Môže Ethereum predbehnúť Bitcoin?

Share This Post

Pred viac ako dekádou Satoshi Nakamoto vytvoril prvý systém fungujúci na technológii blockchain. Do histórie vošiel ako Bitcoin. Od tých dôb až dodnes má Bitcoin veľký vplyv na trh s kryptomenami a je v ňom viac ako 50% celkovej hodnoty trhu.

Technológia blockchain bola v začiatkoch navrhnutá ako použiteľný finančný ekosystém, avšak chýbali jej možnosti pre širšie využitie. Práve preto vzniklo Ethereum, ktoré možnosti technológie blockchain značne rozširuje. Hlavnou vlastnosťou Etherea je jeho schopnosť prevádzkovať decentralizované smart kontrakty. Tieto kontrakty sú automaticky vykonávané konsenzuálne dohody implementované do blockchainu bez potreby dôveryhodnej tretej strany.

Ďalšou výhodou Etherea je jeho open – source podoba. Na jej základe môžu vývojári pomocou platformy jednoducho navrhovať svoje vlastné blockchainové produkty. Slovami Vitalika Buterina, jedného zo spoluautorov Etherea:

“Pri smart kontraktoch sa majetok, hodnota alebo mena, prevádza do programu. Tento program spúšťa kód, ktorý v určitom okamihu overuje podmienky kontraktu. Následne automaticky určí, či má aktívum previesť na druhú osobu alebo ho previesť späť odosielateľovi alebo bude vykonaná určitá kombináciu týchto možností.”

Blockchainové startupy preferujú Ethereum

Napriek neuveriteľnej popularite Bitcoinu a jeho dominancii na trhu nebola jeho technológia použiteľná pre ICO (Initial Coin Offerings). Preto bolo Ethereum postavené ako všestranný ekosystém, ktorý umožnil vývojárom vytvárať aplikácie na mieru prostredníctvom technológie blockchain. Práve táto otvorenosť Etherea voči vývojárom bola kľúčom k úspechu a nárastu jeho hodnoty v posledných rokoch.

Podľa databázy InWara doposiaľ viac ako 4000 ICO / STO (Security Token Offerings) projektov využilo platformu Ethereum na získanie kapitálu pre ich projekty.

Nevýhody Ethereum blockchainu

Nárast popularity Etherea v priebehu posledných rokov je vo veľkej miere možné pripísať nárastu počtu vývojárov a startupov, ktoré využívajú túto platformu. To všetko sa deje aj napriek faktu, že Ethereum má problémy so škálovateľnosťou. Problémy spôsobil prudký nárast počtu transakcií v spojitosti s nárastom počtu jeho užívateľov.

Aktuálne Ethereum dokáže spracovať na svojej sieti iba približne 20 transakcií za sekundu. Toto číslo je veľmi nízke, hlavne ako ho porovnáme so spoločnosťou VISA, ktorá dokáže spracovať až 24 000 transakcií za sekundu.

Minulý rok získala na popularite celosvetovo známa decentralizovaná hra Cryptokitties. Práve táto hra poukázala na nedostatky siete Ethereum. Vďaka svojej popularite spôsobovala masívne preťaženie blockchainu a z toho plynúce zlyhania. Tento incident poukázal na potrebu modernizácie Etherea.

Ethereum ako revolúcia v kryptosvete

Platforma Ethereum umožnila krypto projektom oddeliť sa do vlastných ekosystémov prostredníctvom smart kontraktov. Práve táto funkcionalita Etherea značne prispela k rozmachu ICO projektov v rokoch 2017 a 2018.

Napríklad najväčší ICO doposiaľ bol Block.one, ktorý vyzbieral neuveriteľné 4 miliardy dolárov. Cieľom projektu Block.one bolo vytvorenie decentralizovanej platformy na vytváranie aplikácií, pričom blockchain Block.one mal slúžiť ako operačný systém.

Zlé časy pre ICO

Ethereum dodnes slúži ako ukážkový prípad využitia technológie blockchain. Dnes sa však už dianie na trhu s ICO javí menej pozitívne.

Počet investícií do ICO projektov za posledný rok výrazne poklesol a zmena tohto trendu je v nedohľadne. K negatívnemu vývoju prispelo najmä množstvo ICO podvodov v roku 2018, ktoré podľa odhadov mohli spôsobiť investorom škody až do výšky 100 miliónov dolárov.

Situácii nepomohli ani kroky viacerých významných finančných regulačných orgánov. Príkladom je americká komisia SEC, ktorá ICO označila za „nezabezpečené neregulované aktíva“. Tento krok nasledovali viaceré krajiny, ktoré zakázali alebo výrazne obmedzili financovanie projektov prostredníctvom ICO.

Aktuálne ICO projekty trpia vysokou nedôverou zo strany investorov a regulátorov. Rovnako negatívne pôsobí aj medvedí sentiment trhu prevládajúci od začiatku roka 2018.

Sú STO náhradou za ICO?

V dôsledku dramatického pádu ICO bol vyvinutý nový typ fundraisingového mechanizmu. Ponuka security tokenov (Security Token Offerings – STO) je v súlade s aktuálnymi reguláciami a poskytuje investorovi práva na hmotný majetok spoločnosti.

Súčasťou obchodu je teda reálne uchopiteľný majetok. Práve to odlišuje STO od princípu fungovania ICO. ICO majú za úlohu poskytovať prístup k budúcemu produktu či platforme, ktorú daný startup vyvíja. Investor teda zasiela prostriedky pre vývoj budúceho produktu.

Fungovanie STO je odlišné.  Zakladatelia STO startupov sú zákonne zodpovední voči investorom za svoje konanie a ručia reálnym hmotným majetkom. Práve zvýšená dôveryhodnosť investície do STO prináša prvé úspechy. V minulom roku bolo až 93 ponúk na investíciu v podobe security tokenov. Všetky tieto projekty sa dodnes udržali v zelených číslach. Trend pokračuje aj v tomto roku, keď sa k nim doposiaľ pridalo ďalších 9 STO projektov.

Security tokeny – Nová nádejou Etherea?

Zabezpečené tokeny STO sú natoľko revolučné, že aj inštitucionálni investori experimentujú s touto technológiou. Jedným z využití by mohol byť tokenizovaný digitálne zabezpečený predaj majetku. Práve ten môže absolútne zmeniť dnešný trh.

Predstavte si, že ste schopní tokenizovať tradične nelikvidne aktíva ako sú nehnuteľnosti alebo výtvarné umenie. Následne si predstavte, že budete môcť tieto aktíva obchodovať na globálnom trhu úplne bez problémov, bezpečným spôsobom, bez potreby sprostredkovateľa. Takýto spôsob obchodovania môže priniesť potenciálne vyššiu likviditu na trh a vyriešiť mnohé z problémov, s ktorými sa dané trhy nevedia dlhodobo vysporiadať.

Ako príklad môžeme uviesť trh s nehnuteľnosťami, ktorý považovaný za jeden z najväčších na svete s objemom 280 miliárd dolárov. Tento trh však trpí nízkou likviditou a je sužovaný sprostredkovateľmi, ktorí proces predaja spomaľujú a predražujú.

Ako môžu STO pomôcť Ethereu? V súčasnosti je najobľúbenejšou platformou pre vydávanie zabezpečených tokenov práve Ethereum s 252 druhmi zabezpečených tokenov. Aktuálne však niektoré krypto-startupy preferujú platformy špeciálne navrhnuté na vydávanie security tokenov, ako Polymath a Neufund. Dodnes tieto spoločnosti vydali 91 security tokenov.

Dokáže Ethereum prekonať Bitcoin?

Bitcoin si od svojho vzniku neustále udržiava dominantné postavenie na trhu, takže fluktuácie ceny Bitcoinu sú v priamom vzťahu so všetkými ostatnými významnými kryptomenami.

Ethereum si naďalej udržiava druhú pozíciu na trhu, čelí však tvrdej konkurencii zo strany konkurencie ako je napríklad Ripple, EOS či TRON. XRP – token spoločnosti Ripple, pritom Ethereum v kapitalizácii prekonal. Nikdy to však dlho nevydržalo. Momentálne teda Ethereum Bitcoin nedoháňa, práve naopak. Prepadáva sa na nižšie priečky.

Záver

Ethereum má obrovský potenciál a ak by existovalo spolu s Bitcoinom vo vákuu, pravdepodobne by ho skôr či neskôr predbehlo. Využiteľnosť Etherea je oproti Bitcoinu neporovnateľne vyššia a užívateľom poskytuje lepšiu flexibilitu.

Bohužiaľ, v posledných rokoch sa stále viac presadzujú konkurenti kryptomeny Ethereum. Viac či menej decentralizované platformy, ako napríklad EOS? Stellar, TRON, IOTA atp. budú stále viac ukrajovať z koláča a lákať k sebe tvorcov decentralizovaných aplikácií (dapps). Či Ethereum nakoniec prekoná Bitcoin bude závisieť na tom, či si udrží dominantné postavenie na trhu.

Related Posts

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...