CEO JP Morgan Jamie Dimon: Ekonomická kríza v nedohľadne – Prepad Dow indexu nič neznamená!

0
dow jones jamie dimon

Jamiem Dimonovi sme písali často najmä minulý rok, kedy kritizoval Bitcoin a jeho využitie. Dnes sa pozrieme na ďalšie jeho vyjadrenia. Jamie Dimon, CEO JP Morgan Chase, sa vyjadril k posledným udalostiam, ktoré sa udiali na finančných trhoch. Snažil sa pritom hlavne upokojiť investorov.

„Poriadne nadýchnite a upokojte sa“ – Jamie Dimon

Jamie Dimon sa prednedávnom oficiálne vyjadril, že aj napriek tomu, čo sa deje okolo Dow indexu a na finančných trhoch, netreba podliehať panike. Myslí si, že ekonomika USA určite nemá namierené do krízy alebo recesie.

„Z môjho pohľadu ide iba o mierne spomalenie ekonomickej situácie. Sentiment sa síce dramaticky zmenil, avšak nie je dôvod sa čohokoľvek obávať. Ekonomika USA je stále v 2,5% raste. Ľudia by sa mali zhlboka nadýchnuť a upokojiť.“

Analýzy amerických akcií a indexov nájdete tu.

Jamie Dimon si myslí, že to čo sa v posledných týždňoch udialo na finančných trhoch je prepojené najmä s rastúcimi úrokmi na dolárové pôžičky od FED/u a možnou obchodnou vojnou medzi USA a Čínou. Avšak aktuálne sa situácia z časti upokojuje.

Podľa Dimona ekonomika USA prosperuje

Toto tvrdenie Jamie Dimon opiera najmä o fakt, že v decembri bolo v USA vytvorených 312 000 pracovných miest. To je takmer dvojnásobný počet oproti pôvodnému predpokladu (okolo 177 000). Jamie Dimon takisto predpovedá, že sentiment spotrebiteľov sa bude ešte vylepšovať a preto sa nie je čoho obávať.

„Vyzerá to tak, že nás čaká mierny rast. Určite nesmerujeme do celosvetovej recesie ani krízy. Rast by však mal byť pomalší, ako ľudia predpokladali pred pár mesiacmi. Ak sa pozriete na skutočné dáta, tak stále viac ľudí má prácu, platy rastú atp… Situácia je lepšia, ako by sme si zaslúžili v takomto bode ekonomického cyklu.“

Zistite viac:

(článok pokračuje pod odkazom)

Analýza ekonomických cyklů – co to je a jak se používá?

Kanadský ekonóm má iný názor

David Rosenberg, kanadský stratég pre investičnú spoločnosť Gluskin Sheff sídliacu v Toronte, má úplne opačný názor. Nedávno sa vyjadril, že aktuálna situácia okolo indexu Dow si zaslúži viac pozornosti. Recesia v USA vraj príde už čoskoro.

„Máme takmer 80% pravdepodobnosť, že recesia príde. Všetko je spojené s politikou Fedu (Federal Reserve Bank).“

David Rosenberg takisto tvrdí, že za nadchádzajúcu recesiu bude niesť zodpovednosť Jerome Powell, predseda FED-u. Iba za posledný rok bola úroková miera zvýšená až 4x zo strany Federal Reserve (od nástupu Trumpa do funkcie prezidenta USA sa to stalo už 7x). Pre porovnanie, počas Obamovej éry sa takéto niečo stalo iba raz za 8 rokov.

Záver

Jeden z dvojice Jamie Dimon a David Rosenberg bude mať pravdu. Kto to bude to momentálne nie je úplne jasné. Čo si myslíte vy? Bude mať pravdu CEO JP Morgan Chase, Jamie Dimon, alebo stratég investičnej firmy z Toronta Gluskin Sheff, David Rosenberg?

Zdroj:
ccn.com

avatar
  Subscribe  
Upozornit na