Nový fiskální stimul se blíží, pomůže to kapitálovým trhům?

Share This Post

V pátek jsem psal o kauze související s Pump & Dump akcemi, které byly pořádané na diskuzní platformě Reddit. Jak se dalo očekávat, nejspíš to bude mít docela velkou dohru v podobě nových regulací, které by měly obdobným událostem asi zabránit. Iniciátorkou těchto nových regulací je nová ministryně financí Janet Yellenová, která se čerstvě vyjádřila zase k jinému důležitému tématu – volně přeloženo jako jakési podpůrné šeky (stimulus checks).

Uvedené stimulus checks jsou součástí projednávaného fiskálního stimulačního balíčku, který čítá asi 1,9 bilionu dolarů. Což je bezesporu velká částka, která trhy asi ve výsledku ovlivní. Leč se stimulem už veřejnost nějakou dobu počítá a očekávání dělá své. Jednoduše řečeno, je bezesporu už něco tzv. priced in.

Nekonečně rostoucí peněžní zásoba

Peněžní zásoba (agregát M2).

Za poslední rok stoupla peněžní zásoba o neuvěřitelných 30 % a k dnešnímu dni je stav téměř na 20 bilionech dolarů. Když k tomu tedy připočteme další dva biliony dolarů, máme vůbec nejrychleji rostoucí peněžní zásobu v historii Spojených států. A vůbec nikomu taková politika nevadí, což je naprosto nezodpovědné.

Tady si dovolím krátké vysvětlení, neboť většina lidí nechápe, že ne všechny ty nově vytvořené dolary jdou do reálného oběhu. Většina peněz, které Federální rezervní banka vytvoří v rámci kvantitativního uvolňování, vůbec nejde do oběhu. Což lze seznat z velmi nízké inflace měřené skrze spotřební koš. Projeví se to ovšem v inflaci aktiv – nemovitosti, akcie a Bitcoin.

Řečené stimulus checks však mohou příjemci využívat na spotřebu, díky čemuž může cenová hladina spotřebního zboží a služeb opravdu dost povyrůst. Na pomoc mají dosáhnout Američané, kteří za rok přibližně vydělají asi 60 000 USD. Tudíž pomoc není cílená pouze na nezaměstnané, ale i pro tzv. nízkopříjmové. Na naše poměry je 60 000 USD vážně hodně, ale v USA se jedná o podprůměr.

V každém případě je asi naivní si myslet, že ty peníze půjdou pouze na spotřebu a služby. Naopak lze předpokládat, že si za to začnou lidi nakupovat akcie skrze platformu Robinhood a pod. Přece jsou to peníze zadarmo a z cizího krev neteče. Upřímně moc nechápu logiku, která stojí za tím, že má popsaná podpora jakkoliv někomu pomoci. Spíše se s tím dosáhne dalšího růstu cen na akciovém trhu.

Závěrem

Stimulační balíček ještě není schválen a pouze probíhá vyjednávání mezi administrativou Joea Bidena a Kongresem Spojených států. Leč je asi pouze otázkou času než se jim to povede protlačit, protože si málokdo vůči této „pomoci“ dovolí protestovat, když je USA v krizi. Tahle politika ale absolutně nic neřeší a nutí globální trhy, aby byly zcela závislé na tisku peněz. Což logicky nemůže fungovat věčně.

Mohlo by vás také zajímat:

ANALÝZA – Nové historické maximum? Jaká jsou na trhu rizika?


Tato analýza je pouze orientační a neslouží jako doporučení k nákupu či prodeji. Situace na trhu se kdykoliv může změnit. Spekulativní obchody na kapitálových trzích jsou velmi rizikové!!

Related Posts

Zakladatel Binance by měl být uvězněn na 36 měsíců, tvrdí američtí žalobci

Zatímco se úřady Spojených států chystají 30. dubna udělit...

Bitcoinové velryby odmítají prodávat, zatímco cena BTC se zbavuje „euforie“

Bitcoinu 16. dubna hrozila nová místní minima, protože investoři...

Šest miliard dolarů v BTC přesunula pátá nejbohatší bitcoinová velryba

Pátá největší BTC holdingová adresa – také nazývaná „37X“...

Cena bitcoinu se vrátila na 70 000 dolarů

Bitcoin získat zpět hranici 70 000 USD, když se...

Polygon zkEVM nefungoval kvůli problémům s blockchain sekvencerem

Polygon, řešení pro škálování vrstvy 2 Ethereum, oznámil, že...

MicroStrategy prodává dalších 604 milionů dolarů bankovek na nákup 9 000 bitcoinů

MicroStrategy, jeden z největších veřejných držitelů bitcoinů, dokončil další nabídku...