Největší fámy o kryptoměnách – Bitcoin nemá žádnou hodnotu

Share This Post

,,Jak zapletenou spletem síť, když lží je její první nit…“ Můj oblíbený verš Sira Waltera Scotta si opakuji v hlavě pokaždé, když uvažuji nad současným stavem pojetí pravdy a lži, která jakoby dnes již nestojí pravdě v opozici, nýbrž usedá na „čestné“ místo vedle jako rovnocenná, a stává se její oblíbenější a slavnější  alternativou. 

Je-li lež přestrojena za pravdu, dokáže napáchat nedozírné škody. Pokud je ale pravda přehlížena, ztrácí smysl a jako taková je navždy odsouzena k zániku. Snad mi proto odpustíte ty parafráze a zamyslíte se, jestli to, co považujete za lež, není jen obyčejná a snad trochu unavená pravda.

Tip redakce: Žijeme v úžasné době, nebuďme slepí

Hodnota

Když jsem před lety poprvé slyšel o Bitcoinu, kladl jsem si nejprve dvě jednoduché otázky, jaké asi v podobné chvíli napadly každého z nás. Zaprvé: „Co je to Bitcoin ?“, A zadruhé: „Kde je Bitcoin?“. Od té doby jsem slyšel mnoho různých odpovědí. Nejčastěji, že Bitcoiny jsou virtuální peníze, peníze pro internet nebo ještě lépe, že jsou to jen „jednotky a nuly“. A stejné jsou vlastně i odpovědi na otázku, kde jsou, protože „reálně“ přece neexistují. S tím nakonec souvisí i třetí důležitá, často opakovaná a nedůsledně vysvětlována otázka: „Kde, a jaká je jejich hodnota?“. Pravda je, jak to tak většinou bývá, velmi jednoduchá.

Virtuální peníze?

Bitcoiny nejsou virtuální peníze. Za virtuální můžete považovat 80 % všech peněz, které jsou právě na světě v oběhu. Peníze na vašich bankovních účtech a paypalových peněženkách, peníze, s nimiž obchodují světové burzy, peníze, které řídí, rozdělují a půjčují si mezi sebou státy, aby udržely rozjetý ekonomický stroj v chodu. To jsou virtuální peníze, obyčejné čísla na obrazovkách našich monitorů, kolonky v excelovských tabulkách, do kterých je možné libovolné zapisovat a měnit z minuty na minutu jejich množství a hodnotu.

Bitcoiny nejsou virtuální peníze. Bitcoin je surovina, jejiž množství je již navždy neměnně omezeno a jako taková může být využita jako deflační měna. Bitcoin je derivát. Je odměnou za tvrdou práci těžařů zajišťujících chod bitcoinové sítě. Jeho existence je bezpečně uložena v blockchainu a dokud bude jeho blockchain existovat byť na jediném harddisku, Bitcoin nezmizí. A především, Bitcoin není samoúčelný. Není pouze dalším prostředkem výměny. Avšak může a měl by být, protože oproti současným metodám nabízí řadu výhod. Toto je opravdu důležité. Odpověď na otázku, o jaké výhody jde, je totiž zároveň i odpovědí na otázku o jeho hodnotě, protože definice hodnoty není hmatatelná, není to materiální veličina. Hodnota vzniká přínosem, důležitostí, výhodami, vztahem. Jen se zamyslete, je možné dotknout se moudré a inspirující myšlenky či krásné vzpomínky nebo pocitu, který ve vás vyvolá dobré umění? A přitom o jejich hodnotách by málokdo z nás pochyboval.

Mohlo by vás zajímat: Jaká je přidaná hodnota investice do kryptomien oproti jiným investicím?

Iluze vlastnictví

Výhody se nejlépe demonstrují tak, že se ukážou nevýhody alternativ. Pokud budeme o Bitcoinu uvažovat jako o prostředku výměny, jeho nejběžnější používanou alternativou jsou peníze, jak je známe z každodenního života. Naše peníze leží na účtech bank a banky nám k nim dají přístup, kdykoli to potřebujeme. Rádi nám pomohou je převézt, například v případě platby na jiný účet. Máme nad nimi kontrolu a považujeme je za naše vlastnictví. Bohužel, to je omyl.

Prvním důkazem je fakt, že banky s prostředky, které jste jim poskytli do správy, operují bez vašeho vědomí. Kdybyste přišli do banky právě ve stejnou chvíli, kdy by se rozhodla i většina ostatních klientů, zjistili byste, že banka nemá dostatek peněz na to, aby všechny vyplatila. Jak je to možné? Každý z vás jí přece dal určitý obnos na hlídání a částky by tak měly být na svých místech. Nejsou. Banka je půjčila někomu jinému. Pokud má někdo moc bez vašeho svolení využívat libovolně prostředky, které mu svěříte, jak je můžete nadále považovat za vaše vlastní?

Myslíte, že je to nepravděpodobné? Možná. Pojďme však dále.

Doporučujeme náš seriál: Historie papírových peněz

Znehodnocení

Inflace je stav, kdy peníze ztrácejí svou hodnotu. Ne snad proto, že by si jich člověk méně vážil a méně je využíval, ale jednoduše proto, že přibývají. A přibývají rychle a neorganicky ze svévole centrálních bank, které mají pravomoc peníze množit jedním rychlým kliknutím.
Nezodpovědná vláda může tento stav vyhnat do tak absurdních výšin, že pro jeden bochník chleba, budete muset do obchodu přijít s kufry plnými bankovek, což je aktuální stav  venezuelského Bolívaru.
Bitcoin je oproti tomu ze své podstaty prakticky nenamnožitelný. Je to pravidlo ukryté v samotném srdci jeho kódu. Jeho cenu nelze řídit snižováním nebo navyšováním množství mincí v oběhu. Cenu určuje trh. Organické a (ačkoli ne vždy spravedlivé) svobodné médium.

Připomeňme si: 6 důvodů, proč jsme přesvědčeni, že tu s námi kryptoměny budou i nadále

Měnová reforma

Skutečné osobní vlastnictví všech vašich finančních prostředků, představuje sice určitou výzvu, ale zaručuje svobodu rozhodování a útěchu bezpečí. Když v Československu proběhla finanční reforma, připravila obyvatele o zhruba 13 miliard korun tím, že byly jednoduše odčerpány peníze z jejich účtů. To se nestalo v nějakém hlubokém středověku, ale v roce 1953 před nedávnými 65 lety. Myslím, že to není nutné, ale pro jistotu to zdůrazním: ,,S Bitcoiny, ke kterým vlastníte privátní klíče pouze vy, se to nikdy stát nemůže.“

Závěr

Hodnota je určena vztahem a prospěšností. Pokud tedy příště uslyšíte námitku, že Bitcoin je nic, nemá žádnou hodnotu a prakticky neexistuje, vzpomeňte si na výhody, která přináší – svobodu a bezpečnost – a zeptejte se, jak hodnotné a skutečné tyto dvě vlastnosti jsou.

Dalším klubkem polopravd, fám a lží, které se příště pokusíme rozplést, budou hrozby a temné vize budoucnosti Bitcoinu.

Related Posts

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...

Binance nabízí odměnu 5 milionů dolarů

Kryptovelryba koupila 314 milionů tokenů BOME ještě před uvedením...