Hubbleov teleskop má problémy s kamerou – Opravě brání i vládní shutdown

1
hubble teleskop trading11 analyza

Částečné omezení provozu amerických federálních agentur může zkomplikovat snahy o řešení nedávno objeveného problému. Ten se týká jednoho z hlavních vědeckých přístrojů Hubbleova teleskopu. Specialisté jsou ale optimističtí a věří, že se kameru podaří vrátit do běžného provozu, kdy bude sbírat cenná vědecká data. Přístroj Wide Field Camera 3 je ve své podstatě zodpovědný za téměř polovinu vědeckých pozorování.

Od úterka 8. ledna je však mimo provoz kvůli softwarově objevené závadě v elektronickém systému jednoho ze dvou pozorovacích kanálů. Konkrétně se jedná o kanál zodpovědný za sledování v ultrafialové a viditelné části spektra. Kanál sledující v infračervené části spektra je podle všeho nedotčen.

Problém se nakonec pravděpodobně vyřeší

„Vypadá to, že máme nějakou hardwarovou poruchu v subsystému UVIS (ultraviolet and visible light), ale celý přístroj je zálohovaný. Za deset let provozu jsme zatím k žádné záloze nemuseli sáhnout,“ popisuje Tom Brown, šéf provozu Hubbleova teleskopu a dodává: „Teď jsme ve fázi, kdy hledáme chybu a snažíme se ji izolovat. Jakmile to budeme mít, můžeme hledat možnosti řešení – zda to půjde obejít po současné elektronice, nebo zda budeme muset sáhnout po záložních prvcích. Jsme na dobré cestě k návratu do služby.“

– říká Brown a dodává:

Jde jen o nalezení nejlepší cesty k obnově provozu. Většina elektronických systémů je zálohovaná. Zatím potřebujeme čas na lokalizaci chyby. Nechceme nic uspěchat a způsobit případně nějakou škodu. Než sáhneme k záložnímu systému, musíme mít naprostou jistotu ohledně stavu celého systému.

Vládní shutdown komplikuje opravu Hubbla

Celou situaci však komplikuje vládní shutdown, tedy neschválený rozpočet federálních agentur. Zatímco operátoři teleskopu z Goddardova střediska drží službu, jejich kolegové, kteří jsou zaměstnanci NASA, pracují bez výplaty.

Pochopitelně bychom byli raději v situaci, kdy jsou všichni k dispozici. Sestavili jsme tým specialistů, kteří mají zkušenosti se sestavováním přístroje nebo jeho testováním před deseti lety. Shutdown může ovlivnit naše možnosti získat všechny potřebné experty, se kterými potřebujeme mluvit. Prozatím ale máme kontakty na dost lidí z firem a Goddardova střediska, kteří chtějí jednat. Právě s nimi tedy jednáme.

Chcete vědět víc? Zbytek článku najdete na webu kosmonautix.cz – klikněte na logo čtěte.

kryptomagazin logo white

 

avatar
1 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
1 Comment authors
Petr Recent comment authors
  Subscribe  
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Upozornit na
Petr
Host

Jak tohle souvisi s kryptomenami? Celkove pozoruji, ze sice vice clanku, ale kvalita upada.