Na burzy mieri veľké množstvo tokenov z FTX – Aký to bude mať vplyv na ceny?

Share This Post

Súd včera vyhovel žiadosti skrachovanej kryptomenovej burzy FTX a umožní im využiť držané kryptomenové aktíva na splatenie svojich záväzkov voči veriteľom. Tokeny v hodnote 3,4 miliardy USD môžu začať predávať. Zaplavia sa burzy tokenmi? A ktorých kryptomien sa to okrem bitcoinu týka?

Samozrejme, že má FTX v držbe veľké množstvo bitcoinov. Ich aktuálna hodnota je približne 560 miliónov USD. Najväčšie obavy ale panujú ohľadom tokenu Solany. Tých FTX drží skoro za 1,2 miliardy USD. Pri súčasných cenách by to tak mohlo predstavovať 16 % celkovej dostupnej ponuky.

Takýto predaj by mohol významne zvýšiť ponuku na burzách a s tým logicky aj podstatne zraziť cenu. Medzi ďalšími držanými kryptomenami nájdeme Ethereum (ETH, 192 miliónov USD), Aptos (APT, 137 miliónov USD), Ripple (XRP, 119 miliónov USD) a ďalšie.

Desať najväčších kryptomien v držbe skrachovanej burzy FTX, ktoré budú čoskoro na predaj (zdroj: Súdne rozhodnutie).

Predaj bude prebiehať postupne

Samozrejme, že nedôjde k okamžitému predaju všetkých držaných tokenov naraz. Súd obmedzil predaje tokenov na hodnotu 100 miliónov USD za týždeň s tým, že v prípade potreby môže dôjsť k zdvojnásobeniu (iba na základe písomného schválenia súdom). Pridal tiež podmienku, že všetky predaje musia dodržať pravidlá a zmluvy, ktoré na nich bežia.

Solana teda môže byť zatiaľ v klidu, pretože ich tokeny, ktoré vlastní FTX, budú na predaj najskôr v roku 2025. To by mohlo čiastočne upokojiť investorov. Kurz solany už od augusta, kedy táto žiadosť na súd dorazila, pomaly klesá.

Cena tokenu Solana od podania žiadosti na súd postupne klesala. Od augusta stratila viac ako 25% (zdroj: TradingView).
Cena tokenu Solana od podania žiadosti na súd postupne klesala. Od augusta stratila viac ako 25 % (zdroj: TradingView).

Záverom

Súdne rozhodnutie neumožnilo FTX len predávať, ale aj ďalej s portfóliom pracovať. Môže ho teda aj napríklad stakovať alebo hedgovať. Podľa právnikov tak môžu zabezpečiť nízkorizikový príjem z inak nečinných aktív. Podľa celého popisu to teda vyzerá, že na burzy budú postupne prúdiť ďalšie zaujímavé tokeny, ale ich množstvo nebude nijako závratné. FTX najala Mika Novogratza zo spoločnosti Galaxy Digital ako investičného poradcu. Ten zaistí, aby predaje mali vplyv na cenu minimálnu. Nakoniec aj oni potrebujú predajom získať čo najvyššiu čiastku.

Sme aj na sociálnej sieti LinkedIn. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

Zdroje: Súdne rozhodnutie, beincrypto.com

Related Posts

Robert Kiyosaki varuje pred vývojom digitálnej meny centrálnej banky USA (CBDC)

Robert Kiyosaki, autor bestselleru "Bohatý otec, chudobný otec", varuje...

Vzostup kryptomien v Brazílii prinútil centrálnu banku k sprísneniu regulácie

Guvernér brazílskej centrálnej banky v prejave pred finančnou a...

Nový americký zákon požaduje, aby firmy hlásily mimořetězcové transakce vládě

Nový zákon ve Spojených státech má za cíl požadovat,...

MicroStrategy opäť nakupovala, teraz už drží viac ako 158 tisíc bitcoinov

Spoločnosť MicroStrategy, ktorá sa zaoberá oblasťou business intelligence a...

Medvede potrebujú do zajtra dostať cenu bitcoinu pod 26 000 USD

Kurz ceny bitcoinu včera okolo obeda začal silne stúpať....

Cena bitcoinu v ohrození? Index amerického dolára potvrdzuje býčí „zlatý kríž“

Index sily dolára (DXY) dosiahol 22. septembra najvyššiu úroveň...