma OTS (One Time Signatures), což je obecně považováno za schéma odolné hrozbě kvantových počítačů
  • Obsahuje bezpečnostní pojistku ve formě tzv. Koordinátora
  • Dlouhodobě udržitelný (umožnuje provádět redukci databáze a tím není nutné alokovat velkou kapacitu pro provoz uzlů sítě)

Navíc oproti zmíněným parametrům, které vychází z jádra designu protokolu, existují také aplikační nadstavby, které využívají IOTA protokol k některým specifickým úlohám, např. zabezpečený komunikační kanál pro komunikaci mezi zařízeními (Masked Authentication Messaging). Ten nabízí některé zajímavé vlastnosti pro budování nové éry digitální komunikace.

V poslední době bylo možné také zaznamenat nový projekt pod názvem IOTA Coordicide. Jedná se o evoluční projekt s cílem inovovat IOTA protokol a posunout jej ještě blíže k vizi DLT budoucnosti. V softwarové terminologii by to bylo možné přirovnat k upgradu z IOTA 1.0 na IOTA 1.5.

IOTA Coordicide změní způsob dosažení konsenzu, který bude ještě více škálovatelný a nenáročný na výpočetní prostředky. Inovovaný IOTA protokol bude také plně modulární a tím umožní ještě pestřejší způsoby integrace do podnikových aplikací a podnikových procesů.

Celý projekt lze shrnout následujícím způsobem. Vlastnosti, které na současné verzi protokolu jeho uživatelé oceňují, zůstanou v platnosti (škálovatelnost a bez poplatků), ale cesty k jejich dosažení se značně zefektivní. K již zmíněným vlastnostem naopak přibydou další, např. vysoká imunita sítě proti útokům od útočníků s vysokou výpočetní (hashovací) kapacitou nebo nativní možnost rozdělit síť do menších celků se specifickými vlastnostmi (různé regiony, různé datové struktury, různé domény atd.).

Pokud vás tento článek zaujal a máte zájem se dozvědět více o programování IOTA, pod tímto odkazem na vás čeká škola IOTY, která vám nabízí možnost školení, konzultace či přímo online kurz.

Co číst dále?

Related Posts

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...