Největší japonská banka potvrzuje spuštění vlastní digitální měny již v tomto roce

Share This Post

Po několika měsících spekulací ohledně data vydání, oznámila konečně největší japonská banka Mitsubishi UFJ Financial Group Inc., své plány na spuštění vlastní digitální měny.

Japan Times přinesl informaci, že prezident této finanční skupiny Mike Kanetsugu potvrdil, že firma hodlá vydat svoji virtuální měnu do konce letošního roku. Banka by ráda navázNáhled (otevře se v novém okně)ala spolupráci s mnoha podniky, včetně maloobchodů a restaurací v úmyslu dosáhnout co nejširší masové adopce.

Co si MUFG od vlastní mince slibuje?

MUFG, která je v současné době 5. největší světovou bankou, oznámila svůj plán na spuštění vlastní digitální měny hlavně z důvodu vyřešení provozních problémů ovlivňujících chod firmy. Jde zejména o fakt, že náklady spojené s nákupem, skladováním a přepravou fyzických mincí a bankovek se staly neudržitelnými.

Zde se hodí připomenout, že již v únoru JP Morgan uvedla na trh svou digitální měnu nazvanou „JPM Coin“, jejímž účelem je vyrovnání denních plateb mezi klienty v hodnotě více než 6 bilionů dolarů. Na rozdíl od JPM Coinu si tato nově plánovaná mince bere za cíl zásadně změnit chování Japonců k penězům. Kanetsugu během svého projevu vyjádřil plnou důvěru ve schopnost této nové mince a věří, že se jim podaří na trhu uspět.

Jedním z témat, která tato země vycházejícího slunce řeší, je způsob, jak změnit do zahájení olympijských her v Tokiu 2020 spotřebitelské návyky svých občanů, kteří rádi pro placení využívají hotovost. MUFG věří, že digitální měny představují skvělý způsob, jak snížit náklady spojené s hotovostí a navíc nabízí i řadu nových funkcí a výhod. Kanetsugu je přesvědčen, že díky reputaci a vlivu finanční skupiny MUFG se podaří přesvědčit ostatní podniky v zemi, aby začaly přijímat jejich mince.

Může to fungovat nebo jde o experiment odsouzený k selhání?

Již v září minulého roku zahájila banka testování své virtuální měny v obchodě, který byl určen zaměstnancům MUFJ. Tato fáze dopadla nad očekávání úspěšně. Banka již dříve uvedla, že platby pomocí jimi vydaných mincí budou velmi rychlé a vhodné i pro provádění mikrotransakcí. Rovněž bude spuštěna nová mobilní aplikace, která uživatelům (krom dalších funkcí) umožní spravovat jejich kreditní karty na jednom místě.

Podle Kanetsuga je spuštění vlastní kryptoměny MUFG v souladu s cílem banky být „spolehlivou a globálně důvěryhodnou organizací, která přináší inovace“.

Závěr

MUFG není určitě první významnou finanční institucí, která přinejmenším zkoumá možnosti zavedení vlastní digitální měny a třeba přiznat, že do dnešního dne (navzdory optimismu a slibům), tu stále není úspěšná digitální měna, která by fungovala s plnou podporou stávajícího finančního systému a regulátorů.

Odpověď na otázku, zda bude tato mince úspěšná či nikoliv, nám přinese až budoucnost. Ale kdo jiný by se měl o tento experiment pokusit než právě jedna z největších bank? Navíc Japonsko je v žebříčku světových ekonomik na třetím místě a nepochybuji o tom, že všechny státy budou velice bedlivě sledovat, jak se bude této nové virtuální měně dařit.

Co číst dále?

Okénko do ekonomických teorií – Klasická ekonomie

Zdroj:
www.ccn.com

Related Posts

Bitcoin se blíží 60 000 USD po 3,7% denním zisku

Bitcoin vzrostl o 3,79 % za posledních 24 hodin...

Pro hongkongské kryptoburzy se blíží konečný termín pro podání žádosti o licenci

Kryptoburzy v Hongkongu musí do 29. února požádat o...

Mad Lads‘ Backpack Exchange překračuje objem obchodů 300 milionů dolarů za 24 hodin

Kryptoměnová burza Backpack založená na síti Solana dosáhla hranice...

Americký ministr financí vyzývá federálního regulátora, aby dohlížel na stablecoiny

Janet Yellenová, ministryně financí Spojených států, řekla zákonodárcům, že...