[Návod] Ako začať obchodovať s kryptomenami

Share This Post

Chcete obchodovať s kryptomenami, ale neviete, ako na to? Skvelé! Máme pre vás dobrú správu. Je to relatívne jednoduché.

V tomto článku sa dozviete:

  • ako a kde nakúpiť kryptomeny
  • kde môžte s kryptomenami obchodovať

K vstupu do sveta tradingu potrebujete „iba“ tieto tri veci:

  1. Kúpiť nejakú kryptomenu (ideálne Bitcoin)
  2. Vytvoriť si účet na burze
  3. Naučiť sa obchodovať

V tomto článku sa zameriame na prvé dva body. Tie totiž možno vybaviť za jedno dopoludnie. Osvojiť si samotný akt obchodovania vám bude trvať zvyšok života.

Ako kúpiť kryptomeny?

Tomuto problému sme na našej stránke Kryptomagazin venovali niekoľko rozsiahlych textov. Tu ich nájdete v slovenskom a tu v českom jazyku.

V skratke, spôsobov je veľa. Kryptomeny môžete kúpiť na ulici od neznámeho človeka, z bankomatu alebo na známej a regulovanej zmenárni. Všetky postupy majú svoje pre a proti.

Nákup kryptomien na ulici

Tento spôsob má jeden veľký problém. Musíte nájsť niekoho, kto vlastní kryptomeny a je ochotný vám ich predať. Na to slúžia rôzne stránky. Najznámejšou z nich je localbitcoins.com. Nájdete tam ochotných kupcov a predajcov z vášho okolia.

Ak sa rozhodnete s jedným z nich stretnúť, odporúčame spraviť tak na verejnom mieste. Ideálne v kaviarni alebo pri pive. Dohodnite sa na kurze, za ktorý budete nakupovať. Použiť na to môžete napríklad stránku coinmarketcap.com.

Požiadajte ochotného predajcu, aby vám poslal digitálne mince a počkajte, než vám dorazia do peňaženky. Ak žiadnu peňaženku nemáte, musíte si nejakú vytvoriť. Skvelou voľbou je napríklad Waves Wallet (návod CZ, návod SK), ktorá podporuje veľa rôznych kryptomien alebo MyEtherWallet (návod CZ, návod SK) na Ethereum a ERC-20 tokeny. Neviete, čo je to peňaženka na kryptomeny? Prečítajte si tento článok (CZ, SK).

Medzi najväčšie výhody nakupovania kryptomien na ulici patrí anonymita.

Nevýhodou môže byť vyššie nebezpečenstvo podvodu. Čo ak niekto vezme vaše peniaze a utečie s nimi preč? Takéto príbehy vôbec nie sú ojedinelé.

Nákup z bankomatu

V každom väčšom meste nájdete niekoľko bitcoinových bankomatov. Ide o prístroje, ktoré príjmu vaše bankovky a na oplátku vám pošlú kryptomeny. Väčšina z nich už dnes podporuje nákup a predaj Bitcoinu, Litecoinu, niektoré aj Monera.

Takéto bankomaty sú často bezpečnejšie než pouličné nákupy. Platíte však vyššie poplatky (niekedy aj 10%) a v čase veľkého záujmu sa často stáva, že sú prázdne. Navyše, ak chcete nakupovať väčšie čiastky, bankomat väčšinou vyžaduje verifikáciu pomocou telefónneho čísla alebo občianskeho preukazu.

Nákup na internetovej zmenárni

My jednoznačne odporúčame využiť služby internetových zmenární. Je to jednoduché a po iniciálnej verifikácii aj veľmi rýchle. Sami odporúčame využiť služby zmenárne Coinbase a pridruženej burzy GDAX, kde máte možnosť poslať peniaze bankovým prevodom a obchodovať s nulovými poplatkami.

Nakupujete za aktuálnu trhovú cenu a kryptomeny môžete na burze držať aj dlhšiu dobu. Samozrejme, je treba mať na pamäti, že vaše coiny nie sú na burze úplne v bezpečí. Každý mesiac svetom preletí správa o stomiliónovom hacku nejakej veľkej kryptoburzy. Väčšinu coinov teda odporúčame držať v bezpečí vašej súkromnej peňaženky.

Návod na používanie zmenárne Coinbase a pridruženej burzy GDAX nájdete v tomto článku (návod CZ, návod SK)

Ako si vytvoriť účet na burze?

Burza je miesto, na ktorom môžete vymieňať kryptomeny za iné coiny alebo za fiat meny (väčšinou doláre). Obchodovanie prebieha centralizovane. Burza si za neho účtuje poplatky (väčšinou 0,25-0,3%) a je vhodné dodať, že držať na burzách dlhú dobu veľký objem peňazí nie je práve najlepší nápad (kvôli zmieňovaným hackom).

Tip redakcie: Ako si vybrať správnu kryptoburzu? (návod SK, návod CZ)

Ak si chcete vytvoriť účet, budete sa musieť verifikovať (poskytnúť sken občianskeho preukazu alebo iného dokladu, ktorý potvrdzuje vašu identitu). Prikladáme návody na používanie najpopulárnejších búrz súčasnosti:

GDAX (návod SK, návod CZ) – obchodovanie zdarma, vysoké poplatky
Binance (návod SK, návod CZ) – populárna burza, vysoké objemy, dobrý výber altcoinov
KuCoin (návod SK, návod CZ) – veľký výber aj menej známych altcoinov
Waves DEX (návod SK, návod CZ) – decentralizovaná burza – obchodujete z peňaženky
Bittrex (návod SK) – populárna burza, vysoké objemy
Kraken (návod SK) – obchodovanie v páre s USD, EUR, umožňuje Short pozície

Tak, a teraz už iba pošlite nakúpené kryptomeny z peňaženky na burzu a môžete obchodovať. Držíme palce, snáď zarobíte veľké peniaze.

Nezabudnite, že obsah na tomto webe poskytujeme zdarma a chod financujeme z dobrovoľných príspevkov našich čitateľov. Budeme teda radi, ak nám prispejete. Návod nájdete tu.

SpäťPokračovať

Related Posts

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...