Okénko do ekonomických teorií – Klasická ekonomie

Share This Post

Jedním z hlavních problémů, kterým se představitelé klasické politické ekonomie zabývali, byla otázka dlouhodobých perspektiv hospodářského růstu. Z hlediska předmětu zkoumání environmentální ekonomie je významné zejména studium vztahu mezi dlouhodobým rozvojem lidské společnosti a limitovaným množstvím disponibilních přírodních zdrojů (především půdy). Klasičtí ekonomové měli tezi, ve které předpokládali v dlouhém období stagnaci hospodářského růstu a růst chudoby obyvatel kvůli omezenému množstí dostupných zdrojů.

Vyplývající pesimismus

Už v této době byla viditelná populační exploze a to díky průmyslové revoluci, která přinesla spousty nových úskalí a bylo potřeba je zadefinovat. S populačním růstem se objevila zvýšená poptávka po nové půdě, ale nabídka půdy je dle klasických ekonomů daná a tudíž se počítalo s tím, že jí bude brzo těžký nedostatek. Zároveň klasici počítali se zákonem klesajících výnosů. Zkrátka ve společnosti probíhaly velké změny a odpovědí byla právě klasická ekonomie. Absolutismus v Evropě velmi rychle slábl a kapitalismus byl na vzestupu.

Klasičtí ekonomové věřili, že klíčem k ekonomickému rozvoji jsou nejmenší politické zásahy. Dle teorie se tedy jednotlivcům a celé společnosti daří nejlépe, když mají ekonomickou svobodu a vládu lidu. Obhajovali soukromé vlastnictví, dobrovolnou společenskou spolupráci a formulovali některé z prvních základních principů, na nichž je postavena moderní ekonomie.

Adam Smith

Smith je jedním z nejznámějších představitelů klasické ekonomie a kapitalismu vůbec. Jeho publikace Bohatství národů z roku 1776 byla v ekonomii velkou revolucí, protože do té doby se na ekonomii nepohlíželo jako na samostatnou vědní disciplínu. Toto dílo tedy sloužilo jako základ pro rozvoj moderní ekonomie. Do té doby byla ekonomie součástí politické filosofie a jedním z největších politických filozofů byl John Locke, který položil první teoretické základy pro kapitalismus.

Smith se zabýval využitím ekonomické analýzy k odvození doporučení pro hospodářskou politiku. Je autorem jedné z nejznámější doktríny „neviditelné ruky trhu“, kterou musí znát každý student ekonomie. Zastával vytváření svobodného a plně konkurenčního prostředí pro ekonomický a společenský rozvoj. Jako první systematicky rozvinul argumenty o úloze tržního mechanismu pro efektivní alokaci zdrojů.

Smith sám ale nepostrádal sebereflexi a tvrdil, že jeho doktrína není všemocná a nedokáže řešit všechny environmentální problémy, které jsou doprovázené tržním selháním. Nerazil tedy tezi, že stát nemá v rámci ekonomiky žádnou úlohu a zároveň definoval činnosti, které stát musí zastoupit. Smith je nazval jako „povinnosti vládce“.

Povinnosti vládce

  1. ochraňovat společnost před násilím a útokem jiných nezávislých společností,
  2. ochraňovat členy společnosti před nespravedlnostmi a útiskem ze strany všech ostatních členů společnosti,
  3. zřídit a udržovat jisté veřejné práce, projekty, instituce, mezi které lze zařadit i ochranu životního prostředí.

Závěr

Tak máme za sebou prvopočátek dnešní moderní ekonomie. V článku jsem se snažil, co nejjednodušeji vysvětlit, o čem klasická ekonomie vlastně je a představil jsem vám jejího nejvýznamnějšího představitele Adama Smitha, jehož doktrína má i na ekonomy moderní doby ten největší vliv.

Related Posts

Prodejci Bitcoinu čekají v zóně 88 000–90 000 USD — dochází rally dech?

Bitcoin (BTC) se tento týden přiblížil hranici 88 000...

Dejte si pozor na TradingView – je to trojan, který krade kryptoměny

Společnost Malwarebytes, specializující se na kybernetickou bezpečnost, varovala před...

Volatilita bitcoinu dosáhla 3,6 % v důsledku zvýšené nejistoty na trhu

Bitcoin dosáhl 19. března volatility 3,6 %, což je...

Bitcoin se snaží prorazit hranici 85 000 dolarů

Cena bitcoinu 17. března opět neuspěla ve snaze překonat...

Generální ředitel Binance znovu popírá jednání o Trumpově rodinné dohodě

Richard Teng, generální ředitel Binance, popřel spekulace o tom,...