Kazachstán zažívá velké protesty, vláda vypíná internet – jak to ovlivní Bitcoin a světový hash rate?

Share This Post

Těžaři Bitcoinu nejprve opustili Čínu po zákrocích v celé zemi a vybrali si proto sousední Kazachstán, který je momentálně druhý na světě ve výši bitcoinového hash rate.

Od samého začátku situace nebyla ideální, avšak nyní čelí ještě serióznějším problémům. Probíhající občanské nepokoje vedou k celostátním internetovým výpadkům, což poškozuje životaschopnost těžby bitcoinů v této středoasijské zemi.

Mohlo by tě zajímat: Čína to myslí s digitálním jüanem vážně – spouští pilotní verzi digitální peněženky

Země čelí několika vážným problémům

Během posledních měsíců roku 2021 se středoasijská země snažila udržet tok elektrické energie po rychlém zvýšení poptávky z těžebních operací Bitcoinu. V zimních měsících Kazachstán čelil častým výpadkům proudu, což vedlo národního provozovatele sítě v zemi k tomu, aby během „špičky“ reguloval energii pro používání těžařských zařízení.

Ačkoli Kazachstán původně přivítal těžařě kryptoměn, kteří imigrovali před zákazem v Číně, jen velmi málo z nich se oficiálně registrovalo. Kazašští úředníci uvádějí, že tito takzvaní „šedí těžaři“ spotřebovávají přibližně 1 200 megawattů elektrické energie a přivedli národní síť do bodu zlomu. Kazachstán se momentálně podílí na 18,1 procentech  celosvětového hash rate.

Nestabilní dodávky elektrické energie, inflace související s pandemií a rostoucími cenami pohonných hmot vedly k protestům, které nejprve vypukly ve městě Almaty na jihu Kazachstánu. Tamní vláda v reakci na občanské nepokoje začala omezovat připojení k internetu.

Pokud chceš obchodovat nebo jen nakupovat kryptoměny, doporučujeme ti použít burzu Binance. Nemáš ještě účet na Binance? Vytvoř si jej nyní přes >>> slevový odkaz <<< a získáš doživotní slevu na poplatky při obchodování.

Přečti si také: Bitcoin analýza – propad 9 % za jediný den. Kde je další zastávka?

Jak ovlivní současný Kazachstán hash rate Bitcoinu?

Země je momentálně uprostřed celostátního internetového výpadku. Prostoje pravděpodobně ovlivní těžební operace více než samotné příděly energie. Bez přístupu na internet těžební zařízení nemohou řádně fungovat na rozdíl od provozu s omezenou kapacitou pod přídělem energie. Výpadek internetu začal ve středu, ale částečně už funguje. Avšak podobná situace by mohla mít velký vliv na těžební operace v zemi, pokud to bude přetrvávat. Všechno to závisí na tom, jak se budou protesty dále rozvíjet.

Před těmito výpadky si menší energetická krize začala vybírat svou daň na těžařích Bitcoinu. Dvě z největších těžařských společností byly koncem loňského roku nuceny vypnout více než 2 500 hardwarů. Řeč je o Xive či BitFuFu . Představitelé těchto společností plánují přesunout svou činnost do USA .

Pokud by více kazašských těžařů následovalo Xive či BitFuFu, země by mohla zažít podobný exodus, který se vyskytl během čínských zásahů. Potenciální ztráta 18% hash rate v Kazachstánu pravděpodobně nezpůsobí takový pokles, který byl způsoben díky Číně, ale v krátkodobém horizontu to může výrazně narušit stabilitu světové těžby Bitcoinu.

Přečti si také: Bitcoin během noci ztratil 10 %

Related Posts

Twitterový účet Robinhooda byl hacknut, aby propagoval podezřelý prodej tokenů RBH

Oficiální twitterový účet bezprovizní investiční platformy Robinhood byl napaden hackery,...

Investice rizikového kapitálu do blockchainu nadále klesají

Cointelegraph Research analyzoval všechny obchody a trendy rizikového kapitálu...

Binance zpřísňuje pravidla pro NFT

Podle oznámení z 19. ledna zpřísnila kryptoměnová burza Binance...

Jihokorejský soud nařídil burze Bithumb uhradit škody investorům během výpadku

Sága jihokorejské kryptoburzy Bithumb pokračuje, tentokrát s rozsudkem místních...

Nezákonné krypto transakce dosáhly v roce 2022 historických maxim

Rok 2022 vytvořil rekord v nelegálních transakcích v řetězci....

Solana ukázala 120% pumpu, riskuje token překoupení?

Solana od nového roku vzrostla o působivých 60 %....