Kryptoměny nebo kryptoaktiva – A co revoluce?

Share This Post

Mělo by se správně říkat kryptoměny nebo kryptoaktiva? Česká centrální banka v tom má jasno. A jaký je tedy její pohled na věc?

Na nedávné krypto-bankovní konferenci, konané v Praze, se tehdejší viceguvernér ČNB nechal slyšet, že centrální banka to vidí trochu jinak než skalní fanoušci kryptoměn.

Za prvé neuznávají krypto jako měnu, nýbrž jako aktivum. Z toho také vzniklo jejich pojmenování celé této skupiny: kryptoaktiva. Za druhé tvrdí, že je to zatím kapka v moři.

Proč to dle ČNB není měna

Měna je obecně vzato forma peněz a většinou bývá vydávaná úřady v určité jurisdikci. Jedná se o zúčtovací jednotku, uchovatele hodnoty a prostředek směny. Zastává tyto funkce, protože firmy a domácnosti ji přijímají při vypořádání mezi sebou.

Zde narážíme hlavně na problém uchovatele hodnoty. Dnes je jeden Bitcoin 90 tisíc korun, za týden třeba padesát a nebo taky 120. Nemluvě o větších výkyvech, které nás provázely celý minulý rok.

Krypto aktivum

ČNB však tento nový druh „digitálních peněz“ nezatracuje, ale nazývá je kryptoaktivy. Je to prostě něco, co má hodnotu, ale nesplňuje to definici měny.

Jak se ČNB ke kryptoměnám (aktivům) staví

Heslem ČNB je nepomáhat, neškodit a sledovat vývoj. Alespoň prozatím. Možná je to nakonec i dobře. Kryptoaktiva, jak je centrální banka nazývá, jsou prozatím příliš malá. Bitcoin podle Mojmíra Hampla není žádnou měnovou revolucí. Dle jeho slov se těžko může jednat o světovou revoluci, když BTC v mnoha ohledech převálcuje i česká koruna, tedy měna malinkého státu.

Krypto revoluce, která zničí bankovní systém

Poté, co jsme si názor ČNB vyslechli, je jasné, že do kryptoměn prozatím nijak zvlášť zasahovat nehodlá, protože se jim zdají bezvýznamné, alespoň v dnešní podobě. Na druhou stranu jsme si uvědomili, že o nějaké obrovské revoluci, která položí na kolena vlády a banky asi řeč také nebude. Bylo by bláhové si myslet, že veškeré historicky zažité struktury a instituce budou jen nečinně přihlížet, pokud v kryptoměnách začnou pociťovat nějakou rivalitu. Spíše to vypadá, že se jim povede kryptoměny do systému začlenit tak, aby nad nimi měly určitou kontrolu.

Závěr

Stále však jde o obrovskou revoluci, a vy můžete být její součástí. Objev internetu také nezapříčinil celosvětový kolaps, ale pomohl stávajícím systémům se posunout dál, a tak tomu bude nejspíše i v případě Blockchainu. Pokud jste tedy zaspali zrod internetu, můžete se chopit této technologie. A za deset let třeba nebudete litovat.

Zajímavost: Už jste viděli, jak dopadla anketa top kryptoměn pro 2019? Dosud hlasovalo již více než tisíc lidí 🙂 Výsledky se vám zpřístupní poté, co dáte hlas i vy.

Related Posts

Zakladatel Binance by měl být uvězněn na 36 měsíců, tvrdí američtí žalobci

Zatímco se úřady Spojených států chystají 30. dubna udělit...

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...