Poznáme dátum toľko očakávaného hard forku Etherea Shanghai – prelomí cena ETH 2000 dolárov?

Share This Post

Vedúci autor Etherea Tim Beiko sa na Twitteri podelil o informáciu, že toľko očakávaný Shanghai upgrade, ktorý umožní výber stakovaných ETH, bude spustený 12. apríla. Shanghai, lepšie povedané Shapella (Shanghai + Capella), bude znamenať dokončenie prechodu Etherea z proof-of-work (PoW) na konsenzuálny algoritmus proof-of-stake (PoS).

Aktivácia upgrade Shanghai je naplánovaná na epochu 6209536, ktorá by mala nastať okolo 22:27:35 UTC. Pôvodným cieľom aktualizácie bol marec, ale core vývojári ju nakoniec odložili na polovicu apríla.

Testovacia sieť Goerli, v podstate akási posledná generálna skúška pre Shapellu, bola spustená 14. marca. Všetko bolo úspešne dokončené približne o 90 minút neskôr. Podľa informácií vývojárov bolo malé oneskorenie spôsobené tým, že niektoré validátory testnetu používali staršie verzie klientskeho softvéru. Situácia však bola rýchlo napravená, takže testnet bol úspešne spustený.

Ethereum prechádza z PoW na PoS

Prechod Etherea na PoS sa začal koncom roka 2020 upgradom s názvom Merge. Odvtedy boli v sieti uzamknuté ethery v hodnote zhruba 31 miliárd dolárov. Tieto prostriedky a odmeny, ktoré sa tu nazhromaždili, bude možné vybrať práve až po spustení Shanghai upgrade.

Hoci výbery vsadených ETH môžu byť spustené už 12. apríla, neznamená to, že používatelia budú môcť svoje prostriedky získať okamžite. Burza Coinbase v stredu na Twitteri informovala, že vybavenie žiadostí o výber môže trvať aj niekoľko mesiacov, v závislosti od dopytu zákazníkov.

Ako zareaguje cena ETH?

Vzhľadom na to, že počas hard forku bude implementovaných päť návrhov na vylepšenie Etherea (EIP), vrátane toho, ktorý umožní výber vsadených ETH, mnohí hovoria o priaznivom vplyve na hodnotu druhej najväčšej kryptomeny podľa trhovej kapitalizácie.

Stojí však za zmienku, že prechod Etherea na proof-of-stake znamená zvýšený záujem a dohľad americkej Komisie pre cenné papiere (SEC).

Po nedávnom zásahu proti blockchainovým spoločnostiam ponúkajúcim stávkové služby americkým zákazníkom šéf SEC Gary Gensler znova zopakoval, že PoS mince, ako práve Ethereum, by podľa Howeyho testu mohli byť cennými papiermi.

Nech už propagujú a vkladajú do protokolu čokoľvek a uzamykajú svoje tokeny v protokole, ktorý často vyvíja malá skupina podnikateľov a vývojárov… len by som navrhol, aby sa každý z týchto prevádzkovateľov tokenov snažil dosiahnuť súlad, a to isté platí pre sprostredkovateľov.

V čase písania článku sa cena ETH pohybuje okolo 1817 USD a množia sa špekulácie o možnom prelomení 2000 USD.

Záver

Shanghai hard fork je hlavne pre ETH hodlery veľmi očakávaným upgradom. Hlavným dôvodom je umožnenie výberu tokenov ETH, ktoré boli uzamknuté na novom blockchaine  Etherea s technológiou proof-of-stake (PoS). Niektorí tiež špekulujú, že upgrade priláka do siete Ethereum viac stakerov, čo by v konečnom dôsledku mohlo prospieť aj cene ETH.

Sme novo aj na LinkedIn, kde zdieľame najlepšie články. Smelo nás tam môžete sledovať. Ak máte akúkoľvek otázku týkajúcu sa kryptomien, neváhajte sa pridať do našej diskusnej skupiny na Facebooku. Pre viac informácií sa nezabudnite pripojiť aj na náš oficiálny discord server KRYPTOMAGAZIN CZ, kde na vás čaká ďalší zábavný a zaujímavý obsah. Máme tiež Youtube kanál, kde môžete dať odber, aby vám neutieklo žiadne video alebo stream. Podporu nám môžete vyjadriť skrze Patreon TU.

ZDROJ: zycrypto.com

Related Posts

JPMorgan: Krypto je pro zločince

Zastánci kryptoměn na sociální síti X poukázali na pokrytectví...

Michael Jackson na blockchainu a herní trendy Web3 v roce 2024

V tomto článku se dozvíte, jak se první nahrávka...

Bitcoinový těžař Phoenix vzrostl o 50 % po IPO v Abu Dhabi za 371 milionů dolarů

Společnost Phoenix Group zabývající se těžbou kryptoměn zahájila obchodování...